Connect with us

Vijesti

NOVE PRITUŽBE SAVJETU: Na pitanje „Đe će vam duša“, policajci odgovorili suzavcem

Published

on

Cetinjanka J. V. koja je uputila pritužbu na postupanje policije u Prijestonici 5. septembra smatra da posebnu odgovornost za događaje snose predsjednik i potpredsjednik Vlade – Zdravko Krivokapić i Dritan Abazović, kao i ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović, samim tim i za duševne bolove i psihičko uznemiravanje njene porodice, posebno dvije kćerke.

– Živim na Balšića pazaru. Tačno u 06:13 probudilo me krkljanje i gušenje đece u sobi, jer je policija bačila suzavac pod balkon koji se nalazi na prvom spratu. Ušla sam u sobu koja je bila ispunjena dimom od suzavca. Nijesam upućena niti pripremljena za ovakve situacije, niti sam pripremljena sa đecom za ratna stanja. Uvela sam ih u kupatilo i sve smo se umile vodom. Pogriješila sam i tako napravila kontraefekat. Policija nije dan ranije pružila bilo kakvo javno obavještenje o mogućem dejstvu suzavcem, niti instrukcije građanima kako da se ponašaju ukoliko dođe do njegove masovnije upotrebe. To je izostalo i mislim da to nije u redu. Javne službe postoje da bi pomogle građanima – istakla je J. V. u prijavi.

Policajac psovač

Ona je pritužbu procesuirala uz pomoć građanskog aktiviste Aleksandra Saše Zekovića i Crnogorskog helsinškog odbora.

Napisala je da je ispred njenog doma, koliko je uspjela da izbroji sa balkona, bačeno najmanje 40 patrona hemijskih sredstava.

– Naš život je bio nepodnošljiv. Ośetila sam ljudsku potrebu da izađem ispred na ulicu kako bih narodu pomogla, sa mlijekom i sirćetom, jer su se gušili i padali po ulici i trgu. Meni su i dalje pred očima scene iz ratnih filmova – kazala je ona.

Izašla je sa sirćetom i varenikom u rukama i prišla blizu policijskog kordona. Obratla im se riječima: ,,Đe će vam duša, od koga vi branite Cetinje i Cetinjski manastir danas“?!

– Kao odgovor na to pitanje, ispalili su suzavac u mom pravcu i pao je na dva metra od mene. To nijesam zaslužila. Dovoljno je bilo da narede da se udaljim – navela je u prijavi.

Nekako je uspjela da uđe u kuću, a djeca su, kako ističe, opet doživjela šok kada su je vidjeli kako se bori za vazduh i povraća.

Kad je došla sebi opet je izašla ispred zgrade da pomogne građanima.

– Policajac iz Dečanske ulice mi je rekao: „Mrš, mater ti jebem“. To me je jako potreslo, jer mi je majka umrla prije deset godina i emotivna sam na to pitanje. Slikala sam policajca koji me je psovao – napisala je ona.

Savjet se obratio Upravi policije preporukom da se policijski starješina policijskog službenika sa fotografije, preko građanskog nadzora, uz navođenje njegovog identiteta izvini građanki J. V.

Građanka fotografisala policajca koji je psovao

Sloboda kretanja

Cetinjanka Kana Tomašević podnijela je pritužbu Savjetu za građansku kontrolu rada policije u kojoj je ocijenila da je policija 4. i 5. septembra 2021. godine, povrijedila član 39 Ustava Crne Gore, na način što su joj ogradama i policijskim kordonima ograničili slobodu kretanje.

Ona je u prijavi citirala član Ustava na koji se poziva, a koji je decidiran da se „jemči pravo na slobodu kretanja i nastanjivanja, kao i pravo napuštanja Crne Gore“.

– Međutim, kao građanka Cetinja, 4. septembra ujutro doživjela sam da mi je kuća, koja se nalazi u Ulici Novice Cerovića, bila potpuno ograđena sa svih strana. Kuća u kojoj živim nalazi se preko puta Vladinog doma i ispred nje se nalazila ograda, kao i kordon policije. Kada sam krenula kroz Dečansku ulicu da popijem kafu, takođe, me sačekala ograda i kordon policije. Kada sam progovorila da su nas zatvorili kao u tor, jedan od policajaca je prokomentarisao da imam dovoljno prostora ispod skele koja se nalazi na jednoj staroj kući. Dakle, ostavili su nam toliko prostora koliko je možda nekom mišu dovoljno da se provuče, da ne pričam koliko je ovo rizično za moje starije komšije i đecu, što možete utvrditi prilikom izlaska na pomenutu lokaciju – napisala je Tomašević u prijavi.

Objašnjava da su ograda i kordon čekali i njene komšije u uličici koja, pored Državnog arhiva vodi do Dvorskog trga, kao i one koji žive u Medovini.

– Dakle, u rejonu od nekih 200 metara, ograde i kordini su bili raspoređeni na četiri mjesta. Za 35 godina koliko živim u centru grada, ovo nikada u životu nijesam doživjela. Osim toga, kada sam dolazila kući da se presvlačim, policajci su me pitali đe idem, đe tačno živim i slično. Da bih ovo izbjegla, izlazila sam dvorištem kroz drugu kuću, jer je naša kuća u Ulici Novice Cerovića dvorištem u dužini Dečanske ulice povezana sa kućom u Njegoševoj 45, pa je ovo bio jedini način da komunikaciju sa policijom svedem na minimum – istakla je Tomašević.

Savjetu je ukazala i na prekomjernu upotrebu hemijskih sredstava.

– Ako je planirana intenzivnija intervencija u gradu, sa intenzivnijom, masovnijom, upotrebom sredstava prinude trebalo je da nas obavijeste o tome, kako bi žene i đeca ostali zatvoreni u kućama. O količini suzavca koja je korišćena prosudite sami, kada se isti i danas, 6. septembra osjeća na ulicama. Prosudite koliko kancerogenih elemenata danas udišu đeca, mladi i stari Prijestonice i da li su to zaslužili nakon pružene ruke đevojčice na trgu, nakon posluženja koje su im građani u svim djelovima grada ponudili, a to su uradili iz čistog gostoprimstva i razumijevanja da su i ti policajci nečiji sinovi, očevi i braća – ogorčena je Tomašević.

Savjet je sa ovom pritužbom upoznao direktora Uprave policije i pozvao ga da se izjasni.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije