Connect with us

Politika

NEMA VIŠE RUSKE ZAŠTITE: Sankcije NIS-u uvod u zvanično priznanje Kosova

Published

on

Piše: Balša Knežević

Kada je prije desetak dana i zvanično potvrđeno da se Naftna industrija Srbije (NIS) našla na listi sankcija koju je objavilo Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) zbog udjela u vlasništvu ruske kompanije Gasprom njeft, znalo se da će se srpskom autokrati Aleksandru Vučiću život dodatno zakomplikovati.

Pritisnut narodnim revoltom koji je kulminirao u višemjesečne proteste, srpski autokrata je 10. januara, gotovo plačnim glasom sa njemu karakterističnom patetičnom teatralnošću, na konferenciji za novinare saopštio da su američke sankcije NIS-u “teške i ozbiljne“.

Uz to je dodao da se traži “potpuni izlazak Rusije iz vlasništva NIS-a”, zbog čega će biti potrebna vlasnička transformacija.

Podsjetimo, ruska državna kompanija Gasprom Njeft od 2008. godine ima većinsko vlasništvo u NIS-u, a od 2022 udio u vlasništvu ima i njena krovna kompanija Gasprom. Danas one drže 56,15 odsto akcija.

Manevar sa Hilom da se istjeraju Rusi

Jasno je da je nakon uvođenja sankcija NIS-u Vučić politički ogoljen i tako ostavljen na milost i nemilost SAD i Rusije, koje konačno više neće moći da zavlači njegovom čuvenom politikom sjedjenja na čitavoj garnituri stolica.

Fotografija 1: NEMA VIŠE RUSKE ZAŠTITE: Sankcije NIS-u uvod u zvanično priznanje Kosova

Bez obzira što srpski autokrata sada plače i diže alarm nakon uvođenja sankcija NIS-u zbog ruskog vlasništva, javljaju se brojne sumnje. Prije svega – zašto pitanje ruskog vlasništva nije postavljeno još nakon februara 2022. godine kada je režim Vladimira Putina pokrenuo invaziju na Ukrajinu?

Jer kod ostalih evropskih zemalja pitanje ruskog uticaja i udjela u vlasništvu važnih kompanija pokrenuta je odmah nakon početka rata u Ukrajini, a u Srbiji tek sada kad se bliži treća godišnjica tog sukoba. Ono što je takođe simptomatično je da su sankcije došle baš u danima kada je Vučićev intimus, sada već bivši ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil, pakovao kofere i spremao se za završetak mandata u Srbiji.

„Jedna od mogućnosti je da je čitavu priču o sankcijama inicirao Vučić preko Hila, iskoristivši zadnje dane Bajdenove administracije i naklonost bivšeg ambasadora SAD, koji se svo vrijeme pravio lud i neinformisan dok je srpski autokrata javno govorio o sankcijama. Ovakvu odluku nova administracija Donalda Trampa teško može da poništi u Kongresu, tako da sankcije za NIS ostaju“, rekli su naši diplomatski izvori.

Nema više veta za Kosovo

Kako sada stvari stoje, Vučić za male pare, procjenjenih 600 miliona eura, može da otkupi NIS, iako prema nezavisnim procjenama ta kompanija vrijedi oko četiri milijarde nakon što su je Rusi sredili.

Fotografija 2: NEMA VIŠE RUSKE ZAŠTITE: Sankcije NIS-u uvod u zvanično priznanje KosovaNema Rusa u NIS-u, nema više ni veta za Kosovo

Vučić ovim potezom dobija NIS, a u isto vrijeme se ulizuje Amerikancima i misli da će dobiti njihovu naklonost.

Međutim, što god da uradi sa NIS-om, bilo da ga nacionalizuje, ili nađe novog partnera sa zapada, Vučiću će to Kremlj skupo naplatiti. Kako je objavljeno prije par dana, Srbija je baš sada ostala bez oružja i djelova iz Rusije, a potpisani ugovori su raskinuti ili odloženi. Ali to je najmanje što će Vučićev režim morati da plati.

„Rusi su kupili NIS krajem 2008. za 400 miliona. To se nije činilo kao neka velika suma, ali osim novca, Rusi su za NIS obećali da će štititi srpske interese kada je u pitanju Kosovo. Riječ su održali jer su svojim vetom u Savjetu bezbjednosti blokirali Kosovo da postane članica Ujedinjenih nacija. Kada Rusi više ne budu u NIS-u, više neće morati da štite srpske interese kada je u pitanju Kosovo.To Vučić može iskoristiti kao alibi da i zvanično prizna nezavisnost Kosova, koje je faktički odavno priznato“, rekli su naši diplomatski izvori.

Ruska politička omča

Vučić već godinama zbog navike da lako rasprodaje sve što vrijedi u Srbiji i dodvoravanja svima na spoljnopolitičkom planu, tone sve dublje u blato političkog beznađa. Sada se nalazi u situaciji iz koje se ne vidi izlaz, jer kad bi se opredjelio za Moskvu i ostavio Ruse u vlasničkoj strukturi NIS-a, izazvao bi gnijev Amerikanaca koji ga zbog njegovih nagomilanih kriminalnih i korupcionaških afera drže u šaci.

Odlazak Rusa iz NIS-a Vučiću može da bude alibi da i zvanično prizna Kosovo čime bi se dodatno dodvorio Amerikancima. A kakve posljedice takav njegov potez može da ostavi u zemlji maltene blokiranoj protestima, u kojoj je 80 odsto stanovništva orjentisano ka Rusiji i ne želi da čuje za nezavisnost Kosova, može se samo naslutiti.

Jedno je sigurno, ruska politička omča oko srpskog autokrate se već duže vremena steže, a NIS je samo posljednja kap koja će preliti čašu Vučićevih grijehova prema Moskvi.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije