Vijesti
ISTRAŽIVANJE DAMARA: Da izbori nijesu fer i slobodni smatra 32% građana

Nešto više od polovine građana (51,8%) uglavnom smatra da su izbori u Crnoj Gori fer i slobodni, dok nešto manje od trećine njih (31,9%) smatra da izbori nijesu fer i slobodni, pokazalo je “Istraživanja o percepciji i povjerenju javnosti u izborne komisije u Crnoj Gori”, koju je naručila Misija OEBS-a u Crnoj Gori, a sprovela agencija Damar
“Izrazito visok procenat građana (80,2%) smatra da izborne prevare predstavljaju problem u sprovođenju izbornih procesa u Crnoj Gori. Kada je riječ o izbornoj reformi, gotovo polovina građana (49,7%) smatra da je izborna reforma potrebna, a većina njih (58%) smatra da je izbornu reformu potrebno sprovesti urgentno”, navodi se u istraživanju.
Od 8. do 17. oktobra 2021. godine, na reprezentativnom nacionalnom uzorku od 1.200 ispitanika, sprovedeno je istraživanje javnog mnjenja sa ciljem ispitivanja stavova građana o povjerenju u organe izborne administracije u Crnoj Gori, sa fokusom na Državnu izbornu komisiju (DIK).
Pored toga, kako je saopštio OEBS, istraživanjem su obuhvaćene i teme vezane za opšte ocjene građana o izborima, kao i o procesu izborne reforme koji je u toku.
“Istraživanja javnog mnjenja ovog tipa imaju za cilj da odgovore kako građani percipiraju ukupan institucionalni i pravno-politički ambijent u kome se izbori održavaju”, saopštio je OEBS.

Nalazi ukazuju na to da postoji potreba za daljim jačanjem transparentnosti i profesionalizma organa za sprovođenje izbora.
“Rezultati istraživanja ukazuju da čak 89,9% ispitanika smatra da funkcionisanje DIK utiče na demokratičnost izbornih procesa i povjerenje koje građani imaju u izbore u Crnoj Gori. Većina ispitanika smatra da sprovođenje izbornih radnji treba da bude u nadležnosti profesionalizovane, nezavisne i politički neutralne izborne administracije, koja će štititi zakonitost sprovođenja izborne procedure”, navodi se u israživanju.
Istraživanje zaključuje da Skupština Crne Gore treba da obezbijedi nastavak procesa sveobuhvatne reforme izbornog zakonodavstva kroz uspostavljanje istinskog i održivog dijaloga između političkih partija i uz aktivno sudjelovanje predstavnika akademske zajednice i nevladinih organizacija koje posjeduju ekspertizu u ovoj oblasti.
Ovo istraživanje sprovedeno je kao dio rada Misije sa DIK-om na jačanju njenih kapaciteta za administriranje izbora u skladu sa obavezama OEBS-a i najboljim međunarodnim praksama. Jedna od prioritetnih preporuka OSCE/ODIHR za Crnu Goru odnosi se na preduzimanje sveobuhvatne reforme izbornog pravnog okvira, a DIK treba da se pozabavi izazovima i aspektima procesa koji nisu dovoljno regulisani.

-
Politika5 days ago
Kako je „dečko koji obećava“ postao Ćaci
-
KOLUMNE4 days ago
Monstrum
-
Ekonomija3 days ago
TO JE NAMA “PAF PAF” EKONOMIJA DALA: Kredit po kredit dužničko ropstvo
-
Društvo2 days ago
ESKALACIJA VRŠNJAČKOG NASILJA, NEPOTIZAM, KAZNE INSPEKCIJE: Ko štiti kadrove Vesne Bratić u OŠ “Vuko Jovović”?
-
Politika17 hours ago
POČETAK KRAJA DEMOKRATA: Crvenokravataši će se u Nikšiću boriti za golo političko preživljavanje