Politika
Hladna ruska osveta za beogradskog despota
Piše: Balša Knežević
Srpski autokrata Aleksandar Vučić, osim po demagogiji, lažima i sponzorisanju kriminala i velikosrpkog hegemonizma, već odavno je postao čuven po svojoj krajnje konfuznoj strategiji kada je u pitanju spoljna politika. Ona se zasniva na sjedjenju na dvije, tri ili više stolica, uostalom – kada i koliko nalažu njegovi trenutni lični politički interesi.
U toj igri kalkulisanja i pokušajima balansiranja između dva geopolitička pola, srpski autokrata na čelu režima koji je postao sinonim za kriminal i korupciju, pokušava da imitira nekadašnjeg predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita. Ali za razliku od doživotnog predsjednika Jugoslavije, Vučić više liči na tragikomičnu pogubljeni figuru koja je postala poznata po svojim patetičnim psihotičnim nastupima i kao takva predmet sprdnje na globalnoj političkoj sceni.
Zapad i pored katastrofalnog izvještaja EK u kome je konstatovano da Srbija maltene stagnira u atmosferi veličanja istočnih despotija i ratnih zločinaca, i dalje “mazi” Vučića. To je bilo evidentno prilikom nedavne posjete predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen Beogradu. Tada se stekao utisak da će zapad tolerisati Vučića dok god ima nešto da im isporuči – Kosovo je već predao, najavio trošenje milijardi za francuske avione, a tu su i kombinacije za nuklearne elektrane i litijum…
Ponašanje Ursule fon der Lajen prema Vučiću je školski primjer održavanja stabilokratije: Evropa toleriše kriminogenog autokratu dok god ima koristi od njega
Međutim, čini se da je Vučić potpuno ofiran na drugoj, za njega veoma bitnoj adresi, konkretno u Moskvi koja samo čeka pogodan trenutak da beogradskom despotu naplati za sve „grijehove“ koje je počinio prema “majčici Rusiji“.
(Ne)razumijevanje Rusije za beogradskog despota
Sve su prilike da je psihotični srpski autokrata konačno pročitan i da su se njegovi dani sjedjenja na mnogo stolica završili, prije svega jer je konačno izveden na čistinu, ali ne od zapada već od strane Kremlja.
Samit BRIKS-a u Kazanju održan je od 22. do 24. oktobra i na njemu su prvi put učestvovale nove članice asocijacije, ali tu nije bilo Vučića i pored toga što je dobio „poziv koji se ne odbija“.
Cijela saga oko učešća na samitu BRIKS trajala je preko dva mjeseca. Iako se beogradski despot narodski rečeno preseravao, od početka se znalo se da neće doći u Kazanj. Dan prije nego je zvanično objelodanio da neće ići na samit, razgovarao je sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i u samo njemu svojstvenom patetičnom maniru, saopštio mu „na kojim je mukama“. Da bi pokušao da ublaži posljedice izostajanja sa samita, rekao je da Srbija nikad neće uvoditi sankcije Rusiji.
Rusija je zvanično odreagovala sa razumijevanjem, tako da je Vučić vjerovatno pomislio da je opet ispao veliki maher poput Josipa Broza – održao je dobre odnose sa Rusijom, a neodlaskom na samit BRIKS-a zadovoljio je Zapad.
Vučić rasprodaje Srbiju da bi imao podršku od EU, ali Putina je teško razočarao
Putin izveo Vučića na čistinu
Vučićeve morbidne fantazije o sopstvenoj veličini u koje je, čini se, počeo i sam da vjeruje pod uticajem sopstvene propagande, bile bi sasvim opravdane da ga Putin nije pozvao javno na samit BRIKS-a. Jer javni poziv je sasvim druga dimenzija u odnosu na nezvaničnu diplomatsku komunikaciju.
„Da je poziv za učešće na Samitu BRIKS-a ostao na nivou nezvanične komunikacije, sve bi bilo uredu. Međutim, Putin je ovoga puta htio da izvede Vučića na čistac. Ranije ga je samo Marija Zaharova ismijavala. Ali kada se Putin sreo sa potredsjednikom srpske vlade Aleksandrom Vulinom početkom septembra, pred kamerama je poslao poziv Vučiću poručivši da ga očekuje na samitu BRIKS-a u Kazanju. Znao je da EU zabranjuje srpskom autokrati da prisustvuje samitu, i da zbog toga on neće doći, ali ga je ruski predsjednik svjesno pozvao javno“, kazali su naši diplomatski izvori komentarišući Putinove poteze usmjerene prema Vučiću.
Podsjećaju da je prije nekoliko godina Vučić posjetio Rusiju i da je tada dobio jasna naređenja.
„Putin je prilikom jednog od njegovih sastanaka sa Vučićem, rekao da očekuje da u Vladi Srbije budu ministri koji zastupaju saradnju sa Rusijom. Srpski autokrata je to morao da prihvati. Ali ovoga puta kad Vučić nije došao u Kazanj, Putin je to shvatio kao ličnu uvredu. Nemojte da vas zavaraju izjave ruskih zvaničnika koji su navodno pomirljivo gledali na odbijanje Vučića“, navode naši izvori.
Džabe su slali nebitnog Vulina kod Putina
Osveta se servira hladna
Srpskom autokrati u ovom slučaju nije pomoglo ni što je u Kazanj posao delegaciju predvođenu beznačajnim Vulinom i ministrom odbrane Bratislavom Gašićem. Kako ističu naši izvori, Putinova osveta neće doći sjutra ili preksjutra, već će Kremlj sačekati da prođe određeno vrijeme prije nego povuče adekvatan osvetnički potez protiv Vučića.
„Posle odbijanja da ode na samit BRIKS-a, pohvale je dobio iz EU, konkretno od Von der Lajen, ali stariji ruski brat ne zaboravlja i tek za neko vrijeme Vučić će osjetiti kako je kad ima Rusiju za neprijatelja. Osveta će doći tek kada se zaboravi i da je uopšte održan samit BRIKS-a“, smatraju naši izbori.
Kako naglašavaju, moguće da se desi da negdje u martu kad bude istekao sporazum o ruskom gasu, Moskva u zadnjem momentu može da nađe neku začkoljicu da Srbiju ostavi bez ovog energenta.
„Zato sad režim u Beogradu traži alternativu za gas preko Mađarske. Uz to potpisali su i ugovor o ekonomskoj saradnji sa Amerikom. Ali to je od male vajde, jer Srbija bi se nekako snašla bez ruskog gasa kada je u pitanju ekonomski segment, ali političke posljedice bi bile mnogo pogubnije. Jer ukoliko Moskva odluči da Srbiju kazni uskraćivanjem gasa, to ne bi bio samo ekonomski udarac, već je to prije svega politička poruka da je Vučić izgubio podršku Rusije. Tada će srpski putinofili koji čine dominantnu većinu stanovništa shvatiti da je Vučić iznevjerio ‘majku Rusiju’, a onda slijede teške posljedice po režim srpskog autokrate“, poručuju naši izvori.
-
Politika4 days ago
ŠTO ZA CRNU GORU ZNAČI POBJEDA TRAMPA: Ništa loše, jer nam od aktuelne američke diplomatije ne može biti gore
-
Politika5 days ago
Da li su Srbi iz Novog Sada “narod” ili „svetina“ za Mandića i Kneževića?
-
Društvo3 days ago
Ko finansira nova kvazi-istraživanja BIRN-a?
-
Društvo21 hours ago
Društvo željno javnog linča