Društvo
1. MAJ: Međunarodni praznik rada

Međunarodni praznik rada, Prvi maj, biće obilježen danas širom svijeta u znak sjećanja na događaje iz 1886., kada su desetine hiljada radnika u Čikagu stupile u štrajk, zahtjevajući osmočasovno radno vrijeme.
Generalni štrajk u Čikagu počeo je 1. maja, dva dana kasnije došlo je do sukoba, a 4. maja su organizovane masovne radničke demonstracije na trgu Hejmarket.
Tog dana u Čikagu, 1886. Godine, oko 40.000 američkih radnika stupilo je u generalni štrajk, zahtjevajući bolje uslove rada, izražene u paroli “tri osmice” – po osam sati rada, odmora i slobodnog vremena. Organizatori su prethodno predočili probleme i neposredne zahtjeve poslodavcima i vlastima. Protest na koji je odgovoreno represijom, zbog brutalne reakcije vlasti i poslodavaca, a potom i niza žrtava, postao je neka vrsta simbola borbe za prava obespravljenih.
Policija je zapravo pokušala da razbije protestne skupove i dovede do podjele manifestanata, što se završilo ozbiljnim sukobima u kojima je bilo brojnih žrtava i među demonstrantima odnosno štrajkačima i među policajcima.
U sukobima s policijom, uslijed aktiviranja bombe u Čikagu, ubijeno je najmanje šest i ranjeno oko 50 radnika, a veliki broj je uhapšen. Pet radničkih vođa osuđeno je kasnije na smrt, a trojica na robiju.
Na Drugom kongresu 1891. godine 1. maj je i formalno proglašen za Međunarodni praznik rada. Postupno, tokom posljednjih godina 19. vijeka i prvih godina 20. vijeka, 1. maj je sve masovnije prihvatan i obilježavan, vrlo često i širokim protestnim manifestacijama.
Masovni protesti, zborovi, priredbe, parade, uranci, crvene zastave sa srpom i čekićem, glasni zahtjevi za boljim uslovima života i rada, nekada glavna obilježja 1. maja, blijede i polako postaju dio prošlosti.
U mnogim sredinama u Crnoj Gori ostao je običaj prvomajskih izleta i organizovanja sportskih i zabavnih okupljanja.
Mešutim, ukupna ekonomska i svaka druga situacija učinila je da odavno već nema one dobro poznate euforije koju je izazivala proslava međunarodnog praznika rada.
Sjećanja su nam još uvijek živa prvomajskih svečanosti po cijeloj nekadašnjoj državi.

-
Politika3 days ago
Nema takvog strika na svijet
-
Politika2 days ago
НЕ ОСМЕЛИЛСЯ СКАЗАТЬ НЕТ: Putinov ultimatum stavio Vučića pod zapadnu giljotinu
-
Svetosavska sekta1 day ago
STVARANJE “HRISTOVIH VOJNIKA” I SLUŠKINJA: Kako svetosavlje oblikuje ulogu žena
-
Društvo17 hours ago
NAKON PRESUDE U SLUČAJU „GURMAN“: “O kukavno sudstvo ugašeno”
-
Svetosavska sekta5 hours ago
SPOMENIK AMFILOHIJU I LICEMJERJE „OSLOBODILACA“ Izdaja sakrivena ispod četiri metra bronze
-
Ekonomija4 days ago
SLUČAJ VELIKA PLAŽA (3): Spriječiti korupciju da bi sačuvali investicije