Dijaspora
PJESNIŠTVO BOŠNJAKINJA CRNE GORE ,,LIRSKI ZINET”: Doprinos afirmaciji ženskog pisma i nepravedno zapostavljenog stvaralaštva
Povodom međunarodnog dana maternjeg jezika koji se svuda u svijetu obilježava 21. februara, književnik i publicista Božidar Proročić i profesorka crnogorskog jezika i književnosti Dijana Tiganj su priredili prvu panoramu savremenog pjesništva Bošnjakinja Crne Gore ,,Lirski zinet.”
Izdavači panorame su Crnogorski kulturni forum sa Cetinja i Centar za kulturu Petnica.
Obostrani doprinos multikulturi i afirmaciji ženskog pisma ali i stvaralaštvu Bošnjakinja ogleda se kroz 23 autorke i to: Šefka Begović-Ličina, Bela Isović-Džogović, Ismeta R. Krcić, Muratka Ećo-Nurković, Esma Lukač-Muratović, Senka Rastoder, Mirsada Bibić-Šabotić, Mirveta Islamović. Mirsada Herović, Munevera Sutović, Nadija Rebronja, Dina Murić, Feratović Sajma, Mensura Adrović- Rastoder, Vildana Krcić, Selvija Ferizović, Šejla Hoti-Kajić, Dijana Tiganj, Amra Tahirović, Tea Selimaj, Zerin Murić, Amina Kuč i Jasmina Krcić.
Neophodnost nastajanja jedne ovakve knjige ogleda se u tome što je žensko pismo i stvaralaštvo Bošnjakinja Crne Gore bilo decenijama marginalizovano i neopravdano zapostavljeno u domenu kulture. Iako ga čini veliki broj autorki različitih generacija,poetičkih načela i stilova, ovaj izbor poezije Bošnjakinja motivisan je potrebom za povratkom značaja ženske poezijeu okviru naše savremene kulturne scene i književnosti, ali da se na sasvim nov i moderan način promovišu autorke sa područja Crne Gore, Srbije, Luksemburga, Njemačke, koje svojim identitetskim postulatima i okvirima pripadaju savremenoj današnjici i matici Crnoj Gori.
Kompozicijski ova građa podijeljena je u tri ciklusa, a starosna dob autorki bila je kriterijum z aovakvu podjelu. Na ovaj način čitaocima je data mogućnostda prate različite generacijske perspektive iz kojih se javlja pjesnička misao. Prvi ciklus obuhvata pjesme osam pjesnikinja koje su rođene u periodu od 1949. do 1970.godine, drugi ciklus sedam pjesnikinja koje su rođene u periodu od 1970. do 1990. godine, dok treći ciklus predstavlja mlađu generaciju bošnjačkih pjesnikinja rođenih u periodu od 1990. do 2001. godine.
Ovom panoramom poezije Bošnjakinja priređivači su željeli osnažiti pravo na različitost, individualnost i specifičnost. Panorama predstavlja jedan od najljepših doprinosa savremnoj kulturi Bošnjakinja
.
-
Društvo2 days ago
Raoniću, himnu gasi, Mandićevo uho spasi
-
Svetosavska sekta4 days ago
SPC je bačva bez dna u koju se sipaju milioni
-
Politika3 days ago
Ofiranje ugroženog srpstva
-
Politika1 day ago
DON’T CRY BABY Kolaps već prežaljene vlasti
-
Komentar1 day ago
TRAMPOVA POLITIKA I ŽENE: Da li ograničavanje osnovnih ženskih prava može postati globalni trend
Fehim
23.02.2021. at 19:48
Izanredan poduhvat Do sada je i previse bila zapostavljena knjizevnost Bosnjaka u Crnoj Gori, nema ih zastupljenih u udzbenicima. Veliko hvala priredjivacima.