Vijesti
PLJEVLJA: Za godinu ugašeno blizu 700 radnih mjesta
Da je broj zaposlenih u Pljevljima u konstantnom padu svjedoče i najnoviji podaci Monstata za jul prema kojima je u gradu na Breznici zaposleno svega 4.526 osoba
U poređenju s prošlom godinom kada je u istom periodu radilo 5.235 radnika, broj zaposlenih se smanjio za 667.
Iz Saveza sindikata ističu da je padu broja zaposlenih doprinijela pandemija virusa korona, ali i trka za profitom u energetskim kompanijama, odnosno u Termoelektrani i Rudniku uglja. Sindikalci napominju da je u tim preduzećima u poslednjih deset godina broj zaposlenih više nego prepolovljen, piše Dan.
“Posljednjih deset godina smo slušali priče iz Rudnika uglja kako se broj zaposlenih smanjio, proizvodnja povećala, a zarade su ostale na istom nivou ili su smanjene. Pritom poslednjih pet godina imali smo u Rudniku uglja prijavljeni profit od četiri do 13 miliona eura. Znači, u trci za profitom, preko leđa radnika, ugašena su mnoga radna mjesta , kaže predsjednik pljevaljskog sindikalnog povjereništva Ratko Pejović.
On pojašnjava da je u Rudniku uglja početkom druge decenije ovog vijeka radilo oko hiljadu i po radnika, dok je u Termoelektrani bilo više od 300 zaposlenih. Stalnim smanjenjem broja zaposlenih došlo se do toga da u Rudniku uglja i Termoelektrani radi svega hiljadu radnika.
“Ugašena su mnoga radna mjesta koja se nijesu smjela gasiti. Posebno je loša situacija bila u Rudniku uglja gdje je teret radnicima uvećan, a plate su smanjene”, kaže Pejović.
Prema njegovim riječima, pandemija virusa korona je samo abolirala od odgovornosti predstavnike bivše uprave energetskih kompanija, jer je gašenje radnih mjesta u njima prouzrokovalo gašenje radnih mjesta u ugostiteljstvu, trgovini i zanatstvu.
On je pozvao poslovodstva pomenutih kompanija da povećaju broj zaposlenih ili da povećaju plate radnicima.
“Svakako ne smije se zaboraviti ni to da je pandemija dodatno negativno uticala na ugostiteljstvo i trgovinu”, istakao je Pejović.
Ne treba zaboraviti ni podatke da se 1984. godine broj zaposlenih u pljevaljskoj opštini kretao oko 14.000, 1987. gotovo 12.000 da bi 2018. godine broj zaposlenih bio oko 6.800. Pritom je 2004. godine u Rudniku uglja radilo čak 2.600 radnika.
-
Društvo3 days ago
Raoniću, himnu gasi, Mandićevo uho spasi
-
Politika4 days ago
Ofiranje ugroženog srpstva
-
Politika2 days ago
DON’T CRY BABY Kolaps već prežaljene vlasti
-
Komentar2 days ago
TRAMPOVA POLITIKA I ŽENE: Da li ograničavanje osnovnih ženskih prava može postati globalni trend
-
Politika6 hours ago
Spavaš li mirno Ron Džeremi?
-
Svetosavska sekta5 hours ago
MEGAEKSKLUZIVNO Rajo i Joanikije nemaju muda da sprovedu Amfilohijev model na Lovćenu!