Društvo
GLAVNI GRAD: Devastacija komunalne opreme i mobilijara i dalje nerijetka pojava
Devastacija komunalne opreme i mobilijara i dalje je, nažalost, nerijetka pojava u glavnom gradu. Podgorička preduzeća zbog nesavjesnih pojedinaca trpe čak i veliku štetu zbog uništavanja imovine, javnog dobra.
Oprema i infrastruktura gotovo svih preduzeća je na meti vandala, a najčešće Komunalnih usluga, Čistoće i Zelenila. Iz ovih preduzeća apeluju na građane da se čuvaju zajednička dobra, jer je svrsishodnije da se sredstva utroše u nove sadržaje, umjesto što ih opredjeljuju za obnovu postojećih.
Osim vandalizma i pričinjene štete, građani koji uništavaju imovinu često dovode i sebe u opasnost, jer otuđuju opremu koja je pod naponom.
Ekipe Čistoće, pored kontinuiranog obavljanja redovnih poslova, skoro svakodnevno obavljaju i poslove vraćanja u prvobitno stanje oštećene gradske imovine i javnih površina.
Uništavanje komunalne opreme i nesavjestan odnos pojedinaca najčešće se odnose na ispisivanje grafita na kontejnerima, na nišama za kontejnere, prevrtanje i lomljenje kontejnera, ispisivanje i lomljenje betonskih korpi i slično. Takođe, u više navrata su i javni toaleti bili na meti vandala, a neprimjereni sadržaji ispisivani su i na mobilnom reciklažnom dvorištu.
Plastični kontejneri, koji se postavljaju kao podrška primarnoj selekciji, a koji su namijenjeni za odlaganje “suve” frakcije komunalnog otpada, takođe su u više navrata stradali usljed istrešanja zapaljivih materija, a kod njih dolazi do potpunog uništenja kontejnera.
Iz preduzeća Čistoća posebno ističu štetu nastalu na polupodzemnim kontejnerima. Takva šteta zahtijeva ulaganje znatnih finansijskih sredstava.
“Vandalsko ponašanje pojedinaca najčešće uzrokuje oštećenja na vrećama usljed istresanja zapaljivih materija i oštrih predmeta, lome se poklopci, nožne papučice, a događa se i da polupodzemni kontejner bude u potpunosti uništen. Tokom 2020. godine, ukupan trošak ostvaren po osnovu sanacije ovako pričinjene štete na polupodzemnim kontejnerima iznosio je 8.452 eura, a od početka ove godine do aprila Čistoća je uložila 2.880 eura za ove namjene”, kazali su Dnevnim novinama iz Čistoće.
Skoro sva evidentirana šteta, pričinjena od NN lica, prijavljena je nadležnim institucijama, ali nažalost, kako kažu iz Čistoće, nije jednostavno identifikovati počinioce koji ove radnje čine najčešće tokom noći.
“Zato još jednom upućujemo apel svim sugrađanima da čuvamo zajednička dobra, jer je svrsishodnije da ova sredstva ulažemo u nove sadržaje, umjesto što ih opredjeljujemo za obnovu postojećih”, smatraju iz Čistoće.
Iz podgoričkih Komunalnih usluga navode da je problem vandalizma u ranijem periodu bio prisutan u svim djelovima grada, kako na dekorativnoj tako i na funkcionalnoj rasvjeti, pa je ovo Društvo, kako kažu, ulagalo velike napore kako bi kvalitetno održavalo povjerenu komunalnu infrastrukturu.
“Na meti vandala najčešće su parkovi, mostovi i stambene četvrti gdje nesavjesni građani otuđuju i demoliraju opremu sa objekata javne rasvjete i svjetlosne signalizacije (svjetiljke, kablove, razvodne ormare….). Takođe, gotovo svakodnevno nesavjesni građani otuđuju i poklopce sa priključnih ploča stubova javne rasvjete, čime se dovodi u pitanju bezbjednost građana, a naročito djece, ili neovlašćeno uključuju ili isključuju javnu rasvjetu”, kazali su iz Komunalnih usluga.
Međutim, u ovom periodu, kako objašnjavaju, značajnija je šteta nastala usljed saobraćajnih nezgoda, gdje dolazi do oštećenja stubova javne rasvjete, kao i od vremenskih nepogoda, što dovodi do povećanog broja intervencija na održavanju objekata javne rasvjete i svjetlosne signalizacije na teritoriji glavnog grada i opštine u okviru glavnog grada-Golubovci.
