Connect with us

Društvo

VLADA NAJAVLJUJE: Novi zakoni o medijima i o RTCG

Published

on

Vlada radi na medijskim zakonodavnim reformama koje se odnose na donošenje novog Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama i izmjene Zakona o medijima i Zakona o RTCG, kako bi uskladili sva tri zakona, saopštila je ministarka digitalnog društva i medija Tamara Srzentić u intervuu Digitalnom forenzičkom centru (DFC) koji je sa njom razgovarao o Indeksu slobode medija Reportera bez granica (RSF), objavljenom u aprilu, u kojem se Crna Gora nalazi na 104. mjestu i najgore je rangirana zemlja regiona, iako je napredovala za jedno mjesto u odnosu na 2020.

Srzentić je kazala da su u Vladi sa posebnom pažnjom pročitali i analizirali nalaze Izvještaja Svjetskog indeksa slobode medija za 2020. godinu Reportera bez granica, koji je, kako je istakla, ukazao na izazove i probleme u prethodnoj godini u sektoru medija.

“Moram da istaknem da smo sve te izazove prepoznali na početku rada nove Vlade, a posebno nakon razgovora koje vodimo sa medijima. Podsjetiću da smo započeli Kontinuirani dijalog, prvi takvog tipa, tokom kojeg sa predstavnicima medija vodimo razgovore o svim temama koje opterećuju sektor kako bismo udruženim snagama pronašli sistemska rješenja”, poručila je Srzentić.

Strože sankcionisanje napada na novinare

Ona vjeruje da su sve učestaliji napadi na novinare i nerješavanje starih slučajeva napada na novinare, pored ostalog, ključni razlozi za negativnu ocjenu u Izvještaju Reportera bez granica.

Kako je dodaje, tome je, između ostalog, doprinijela i izražena polarizacija društva u svim segmentima.

“Prepoznajući to kao jedan od ključnih problema za slobodu govora i položaj novinara i novinarki u Crnoj Gori, na nivou Vlade otvorili smo temu izmjena Krivičnog zakonika kako bi se napadi na novinare značajno strože sankcionisali, te kako bi takva norma odvratila sve buduće počinitelje napada i drugih zločina prema novinarima”, naglasila je Srzentić.

Sa druge strane, jednako je, kaže, značajno da se unaprijedi i sankcioniše politika kada su u pitanju prethodni slučajevi napada na predstavnike medija.

Ministar unutrašnjih poslova i direktor Uprave policije, kako je kazala, posebno su se posvetili tim pitanjima.

“Vjerujem da uz angažman nove Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu, možemo očekivati rezultate i napredak u rasvjetljavanju neriješenih slučajeva. Sloboda govora i medijske slobode predstavljaju stožer svakog demokratskog društva. Moramo da sprovodimo reforme i radimo na unapređenju svijesti javnosti o važnosti i ulozi medija za svako društvo. Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija se sistemski posvetilo rješavanju tih pitanja i intenzivno radi na rješavanju izazova i nagomilanih problema iz prethodnog perioda”, navodi Srzentić.

Važnost donošenja Medijske strategije

Srzentić je istakla da Vlada radi na stvaranju ambijenta u kojem svi mediji, novinarke i novinari u Crnoj Gori treba da se osjećaju slobodno da izvještavaju o bilo kojoj temi, bez političkih pritisaka i na nepristrasan način.

“Vjerujem da će, pored prethodno rečenog, biti veoma važno donošenje Medijske strategije i reforma medijskog zakonodavstva. Već smo otpočeli aktivnosti na izradi Medijske strategije, prve takvog tipa u Crnoj Gori, koju ćemo raditi sa predstavnicima medijske zajednice. Cijenimo da je jedan takav dokument, pored normativnog okvira koji je neophodno unaprijediti i zaokružiti, više nego neophodan, jer smo prepoznali da ne postoji dokument koji na adekvatan način tretira razvoj medijskog sektora u Crnoj Gori. Strategija treba da sublimira naše buduće djelovanje, da smjernice i strateško usmjerenje za razvoj medijskog sektora u Crnoj Gori, te unapređenje medijskih sloboda u najširem smislu”, navela je Srzentić.

Ona je kazala i da Vlada paralelno sa svim aktivnostima radi i na medijskim zakonodavnim reformama koje se odnose na donošenje novog Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama i izmjene Zakona o medijima i Zakona o RTCG, kako bi uskladili sva tri zakona.

“Svakako, jedna od intencija Vlade jeste da kroz zakonodavnu reformu, u skladu sa očekivanjima medijske zajednice u Crnoj Gori, ali i naših međunarodnih partnera, u potpunosti zaštiti novinare i njihove izvore, u skladu sa najboljim praksama i standardima koji važe u razvijenim zemljama”, kazala je Srzentić.

Zaokruživanje normativnog okvira do kraja godine

Zaokruživanje kompletnog normativnog okvira za oblast medija, kako je kazala, očekuje se do kraja tekuće godine, dok je donošenje Medijske strategije planirano do kraja septembra 2021.

“Na taj način, obezbijedićemo sveobuhvatne reforme koje će zaštiti kako novinarke i novinare, tako i same medije i omogućiti im da u potpunosti slobodno obavljaju svoje radne zadatke”, kazala je Srzentić.

 

1 Comment

1 Komentar

  1. Valter

    11.06.2021. at 13:03

    Neznavena ministarka. Kako ces kad sve prodje ljudima u oci pogledati.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije