Connect with us

Globus

KIRGISTAN NA NOGAMA: Zaustaviti otmice radi prisilnih brakova i ubistava mladih žena

Published

on

Kirgistanci su na nogama zbog još jednog slučaja otimanja mlade koji je završio smrću mlade žene.

Trojica muškaraca ugurala su 27-godišnju Aizadu Kanatbekovu u automobil, s namjerom da jednom od otimača postane žena.

Njeno je beživotno tijelo pronađeno dva dana kasnije u napuštenom autu. U istom automobilu pronađen je i jedan od njenih otmičara, piše “BBC”.

Otmičar je umro od posljedica povreda nožem, za koje se čini da ih je nanio samostalno.

Porodice ubijene djevojke identifikovala je otmičara kao jednog od mladića koji je ranije maltretirao devojku. Policiji su kazali da su ga u nekoliko navrata molili da djevojku ostavi na miru.

Preostale otmičare pronašla je policija. Sada Kirgistanci za njih traže visoke kazne.

“Ne možemo više mirno i u tišini posmatrati nasilje koje naše žene, bez ikakvih prava, moraju podnositi”, kazala je kirgistanska novinarka i jedna od onih koji protestuju Mahinur Niazova.

Naciji se zbog slučaja obratio i predsjednik Sadir Japarov, koji je na svom profilu na Fejsbuku napisao da “je ovo tragično i bolno, ne samo za porodicu Kantabekove, već i cijeli narod”.

Demonstranti smatraju da je policija presporo radila svoj posao, s obzirom na to da su nadzorne kamere na ulicama uspjele snimiti i registarske oznake i lica otmičara, no nisu ih pronašli na vrijeme.

“Nadzorne kamere su svuda. Da im je bilo važno, da su se doista potrudili, policajci bi pronašli otmičare. Vidjeli smo im i lica i tablice. Da su to željeli, pronašli bi ih”, kazala je 19-godišnja Albina.

Iako je još 2013. godine otimanje žena za ženidbu postalo protivzakonito, rijetki su otmičari prijavljeni i procesuirani. Žrtve otmica su u strahu, a slučaj iz 2018. godine pokazao je koliko su nezaštićene.

Studentkinja medicine, 20-godišnja Burulai Turdaali Kizi izbodena je u policijskoj stanici dok se pripremala prijaviti svog otmičara. Njen ubica je osuđen na dvadeset godina zatvora, a dodatno je kažnjeno još dvadeset policajaca.

Mnogi smatraju da je otimanje mlade stogodišnja tradicija, no istraživanja su pokazala da je ušla u običaje pre tek nekoliko decenija. Osmišljena je nakon što su mladići pod pritiskom svojih porodica na brak i ženidbu počeli otimati žene i ženiti ih “po kratkom postupku” jer im je to, posebno siromašnijim porodicama, postalo najbrže i najjeftinije rešenje.

Zbog okrutne tradicije na protestu su se pojavile mnoge mlade žene kako bi dale svoju podršku žrtvama otmica. Nurjamal Džanibekova (21) kazala je da “žene u Kirgistanu svakodnevno pate. Otimaju ih, a ponekad i ubijaju. Na demonstracijama sam zbog sveg tog bola i očaja. Zbog nemoći države da zaštiti svoje žene.”

 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije