Connect with us

Medijsko reketiranje

Pravda u službi medijsko-reketaške NVO klike

Published

on

Crnogorsko sudstvo potpuno je zarobljeno od strane NVO i paramedijsko-političkih lobija, koji očigledno imaju dozvolu da kleveću, iznose laži i vrše hajke na sve i svakoga ko se ne uklapa u njihov nakaradni sistem pseudovrijednosti, zasnovanih na ideologiji „ko da više“. Ko god da pokuša da opovrgne ili potraži pravdu za klevete koje dolaze od ove maligne klike, biva automatski sasječen i kažnjen od zarobljenog i „disciplinovanog“ crnogorskog sudstva. 

Portal Aktuelno navikao je na progon i cenzuru, a sudovi su postali samo poligon za kažnjavanje i iživljavanje nad slobodom govora, koja važi za svakoga osim za našu medijsku kuću. To je postalo očigledno nakon presude Osnovnog suda u Kolašinu u slučaju tužbe rashodovanih političarki propale URA-e Božene Jelušić i Suade Zoronjić.

Najnoviji primjer sramnog hajkaškog ponašanja i selektivnosti isprepadanih sudova je presuda Višeg suda u Podogrici kojom je odbijena žalba na preusudu Osnovnog suda, u slučaju privatne tužbe biznismena i jednog od osnivača portala Aktuelno Zorana Bećirovića protiv Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) i reketaških medija Vijesti i Dana.

Fotografija 1: Pravda u službi medijsko-reketaške NVO klikeMedijski reketaši i njihova NVO ispomoć se ne boje tužbi jer sudovi rade za njih

Tužba je pokrenuta pred Osnovnim sudom u Podgorici nakon što je MANS, uz medijsku podršku Vijesti i Dana, u više navrata krajem 2019. godine, u klasičnom reketaško-hajkačkom maniru, između ostalog, objavio da kupoprodajni aranžman koji je Bećirović sklopio sa bivšom predsjednicom Vrhvonog suda Vesnom Medenicom „predstavlja školski primjer pranja novca kroz trgovinu nekretninama“. Uzalud je bilo što su Bećirović i kompanija „Caldero Trading Limited“, slali reagovanje na tekst MANS-a, koji su prenijeli dva reketaška medija. Njegov odgovor nije objavljen, a plasiranje insinuacija i etiketiranje se nastavilo.

Za Osnovni i Viši sud u Podgorici očigledne klevete o pranju novca, za koje se na kraju ispostavilo da se radi o podlim insinuacijama, nijesu bile dovoljne da MANS i reketaši iz Vijesti i Dana budu kažnjeni, već su Bećirović i kompaniji „Caldero Trading Limited“, morali da plate sudske troškove koji sa zateznim kamatama iznose 18.000 eura. O pravnim nelogičnostima i propustima sudova zbog kojih je i podnijeta revizija Vrhovnom sudu Crne Gore, bavićemo se u posebnom tekstu.

Nastavak hajke

Reketaško-paramedijskim i NVO krugovima nije bilo dovoljno što su nekažnjeno prošli nakon bestidnih kleveta, još su njihove kolege plaćenici stranih lobija poslužili za nastavak hajke.

Paramedijski reketaši i njihova NVO potpora su Bećirovićevu tužbu proglasili „slapp tužbom“ preko opskurne platforme „WB slapp contest“, koja se, kako se da zaključiti iz javno dostupnih podataka, finansira od istih stranih lobija kao MANS i njihovi medijski saradnici.

Ovakvo etiketiranje i namještanje takozvanih anketa u kojima su građani navodno Bećirovićevu tužbu proglasili za slapp tužbu godine je samo nastavak izrugivanja pravdi koja je u Crnoj Gori očigledno potčinjena stranim plaćenicima i NVO-paramedijskom lobiju.

Fotografija 2: Pravda u službi medijsko-reketaške NVO klikeMANS se specijalizovao za klevetanje i crtanje meta na čelo Bećirovića, to rade čak i preko opskurnih plaćeničkih platformi

Nikakve veze sa slapp tužbom

U ovom slučaju treba naglasiti da se radi o najpokvarenijoj zamjeni teza, gdje se pravo na zaštitu ugleda i časti, podvodi pod „slapp tužbe“, sa kojima je Portal Aktuelno inače veoma dobro upoznat jer ih dobijamo redovno.

Za razliku od tužbi koje Portal Aktuelno redovno dobija od istih ovih paramedijskih krugova, Bećirović nije podnio tužbu kako bi zastrašio novinare ili ograničio slobodu izražavanja, već kako bi zaštitio svoj ugled od tvrdnji koje je smatrao lažnim i štetnim. To isključuje element “strateškog” karaktera tužbe, ključnog za kvalifikaciju SLAPP tužbe.

„Bećirović je naveo konkretne razloge za tužbu, koji su mogli negativno uticati na njegov ugled i poslovnu reputaciju. On je zatražio sudsku zaštitu, što nije ni u jednom trenutku bio pokušaj gušenja slobode izražavanja. Tužba Zorana Bećirovića zasniva se na pravu na zaštitu ugleda i časti, koje je zagarantovano u većini pravnih sistema, uključujući i međunarodne standarde ljudskih prava (član 8 Evropske konvencije o ljudskim pravima), a imajući u vidu da je sporni tekst sadržao teške optužbe koje impliciraju kriminalno ponašanje, podnošenje tužbe radi zaštite lične reputacije i ugleda je legitimno pravno sredstvo“, kazali su za aktuelno pravni stručnjaci iznoseći dokaze koji opovrgavaju etiketiranja da se radi o slapp tužbi.

Osim toga, kako dalje navode naši sagovornici, optužbe da je riječ o SLAPP tužbi pokazuju nepoznavanje same definicije ovog pojma.

Fotografija 3: Pravda u službi medijsko-reketaške NVO klikeVođe “medijskog ganga” Željko Ivanović i Miodrag Miško Perović se ne boje korumpiranih sudova jer ih maltene kontrolišu

„SLAPP tužbe su strateške i zlonamjerne, usmjerene na zastrašivanje ili ekonomsko iscrpljivanje. Ovdje se radi o klasičnoj tužbi za zaštitu ugleda, što je potpuno legitimno pravno sredstvo. Tvrdnje da svaki pokušaj zaštite ugleda putem tužbe protiv medija ili NVO automatski predstavlja SLAPP su pogrešne i opasne, jer mogu obeshrabriti građane da traže pravdu putem suda, čak i u slučajevima kada imaju validne razloge“, rekli su naši sagovornici.

Optužbe da je tužba SLAPP, kako ističu, često su usmjerene na diskreditaciju tužitelja, ne na analizu same tužbe. U ovom slučaju, tvrdnje o SLAPP-u izgledaju kao pokušaj da se Bećirović predstavi kao neko ko zloupotrebljava pravni sistem, umjesto da se raspravlja o suštini navoda iz spornog teksta.

Fotografija 4: Pravda u službi medijsko-reketaške NVO klikeKo o čemu, Vanja o slapp tužbama

„Ovakve tvrdnje često služe za skretanje pažnje sa suštinskih pitanja, poput istinitosti i odgovornosti medijskih izvještaja. Tvrdnje da je ova tužba SLAPP nisu zasnovane na činjenicama niti na pravilnoj primjeni pravnih standarda. Ova tužba predstavlja zakonito korištenje pravnog sistema radi zaštite časti i ugleda, što je osnovno ljudsko pravo. Korišćenje termina SLAPP u ovom kontekstu ukazuje na nepoznavanje pravnih principa ili na pokušaj zloupotrebe koncepta SLAPP tužbi kako bi se opravdali neodgovorni postupci medija ili prikrili lični interesi onih koji podržavaju ovakve tvrdnje“, navode naši sagovornici u obrazloženju.

Politička hajka

Da je u pitanju organizovana akcija protiv Bećirovića, i to najviše zbog njegovog vlasničkog udjela u Portalu Aktuelno, najbolje govori hajka koja se vodila u oktobru 2020. godine nakon što je u ovom slučaju svjedočio pred Osnovnim sudom u Podgorici.

Fotografija 5: Pravda u službi medijsko-reketaške NVO klikeAleksa Bečić, Zdravko Krivokapić, Dritan Abazović, tadašnji najviši državni funkcioneri se uključili u sudski proces po privatnoj tužbi da odbrane svoje NVO i medijske resurse: Zbog neiskustva i nedostatka političkog stava morali da slušaju što im se kaže

Tadašnji predsjednik Skupštine Aleksa Bečić komentarisao je sudski proces koji je po privatnoj tužbi Bećirovića pokrenut pred Osnovnim sudom u Podgorici protiv MANS-a, Vijesti i Dana, a ovoj bizarnoj praksi priključili su se još dvije perjanice tada nove vlasti – Zdravko Krivokapić i Dritan Abazović, koji su ubrzo nakon toga zauzeli funkcije premijera odnosno potpredsjednika vlade.

Krivokapić, Bečić i Abazović, horski su, po naređenju svojih nalogodavaca iz medijskog i NVO sektora, u naručenom tekstu reketaško-režimskog glasila “Vijesti” napali Bećirovića zbog izjave pred Osnovnim sudom u Podgorici.

Ovo je bio vjerovatno prvi slučaj u istoriji demokratije, ne samo u Crnoj Gori već i šire, da nosioci najviših funkcija vlasti komentarišu navode koje je iznijela jedna od stranaka u sudskom sporu koji se vodi po privatnoj tužbi. Tada je postalo jasno da Krivokapić, Abazović i Bečić nemaju blage veze zbog čega je Bećirović podnio privatnu tužbu protiv ucjenjivačkih medija i NVO MANS koji godinama objavljuju laži i klevete o njemu što je dokumentovano u opširnim knjigama objavljenim prije više godina.

Bećirović se tada oglasio saopštenjem, a opširnije o čitavom slučaju političke hajke možete čitati na OVOM LINKU.

U narednom tekstu objavićemo sve pravne nelogičnosti koje je advokatski tim Bećirovića predao u vidu revizije Vrhovnom sudu, nakon čega će biti jasno da se ne radi o nekekvoj slapp tužbi kako je paramedijski i NVO reketaši formulišu, već o brutalnoj hajci i pristrasnosti isprepadanog i kompromitovanog crnogorskog pravosuđa.

Uredništvo Portala Atktuelno

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije