Vijesti
VLADIN DNEVNIK UVREDA: Premijer favorizuje SPC
Iz kancelarije ombudsmana navode da se sa pravnog stanovišta, pa i sa stanovišta ljudskih prava, postojanje i subjektivitet Crnogorske pravoslavne crkve ne može poricati, a ne može se u pitanje dovesti ni njen karakter u pravnom poretku, jer je kao takva upisana u registar vjerskih zajednica koji se vodi pred organom državne uprave koji organizaciono pripada Vladi
Nosioci najznačajnijih funkcija moraju biti obazrivi u terminologiji koju koriste i porukama koje šalju, a koje se barem u jednom dijelu crnogorske javnosti mogu doživjeti kao uvredljive i negatorske, saopšteno je iz institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda na molbu da prokomentarišu izjavu premijera Zdravka Krivokapića od utorka u kojoj je Crnogorsku pravoslavnu crkvu (CPC) nazvao „takozvanom“ i „nevladinom organizacijom“.
Crtanje meta
Iz same CPC ocijenjeno je da se takvim odnosom, koji dolazi iz vrha izvršne vlasti, ugrožava sloboda vjerskih i građanskih prava, kao i da se crtaju mete svim vjernicima te crkve nazivajući ih ,,takozvanim“ ili „nepostojećim“.
Aktivista za ljudska prava Aleksandar Saša Zeković, koji je i koordinator i član Savjeta Građanske inicijative ,,21. maj“ ocjenjuje da se u Crnoj Gori sprovodi sistemska diskriminacija CPC i njenih vjernika, kao i da nastupi premijera Krivokapića nijesu izolovani ili slučajni incidenti, već da se radi o politici potpunog favorizovanja Srpske pravoslavne crkve (SPC) i negiranja svih bitnih obilježja crnogorskog identiteta.
– Crkveno pitanje u Crnoj Gori nije samo istorijsko i političko, već u sklopu toga par excellence ljudskopravaško pitanje pa mu tako treba pristupati, bez manipulacija, demagogije i politikanstva – kazao je Zeković Pobjedi.
Da pazi što govori
Iz kancelarije ombudsmana navode da se sa pravnog stanovišta, pa i sa stanovišta ljudskih prava, postojanje i subjektivitet Crnogorske pravoslavne crkve ne može poricati, a ne može se u pitanje dovesti ni njen karakter u pravnom poretku, jer je kao takva upisana u registar vjerskih zajednica koji se vodi pred organom državne uprave koji organizaciono pripada Vladi.
– Lični odnos prema ovom pitanju nije pretpostavka koja može rušiti pravni subjektivitet bilo koje ovako upisane vjerske zajednice, pa ni CPC – kazali su iz kancelarije Ombudsmana za Pobjedu i podsjećaju da je ta institucija i ranije jasno izražavala stav koji je sadržan u dva elementa – sekularnom karakteru države koji podrazumijeva i poštovanje vjerske heterogenosti, bez obzira na status u kanonskom pravu i bez obzira na lični odnos prema vjerskim organizacijama ili nekoj zajednici pojedinačno.
Drugi element je, kako navode, da bilo kakav odnos države i nosilaca javnih funkcija mora polaziti od te činjenice, a u skladu sa tim svako je odgovoran u granicama svojih ovlašćenja i pozicije koja mu pripada.
– Pri tome, moramo naglasiti da se u posljednje vrijeme iz političkog i javnog diskursa vrlo često čuje zapaljiva retorika prema vjerskim zajednicam, koja je nerijetko uvredljiva, negirajuća, pa i neutemeljena u činjenicama. Upravo zbog toga, svi društveni akteri, a posebno nosioci najznačajnijih funkcija moraju biti obazrivi u terminologiji koju koriste i porukama koje šalju, a koje se barem u jednom dijelu crnogorske javnosti mogu doživjeti kao uvredljive i negatorske – zaključuju iz institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
Licemjerje vjernika
Vladika CPC Boris Bojović za Pobjedu je kazao da je veoma zabrinjavajuće da premijer Krivokapić na takav način govori o crkvi jer se predstavlja u javnosti kao veliki vjernik, što je licemjerno.
– Ipak, riječ je o premijeru Crne Gore koji mora da zna da je CPC obnovljena na opšte crnogorskom zboru na Lučindan, 1993. godine, te da nikada od svoje obnove nije bila registrovana kao NVO, već kao crkva, odnosno vjerska zajednica – kazao je Bojović.
Prema njegovim riječima, sa druge strane, od kada je Krivokapić preuzeo dužnost predsjednika Vlade, CPC se permanentno suočava sa ćutanjem administracije, jer nije dobila nijedan odgovor na više od deset zahtjeva koje je ta vjerska organizacija uputila Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava.
– Ne poštuju se osnovna ljudska, vjerska i nacionalna prava, proklamovana Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima. Odriče se pravo molitve pravoslavnim Crnogorcima sa sveštenstvom CPC u crkvama i manastirima koje su pravili naši preci. Ovim putem zahtijevamo javno izvinjenje, klečanje nije potrebno. Inače, pomolićemo se za premijera da mu Božija milost prosvijetli um i izvede ga na pravi put – kazao je je Bojović.
Prema riječima Aleksandra Saše Zekovića, Crna Gora se do nedavno razvijala u pravcu države koja teži vladavini prava i savremenom konceptu ljudskih prava i univerzalno prihvaćenih standarda. On naglašava da ljudska prava pripadaju svima i da su nedjeljiva.
– To znači da nije održivo da imamo Vladu i premijera koji jeste za ljudska prava Srba, a nije za ljudska prava Crnogoraca u Crnoj Gori. SPC i CPC su tradicionalne crkvene vjerske zajednice sa nespornim autoritetom kod pravoslavnih Srba i Crnogoraca u Crnoj Gori. Vlada koja neće to da uvaži nije inkluzivna, nije demokratska i sprovodi otvorenu diskriminaciju – ocjenjuje Zeković.
Prijetnja pomirenju
Aktuelna Vlada, kako kaže, postaje protivna osnovnim ljudskim pravima, a režimi koji krše prava svojih građana postaju opasni po napredak, mir i stabilnost.
– Krivokapić je postao prijetnja pomirenju i budućnosti Crne Gore pa zato zaslužuje punu političku i društvenu izolaciju. Premijer, u ime većine u Vladi, otišao je korak dalje. Od izbora ove Vlade, osporava se, i pored istorijskih činjenica, tradicionalnost Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi. Međutim, on sada ovu vjersku zajednicu osporava i u smislu njenog trenutnog postojanja i djelovanja, iako je uredno već decenijama evidentirana i zakonito djeluje – kazao je Zeković.
Prema njegovim riječima, Krivokapić je grubo povrijedio princip jednakosti ljudi i opredijelio se za politiku koja isključuje i nanosi štetu, pojedinačno i u grupi, vjernicima i sveštenstvu CPC.
– Premijer je pristupio povredi ravnopravnosti građana Crne Gore, pa vjernici CPC zaslužuju i trebaju odgovarajuću krivično-pravnu zaštitu. Ne samo da je pristupio ograničavanju i uskraćivanju prava vjernika CPC, već otvoreno favorizuje građane Crne Gore po osnovu njihovog pripadanja SPC. Zbog povrede ravnopravnosti i krivičnog djela izazivanje nacionalne, rasne, i vjerske mržnje, Građanska inicijativa ,,21. maj“ podnijeće krivičnu prijavu nadležnog državnom tužiocu protiv Krivokapića – najavio je Zeković.
Takođe, kaže on, GI ,,21. maj“ očekuje da Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Siniša Bjeković, u konkretnom slučaju, postupi po sopstvenoj inicijativi.
– Nije dovoljno, i to na interesovanje medija, da osudi izjavu Krvokapića već demokratska javnost očekuje da pokrene postupak ispitivanja povrede ljudskih prava i sloboda. Cijenim da je crkveno pitanje u Crnoj Gori moguće riješiti na kvalitetniji i inkluzivnji način, tako da bude u interesu i Srba i Crnogoraca. Demokratske snage će na tome predano raditi. Inicirao sam definisanje posebnog programa iza kojeg će, kroz dijalog, stati sve demokratske strukture ove zemlje – zaključio je Zeković.
Podsticanje mržnje
Juče se povodom Krivokapićeve izjave, ali i nastupa odbornika cetinjskog parlamenta Milovana Jankovića, javnosti obratila i Akcija za ljudska prava (HRA) koja je ocijenila da je uočila govor mržnje kod predstavnika vlasti i opozicije.
– Predsjednik Vlade Crne Gore, Zdravko Krivokapić, u svom komentaru je CPC nazvao ,,takozvanom“ i ,,nevladinom organizacijom“, i istakao ,,da je njen jedini cilj bio ne da uspostavi vjeru, nego da vrati imovinu“, čime je mogao da povrijedi vjerska osjećanja vjernika/ca te vjerske zajednice i podstakne mržnju prema njima – navodi se u reagovanju HRA.
U toj nevladinoj organizaciji ističu da najviši državni funkcioneri imaju posebnu obavezu da djeluju u skladu sa pravnim poretkom Crne Gore, prema kojem su vjerske zajednice odvojene od države, i da ne podstiču mržnju, podsjećajući da je i predsjednik Crne Gore Milo Đukanović ranije Srpsku pravoslavnu crkvu nazivao ,,kvazivjerskom zajednicom“, ,,koja pokušava da zadrži nezakonito prisvojenu imovinu“ i ,,koja je odgovorna za genocid u Srebrenici“.
– Podsjećamo da je izazivanje i podsticanje mržnje izričito zabranjeno članom 7 Ustava Crne Gore (,,Zabrana izazivanja mržnje“), članom 370 Krivičnog zakonika Crne Gore (,,Izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje“), članom 9a i 34a Zakona o zabrani diskriminacije (,,Govor mržnje“) – zaključuje se u reagovanju HRA.
-
Društvo4 days ago
Raoniću, himnu gasi, Mandićevo uho spasi
-
Politika3 days ago
DON’T CRY BABY Kolaps već prežaljene vlasti
-
Komentar3 days ago
TRAMPOVA POLITIKA I ŽENE: Da li ograničavanje osnovnih ženskih prava može postati globalni trend
-
Komentar7 hours ago
MOĆ LAŽI JE ZARAZNA I RAZORNA: Paf paf budžet, za paf paf ekonomiju
-
Politika1 day ago
Spavaš li mirno Ron Džeremi?
-
Svetosavska sekta1 day ago
MEGAEKSKLUZIVNO Rajo i Joanikije nemaju muda da sprovedu Amfilohijev model na Lovćenu!