Ekonomija
AUTOPUT: Nema uslova za novi aneks, Kinezi mogu na arbitražu
Glavni izvođač radova na autoputu, kineski CRBC, nema pravo na opravdano produženje roka i dodatna plaćanja za završetak prioritetne dionice autoputa Smokovac-Uvač-Mateševo, piše Dan.
To je, kako su saopštili iz Ministarstva kašitalnih investicija utvrdio glavni inženjer, koji je kao nadzorni organ, po ugovoru, trebalo da utvrdi da li je zahtjev CRBC-a za produženjem roka i dodatnim plaćanjima opravdan. Na nalaz inženjera CRBC može da se žali prvo pred Komisijom za rješavanje sporova, a u krajnjem i da ide na arbitražu pred sudom u Cirihu, što bi dodatno zakomplikovalo projekat, koji je ionako zadao previše glavobolje Crnoj Gori.
“Zbog toga se još nijesu stekli uslovi za definisanje novog roka za završetak radova, odnosno zaključenje novog aneksa ugovora”, kazali su iz Ministarstva kapitalnih investicija.
Rok za završetak radova na autoputu je istekao 30. septembra, a Kinezi su tražili od države da produži rok za završetak radova i da im plati dodatni novac za završetak radova, smatrajući da na to imaju ugovorno pravo usljed događaja ili okolnosti koji, po njegovoj ocjeni, utiču na projekat, a spadaju u rizike investitora.
“Podnošenjem potraživanja jedne ugovorne strane, zbog događaja/okolnosti na strani druge ugovorne strane, započinje ugovorna procedura u kojoj inženjer vrši vrednovanje i utvrđivanje podnesenih zahtjeva, nakon čega nezadovoljna strana zaštitu svojih prava može tražiti naugovorom definisanim instancama, tj. strana koja je nezadovoljnautvrđivanjem inženjera, može dalje zaštitu svojih prava tražiti pred Komisijom za rješavanje sporova (KRS), tzv. institut DAB-a, uspostavljen pravilima FIDIC-a, odnosno u krajnjem pred Arbitražnim sudom Trgovinske komore u Cirihu”, pojasnili su iz resora na čijem čelu je Mladen Bojanić.
I kako dodaju, u do sada završenim utvrđivanjima izvođačevih potraživanja, inženjer je utvrdio da izvođač nema pravo na opravdano produženje roka i dodatna plaćanja, te se nisu stekli uslovi za definisanje novog roka za završetak, odnosno zaključenje aneksa ugovora.
Kinezi su zahtjev za novim rokom i dodatnim plaćanjem poslali prije dolaska nove vlade, početkom decembra.
Za završetak radova, kako smo saznali nakon usvajanja predloga budžeta za 2021. godinu, potrebno je još 127,6 miliona eura. Vlada, kako su naveli, ima taj novac u budžetu, ali ima mogućnost i da ga pozajmiukoliko bude potrebe.
“Budžetom za 2021. godinu predviđen je ukupan iznos od 127,6 miliona eura, koji se odnosi na cjelokupne troškove vezano za autoput BarBoljare, dok je za same radove na dionici Smokovac-Mateševo planirano 119,5 miliona eura. Procenat završenosti radova, predstavlja procenat izvedenih radova, od kojih neki još nisu stekli uslove za plaćanje i samim tim nijesu plaćeni”, naveli su iz ministarstva.
Prema njihovim riječima, navedena sredstva su planirana za plaćanje realizacije autoputa Bar-Boljare (troškovi izvođenja radova (dionica Smokovac-Mateševo) po glavnom ugovoru i po prilogu 3, 4 i 5; konsultantske i pravneusluge, eksproprijacija….).
Precizirali su da je na osnovu glavnog ugovora i zaključenih aneksa ugovorena cijena od 867,9 miliona eura, odnosno po osnovu zaključenih aneksa oko 58 miliona što je unutar predviđenih okvirne sume od deset odsto vrijednosti ugovorene cijene.
“Na osnovu dosadašnjih utvrđivanja inženjera po potraživanjima izvođača radova, nijesu utvrđena opravdana dodatna plaćanja”, naveli su iz MKI.
Cijena 41 kilometra autoputa prema osnovnom ugovoru je bila 809,6 miliona eura. Međutim, osnovnim ugovorom nije bilo predviđeno povezivanje na prioritetnu dionicu preko petlje Smokovac, kao ni napajanje autoputa strujom i vodosnabdijevanje, pa je morao da se dogovara aneksugovora. Aneksom su ugovoreni dodatni radovi, koji su oko 100 miliona eura, s tim što će napajanje električnom energijom finansirati državni Monteput.
Završetak do kraja godine
Iz MKI su kazali da je, po procjeni inženjera, očekivani završetak radova na autoputu krajem ove godine.
Radovi na autoputu su počeli 11. maja 2015. godine i trebalo je da se završe do 11. maja 2019. godine. Taj rok je probijen i dogovoren je novi 30. septembar 2020. godine. Ni taj rok, međutim, nije poštovan.
Kinezi zbog pandemije virusa korona nisu uspjeli da završe autoput, iako je i u vrijeme lokdauna građevinskim firmama bilo dozvoljeno izvođenje radova, ali uz primjene epidemioloških mjera. Problem je bio što su mnogi radnici bili van Crne Gore, a zbog zabrane letova nisu mogli da se vrate u Crnu Goru.
Mnogi Kinezi su upravo u januaru i februaru prošle godine otišli za Kinu, dok je u Crnoj Gori zatvaranje zbog epidemije počelo polovinom marta.
-
Društvo4 days ago
Raoniću, himnu gasi, Mandićevo uho spasi
-
Politika5 days ago
Ofiranje ugroženog srpstva
-
Politika3 days ago
DON’T CRY BABY Kolaps već prežaljene vlasti
-
Komentar2 days ago
TRAMPOVA POLITIKA I ŽENE: Da li ograničavanje osnovnih ženskih prava može postati globalni trend
-
Politika13 hours ago
Spavaš li mirno Ron Džeremi?
-
Svetosavska sekta13 hours ago
MEGAEKSKLUZIVNO Rajo i Joanikije nemaju muda da sprovedu Amfilohijev model na Lovćenu!