COVID-19
COVID-19: Novi sojevi “uvode” treću dozu vakcine?
Kompanije koje proizvode vakcine protiv kovida-19 već rade istraživanja koja se odnose na primjenu treće doze, mogućnost kombinovanja vakcina, ali i prilagođavanja novim sojevima virusa. Za sada se ne pominje eventualna treća doza kineske Sinofarm vakcine.
U Institutu za javno zdravlje kažu da prate istraživanja svih proizvođača vakcina, te da će kada budu imali konkretne i zvanične preporuke o tome obavijestiti javnost.
“Zvanični podaci, jasni i precizni o tome ko je kandidat za treću dozu, kada, odnosno nakon kog perioda bi se ona primjenjivala još uvijek ne postoje”, kazali su Pobjedi iz Instituta.
O ideji treće doze počelo je da se govori sa pojavom novih sojeva korona virusa, ali i izvještajima da se poslije druge doze kineske vakcine kod pojedinih nijesu stvorila antitijela.
Rezultati
Kineska kompanija Sinofarm najavila je 28. marta da će ispitati rezultate treće faze kliničkog ispitivanja u inostranstvu kako bi odlučila da li njihova vakcina treba da ima treću dozu.
Preliminarni rezultati su pokazali da dodatna revakcinacija može da poveća broj antitijela i istovremeno poboljša sposobnost vakcine da odbrani organizam i od mutiranih sojeva korona virusa.
Ipak, kako je Pobjeda pisala, veći broj antitijela ne znači da imamo bolji imunitet. Iz Instituta za javno zdravlje ranije su rekli da su testovi na antitijela besmisleni i nijesu presudna potvrda o postojanju imuniteta. Stoga nije ih potrebno raditi, osim u slučajevima kada osoba sa sigurnošću ne zna da li je bila inficirana, a sjeća se da je imala rizičan kontakt.
Oni se preporučuju i kada ljudi imaju kliničku sliku kovida-19, ali ne i laboratorijsku potvrdu PCR testom.
Iako rijetko priznaje slabosti svojih vakcina protiv korona virusa, Kina je nedavno objavila da je njihova efikasnost ipak niža i da vlada razmatra miješanje vakcina kako bi pojačala efikasnost.
Kineske vakcine “nemaju vrlo visoku stopu zaštite”, rekao je direktor kineskog Centra za kontrolu bolesti Gao Fu na konferenciji za novinare krajem aprila.
Peking je podijelio stotine miliona doza u inostranstvu i na taj način pokušao da umanji povjerenje u Fajzer-Biontek koji radi na principu vektora mRNK.
Dostupni podaci pokazuju da kineske vakcine po efikasnosti zaostaju za drugima, uključujući proizvode Fajzera i Moderne, ali ih je lakše skladištiti jer ne zahtijevaju tako stroge kontrole temperature.
Treću fazu testiranja kineska vlada sa svojom Sinofarm vakcinom sprovodi u nekoliko država kroz masovnu imunizaciju. Riječ je Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Egiptu, Bahreinu i Jordanu.
Iz Instituta za javno zdravlje su kazali da još uvijek nijesu publikovani detaljni podaci ove faze kliničkog ispitivanja.
Gao Fu je ocijenio da je “optimizacija” postupka vakcinacije, uključujući mijenjanje broja doza i vremenski razmak između njih, “definitivno“ rješenje za efikasnost vakcina.
“Sada se formalno razmatra da li za postupak imunizacije treba koristiti različite vakcine iz različitih proizvodnih linija”, rekao je Gao.
Stručnjaci kažu da bi miješanje vakcina ili sekvencijalna imunizacija mogla da poveća efikasnost. Britanski istraživači proučavaju moguću kombinaciju Fajzer-Biontek i tradicionalne vakcine Astra Zeneka.
-
Društvo4 days ago
Raoniću, himnu gasi, Mandićevo uho spasi
-
Politika5 days ago
Ofiranje ugroženog srpstva
-
Politika3 days ago
DON’T CRY BABY Kolaps već prežaljene vlasti
-
Komentar2 days ago
TRAMPOVA POLITIKA I ŽENE: Da li ograničavanje osnovnih ženskih prava može postati globalni trend
-
Politika14 hours ago
Spavaš li mirno Ron Džeremi?
-
Svetosavska sekta14 hours ago
MEGAEKSKLUZIVNO Rajo i Joanikije nemaju muda da sprovedu Amfilohijev model na Lovćenu!