Društvo
PANEL: Antifašistička borba ne smije da bude selektivna

Antifašistička borba ne smije da bude selektivna, već treba da podrazumijeva borbu za socijalnu pravdu i kulturno prepoznavanje svih koji su diskriminisani po osnovu rase, roda, seksualnosti, religije i etničke pripadnosti, poručeno je na panel diskusiji „Simboli otpora – Kvir i antifašizam”.
Panel diskusija organizovana je u okviru programa za Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije – IDAHOT 2021, a koji organizuju Kvir Montenegro, Udruženje LBTQ žena „Stana“, Juventas i Asocijacija Spektra.
Etnološkinja i socijalna antropološkinja Čarna Brković smatra da antifašistička borba, da bi bila suštinska, mora biti i antikapitalistička, prenosi PR centar.
„Antifašizam ne smije biti borba protiv samo nekih oblika opresije. Antifašistička borba mora biti borba protiv fašizma u njegovom istorijskom značenju ili mora biti revolucionalna borba za drugačiji svijet u kojem neće biti opresije i eksploatacije“, istakla je Brković.
Profesor na Fakultetu dramskim umjetnost na Cetinju, Janko Ljumović, smatra da je revizija antifašizma ključni problem.
„Mi sada živimo stvarnost u kojoj svi hoće da budu antifašisti, a jasno se zna da su neki bili na strani fašističkih politika i njihovih izvršitelja. To je jedna ovovremena trauma koja dodatno proizvodi neodređenost i različite probleme u društvu“, rekao je Ljumović.
On je istakao da antifašizam u konačnom označava slobodno demokratsko društvo.
Doktor političke teorije Predrag Zenović kazao je da je 20. vijek rodno mjesto i kvir teorije i antifašizma.
„Druga sličnost je što su i jedno i drugo teorija i ideologija i praksa. Ključno je što su i jedna i druga teorija odgovor na neki dominantni diskurs toga vremena i toga prostora“, rekao je Zenović.
Kako je naveo, antifašizam je odgovor na jednu opštu fašizaciju društva i fašistički pokret koji je politički i istorijski uzeo maha, a kvir teorija odgovor na sve to što nosi opresija i dominacija u okviru jednog patrijarhalnog diskursa.
Na panelu je predstavljena izložba fotografija na temu „Antifašistički spomenici i LGBTIQ“, čija je autorka Maja Kovijanić.

-
Sport3 days ago
ODLASCI VRHUNSKIH SPORTISTA SVE VEĆI PROBLEM: Radi li se dovoljno na razvoju osjećaja pripadnosti Crnoj Gori?
-
Društvo2 days ago
Paradoks Trinaestojulske nagrade: Fašistička četnička ideologija i državno priznanje
-
Politika3 days ago
Magični Spajke je ponovo na putu
-
Ekonomija2 days ago
CRNA GORA POD PRITISKOM: Dug raste, investicije stagniraju, Brisel traži rezove
-
Politika12 hours ago
Ćutanje na četnizaciju Crne Gore imaće teške posljedice po PES i BS