“Ukupni troškovi koje je ovo Društvo po osnovu pričinjenih šteta imalo u svrhe opravke objekata javne rasvjete i svjetlosne signalizacije u 2020. godini iznosili su oko 98.000 eura”, navode iz Komunalnih usluga, apelujući na sugrađane da ne uništavaju imovinu Glavnog grada objekte javne rasvjete, te da prilagode brzinu i način vožnje uslovima na putu kako bi se izbjeglo uništavanje stubova javne rasvjete i na taj način narušavao opšti izgled grada, što u krajnjem dovodi u pitanje i njihovu bezbjednost.
Sve navedeno iziskuje izdvajanja velikih novčanih sredstava, što u konačnom dodatno opterećuje budžet Glavnog grada.
“Neželjeno i vandalsko ponašanje pojedinaca može se prijaviti nadležnim organima kao i svi eventualni nedostaci na objektima javne rasvjete na broj 020/623-927 od sedam do 15 sati ili lično u prostorijama našeg Društva u Ulici zetskih vladara bb”, kažu iz Komunalnih usluga.
Kampanja “Ne žmuri prijavi vandalizam”
U prethodnom periodu na meti vandala čestojebila i imovina gradskog preduzeća Zelenilo, gdje su uništavana kompletna dječja igrališta.
Iz tog razloga u saradnji sa Komunalnom inspekcijom i Komunalnom policijom pokrenuta je kampanja “Ne žmuri prijavi vandalizam!” u okviru koje pozivaju građane da potpuno anonimno prijave vandalizam koji se dešava u glavnom gradu.
“Pozivamo građane da ukoliko primijete bilo kakav čin uništavanja javnog zelenila ili mobilijara, isto prijave na brojeve telefona: Komunalna inspekcija: 020/672-493; 020/672228; 067/245-799(viber), Komunalna policija: 067/002005”, saopštili su nedavno iz preduzeća Zelenilo.
Oni podsjećaju da su svi svjedoci da je u prethodnom periodu, uprkos brojnim apelima da se sačuvaju zelene površine i mobilijar na javnim prostirama, vandalizam učestala pojava.
Posljednji primjer nesavjesnog ponašanja dogodio se na dječjem igralištu u Bloku V, gdje je pričinjena velika materijalna šteta potpunim uništavanjem dječjih sprava, a nešto ranije su zapaljene sprave na obližnjem igralištu.
Objašnjavaju da će nadležni organi, odmah po prijavi građana, u najkraćem roku izaći na lice mjesta i reagovati.
Takođe, u cilju suzbijanja vandalizma, Glavni grad je nastavio sa aktivnostima na ugradnji video-nadzora na javnim površinama.
Devet parkova snimaju 34 kamere
Glavni grad je, po prijavi NVO MANS, bio prinuđen da privremeno obustavi snimanje javnih površina, a nakon dobijanja saglasnosti Agencijeza zaštitu ličnih podataka sistem je od nedavno ponovo u funkciji. Trenutno je pokriveno devet parkova, a iz Glavnog grada su najavili da će uskoro imati nadzor nad svim površinama kojima gazduju.
Na devet lokacija postavljene su 34 kamere a njihov rad prati se u posebno opremljenoj prostoriji u okviru dežurne službe Komunalne policije.
Iz ove službe su naveli da su posebno osposobljeni za ovaj posao, što garantuje bezbjednost i privatnost zabilježenog materijala.
Takođe, iz Komunalne policije tvrde da u parkovima koje pokrivaju kamere nije bilo incidenata od kada su ponovo u funkciji.
Kazne za fizička lica se kreću od 150 do 1.500 eura. Komunalna poticija može izreći najnižu kaznu, a veću kroz pokretanje prekršajne prijave nadležni sud.
U ovoj godini planirano je postavljanje kamera u novoizgrađenim i parkovima u izgradnji, čime će pokrivenost javnih površina video-nadzorom biti kompletirana.
-
Društvo3 days ago
Raoniću, himnu gasi, Mandićevo uho spasi
-
Politika4 days ago
Ofiranje ugroženog srpstva
-
Politika2 days ago
DON’T CRY BABY Kolaps već prežaljene vlasti
-
Komentar2 days ago
TRAMPOVA POLITIKA I ŽENE: Da li ograničavanje osnovnih ženskih prava može postati globalni trend
-
Politika3 hours ago
Spavaš li mirno Ron Džeremi?
-
Svetosavska sekta3 hours ago
MEGAEKSKLUZIVNO Rajo i Joanikije nemaju muda da sprovedu Amfilohijev model na Lovćenu!