Connect with us

Društvo

ZAŠTITNIK: Benzodiazepin ne smije biti hronična terapija

Published

on

Ombudsman je zatražio od Specijalne bolnice za psihijatriju Dobrota da preispita korišćenje benzodiazepina kao hronične terapije kod pacijenata, jer dugotrajna upotreba tog lijeka može da dovede do stvaranja zavisnosti, a mogući su i neželjeni efekti na kognitivnu funkciju, fizičko i mentalno zdravlje.

Predstavnici zaštitnika ljudskih prava i sloboda, između ostalog, došli su do saznanja da se kod jednog broja pacijenata na sudskom odjeljenju ovaj lijek daje kao hronična terapija, odnosno u dužem vremenskom periodu. Poručili su da tu terapiju treba svesti na najmanju moguću mjeru.

Izvještaj Zaštitnika

Ombudsman obavlja poslove i Nacionalnog preventivnog mehanizma (NPM) u cilju prevencije mučenja i drugih oblika surovog, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja prema licima lišenim slobode, te su predstavnici tog tijela posjetili ovu bolnicu prošle godine, 24. i 25. juna, a sada su izradili i izvještaj. Nakon razgovora sa pacijentima i upravom, sagledali su dokumentaciju kako bi otklonili eventualne nepravilnosti i prevenirali torturu. Ovaj izvještaj potpisali su ombudsman Siniša Bjeković, glavna savjetnica zaštitnika za NPM Mirjana Radović i savjetnik zaštitnika za NPM Mensur Bošnjak.

Ne kontrolišu redovno bijela krvna zrnca

Od čelnika bolnice zatražili su, takođe, da pacijentima koji se liječe antipsihotikom klozapinom ažurno prate vrijednosti bijelih krvnih zrnaca, jer su ustanovili da se to ne radi.

– Da bi se mogla na vrijeme spriječiti eventualna pojava potencijalno smrtonosnog neželjenog efekta ovog lijeka. U vrijeme posjete tima NPM samo je jednom pacijentu akutno uključen klozapin kome je na prijemu urađena laboratorijska analiza krvne loze. Pacijentima koji su bili duži vremenski period na ovoj terapiji kontrolisani su leukociiti na 3-4 mjeseca, što ukazuje da sistemsko praćenje leukocita kod pacijenata koji uzimaju ovaj lijek nije redovno – poručili su oni.

Ukazali su i na podatak da su kapaciteti sudskog odjeljenja 21 krevet – sedam trokrevetnih soba. U trenutku njihove posjete boravila su 22 pacijenta, a četiri su bila na vikendu. Načelnik im je ispričao da broj sudskih pacijenata uglavnom prevazilazi postojeće kapacitete, te da ih je ponekad i po 70 do 80, pa su prinuđeni da ih rasporede na druga odjeljenja.

Umjesto kreveta stavljaju dušeke

Sagledavajući ukupne smještajne kapacitete, predstavnici ombudsmana su konstatovali da je i dalje aktuelan problem brojnih takozvanih ,,socijalnih pacijenata“ koje bolnica nije u mogućnosti da otpusti, najčešće iz razloga zato što porodica odbija njihov prihvat ili nemaju gdje da odu – nemaju ni porodicu ni smještaj. Zapazili su da na pojedinim odjeljenjima, usljed prekobrojnosti pacijenata u odnosu na raspoložive kapacitete, umjesto kreveta koriste se dušeci koji se nalaze na podu.

– Zaštitnik kao NPM napominje da su ovo višegodišnji problemi na koje se stalno ukazuje i da je konačno potrebno pristupiti njihovom sistemskom rješavanju. Određene aktivnosti su već sprovedene u cilju utvrđivanja sveobuhvatnih porodičnih finansijskih i imovnih prilika svakog pojedinačnog socijalnog pacijenta kako bi se u saradnji sa lokalnom zajednicom počelo rješavati njihovo adekvatno zbrinjavanje.

Međutim, do dana izrade ovog izvještaja nije primljena informacija da je ijedan ovaj pacijent otpušten iz bolnice i zbrinut u porodoičnom ili drugom okruženju u lokalnoj zajednici – istakli su u izvještaju.

Zatražili su od Specijalne bolnice za psihijatriju i da se za svakog pacijenta na sudskom odjeljenju sačini individualni plan liječenja i uloži u istoriju bolesti. Pregledom istorija bolesti na sudskom odjeljenju NPM je utvrdio da nijedna ne posjeduje individaulni plan liječenja i rehabilitacije. Preporučili su i da se obezbijedi adekvatna oprema za primjenu ograničenja kretanja, te da se formira poseban protokol za sve umrle pacijente u bolnici sa bližim podacima navedenim u izvještaju.

Sudsko odjeljenje formirano je 2005. godine odlukom Vlade kao privremeno rješenje za smještaj takozvanih sudskih ili forenzičkih pacijenata kojima je izrečena mjera bezbjednosti obaveznog psihijatrijskog liječenja i čuvanja u zdravstvenoj ustanovi.

Fizičko sputavanje pacijenata nije trajalo duže od dva sata

Vitalni parametri – temperatura, krvni pritisak, puls – mjere se na svakih pola sata, međutim, ovi parametri se samo sporadično evidentiraju u svesci fiksacije.

NPM preporučio je Specijalnoj bolnici za psihijatriju Dobrota da se kod mjera fiksacije pacijenata na sudskom odjeljenju precizno i ažurno evidentiraju svi podaci o vitalnim parametrima u ,,svesci fiksacije“.

Na sudskom odjeljenju sprovode se mjere fizičkog sputavanja u slučaju kada pacijent ispoljava psihomotorni nemir i agresivnost opasnu po sebe i druge.

Fiksacija se obavlja kožnim kaiševima, u 2019. ova mjera izvedena je devet puta, a 2020. zaključno sa datumom obilaska NPM, samo jednom. U izvještaju su istakli da nijedna fiksacija nije trajala duže od dva sata.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije