Kultura
KIC: Mjesec poštovanja džeza – koncerti, filmovi, predavanja
Ovogodišnje, petnaesto po redu izdanje manifestacije Mjesec poštovanja džeza – JAM 2021, odvijaće se pod motom “Balkan Jazz”.
Manifestacija “Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori” započinje filmskim ciklusom “Džez na filmu” u okviru kojeg će biti prikazana dva igrana filma: “Lift za gubilište” (1958) francuskog reditelja Luja Mala i “Paris Blues” (1961) američkog reditelja Martina Rita. Oba filmska ostvarenja krasi muzika proslavljenih džez kompozitora – trubača Majlsa Dejvisa za “Lift za gubilište” i pijaniste Djuka Elingtona za film “Paris Blues”, te su navedeni filmovi u dramskom žanru poznati po originalnoj džez muzici koja kreira i podstiče posebne emocije i atmosfere u filmu. Projekcije filmova planirane su u ponedjeljak, 5. i utorak, 6. aprila u sali DODEST u 16 sati.
Koncertni ciklus počinje nastupom jednog od najpopularnijih sastava iz Albanije – AJS Quartet (Albanin Jazz Society Quartet). Sastav kvarteta čine muzičari iz Tirane: pijanista i kompozitor Genti Ruši, saksofonista i flautista Ermal Rodi, bubnjar Emiljan Dhimo i kontrabasista Roni Gjura. Udružene ideje i iskustva ovih umjetnika čine njihovu muziku i nastupe veoma zanimljivim i originalnim. Muzika ovog popularnog kvarteta sastoji se iz širokog spektra isprepletenih stilova, a svaki od njih oslikava boje savremenog balkanskog džeza. Kvartet AJS redovno nastupa kako u Albaniji, tako i na internacionalnoj džez sceni. Održali su brojne koncertne turneje po Evropi, i šire. Njihov koncert u KIC-u planiran je u srijedu, 7. aprila u 17 sati.
Na programu JAM-a je i koncert mladog crnogorskog fjužn benda Kuhinjazz, koji je prošle godine počeo s autorskim radom. Osnovu sastava čini trio Enes Tahirović, klavijature, Slaven Ljujić, bas, i Martin Đorđević, bubnjevi, a proširuje se sa gostujućom duvačkom sekcijom Stefan Pavićević, saksofoni Dejan Ljujić, trombon. Nakon završenih studija džeza u inostranstvu (Siena, Grac i Boston), Martin, Enes i Slaven su se vratili u Podgoricu sa ciljem da kroz autorski, izvođački i pedagoški rad doprinesu razvoju crnogorske džez scene. Koncert Kuhinjazz-a zakazan je za 22. april u velikoj sali KIC-a u 17 sati.
Na kraju manifestacije JAM 2021. biće realizovan koncert nove muzičke formacije mladih džez muzičara Balkana u okviru jednogodišnjeg projekta “Balkan Youth Jazz Orchestra”, koji od juna prošle godine sprovodi nevladina organizacija Jazz Art pod pokroviteljstvom Fonda za Zapadni Balkan i u saradnji s partnerima iz regiona: Fakultet muzičke umjetnosti Beograd i Muzička akademija Univerziteta “Goce Delčev” Štip, i lokalnim partnerom KIC “Budo Tomović”.
Premijera ovog programa održaće se 29. aprila u KIC-u u 17 sati, a dan kasnije “Balkan Youth Jazz Orchestra” predstaviće se publici na Cetinju, u okviru proslave obilježavanja Međunarodnog dana džeza – 30. april, Dvorski Trg, u 12 sati.
Uz filmski i koncertni program, u saradnji s Američkim uglom u Podgorici, biće održan online program-predavanja pod nazivom “Virtuelni susreti” u okviru kojeg će svake srijede u 20 sati, govoriti ugledni umjetnici iz svijeta muzike, fotografije, književnosti i filma koji su u proteklom periodu dali svoj doprinos programima festivala “Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori”: Džon Edvard Hase, poznati muzički pisac, urednik-emeritus kolekcije američke muzike u Nacionalnom muzeju američke istorije; Virdžinija Džouns, profesorica američke književnosti na Državnom Univerzitetu Luizijana u Aleksandriji, SAD, ugledni umjetnički fotograf Žiga Koritnik iz Ljubljane i poznati teoretičar filma Miša Nedeljković, profesor na Univerzitetu Oklahoma, SAD. Online predavanja biće prikazana FB Live na stranicama Jazz Art i American Corner Podgorica (svake srijede, u 20 sati).
-
Društvo3 days ago
Raoniću, himnu gasi, Mandićevo uho spasi
-
Svetosavska sekta4 days ago
SPC je bačva bez dna u koju se sipaju milioni
-
Politika4 days ago
Ofiranje ugroženog srpstva
-
Politika2 days ago
DON’T CRY BABY Kolaps već prežaljene vlasti
-
Komentar1 day ago
TRAMPOVA POLITIKA I ŽENE: Da li ograničavanje osnovnih ženskih prava može postati globalni trend