Društvo
FILIP ADŽIĆ I MEDIJI: Pooštriti kazne u cilju zaštite novinara
Krivični zakonik Crne Gore treba da prođe izmjene i dopune, kako bi se novinari i medijski radnici bolje zaštitili, poručeno je na sastanku predstavnika Vlade i Sindikata medija Crne Gore (SMCG), koji je održan u zgradi Vlade Crne Gore.
Sastanku su prisustvovali savjetnici potpredsjednika Vlade Filip Adžić i Miloš Perišić, kao i potpredsjednik SMCG Radomir Kračković, predsjednica Sindikata zaposlenih u Radio-televiziji Crne Gore Jadranka Drobnjak i stručni saradnik Dražen Đurašković.
“Potpredsjednik Sindikata medija Crne Gore Radomir Kračković upoznao je predstavnike Vlade sa djelovanjem SMCG čiji je fokus na poboljšanju socio-ekonomskog položaja zaposlenih u medijima, ali i njihove bezbjednosti. Kračković se osvrnuo na problem čestih napada na novinare, od kojih su se čak tri dogodila nedavno, ukazujući na problem nekažnjivosti, odnosno na činjenicu da najozbiljniji napadi ostaju nerasvijetljeni”, saopšteno je iz Vlade.
Zbog toga je, kako je rekao, SMCG podržao inicijativu Akcije za ljudska prava (HRA) za izmjenu i dopunu Krivičnog zakonika u cilju krivičnopravne zaštite novinara, propisivanjem novih krivičnih djela za napade na novinare ali i pooštravanjem kaznene politike.
“Savjetnik potpredsjednika Vlade Filip Adžić kazao je da su mediji važan faktor u svakom društvu i da Vlada treba da da ključan doprinos kako bi se popravio ambijent u kom novinari decenijama rade. Govoreći o teškom položaju medija, Adžić se osvrnuo i na godišnje izvještaje međunarodnih organizacija koji jasno govore o decenijskom nedostatku slobode medija u Crnoj Gori”, navoi se u saopštenju.
Adžić je, kako je saopšteno, naglasio da je prva demokratska smjena vlasti u istoriji Crne Gore dobra polazna osnova kako bi se u narednom periodu država pozabavila problemima novinara i medijskih radnika, ali i riješila prethodno nerasvijetljene slučajeve napada na novinare.
Iz vlade su kazali da su se na sastanku razmatrali modeli izmjena i dopuna odredbi Krivičnog zakonika Crne Gore,i da je konstatovana loša situaciju u medijima. Usaglađeno je se da se moraju pooštriti kazne, kako bi se unaprijedila sigurnost zaposlenih u medijima.
“Predsjednica Sindikata zaposlenih u RTCG-u Jadranka Drobnjak upoznala je prisutne sa aktuelnim problemima koje radnici u Javnom servisu imaju, dugovanjima RTCG-a prema njima i, uopšte, o trenutnom stanju u toj medijskoj kući”, piše u saopštenju.
Predstavnici SMCG-a predstavili su i trenutne aktivnostima kada je riječ o najavljenim izmjenama medijskog zakonodavstva i izradi Medijske strategije Vlade Crne Gore, o čemu su, između ostalog, razgovarali i sa ministarkom javne uprave, digitalnog društva i medija, Tamarom Srzentić.
“Sastanak je bio prilika da se razgovara i o problemima zaposlenih u lokalnim medijima, a naročito o finansijskoj održivosti i političkim uticajima na lokalne javne emitere”, naveli su iz Vlade.
Adžić je, kako se dodaje, iskazao otvorenost kabineta potpredsjednika Vlade za sve predloge koji se tiču izmjena zakonodavnog okvira, a koji će u krajnjem značiti poboljšanje uslova u kojima rade novinari.
-
Politika4 days ago
Podgorica, Kotor i Budva lekcija za građanske partije
-
Politika2 days ago
Idiotska fraza „samo da se DPS ne vrati“ skupo košta Crnu Goru
-
Sport3 days ago
ZAMJERIO SE OSKARU: Šurlan će platiti danak zbog snimka i Crvene zvezde, ostaje da se vidi da li će “propjevati”
-
Ekonomija17 hours ago
JOŠ JEDNA SPAJIĆEVA PREVARA: Isplaćuju naknade na osnovu nepostojećeg zakona, po kom je minimalac 222 eura