Connect with us

Ekonomija

DIREKTOR AGENCIJE NASTAVLJA DA SPROVODI SAMOVOLJU: Gazdić suprotno mišljenju Komisije dao saglasnost na eksploataciju boksita

Published

on

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić, na samom kraju prošle godine, 31. decembra 2024. potpisao je Rješenje kojim je dao saglasnost na Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu za projekat eksploatacije mineralnih sirovina boksita i tehničko – građevinskog kamena na ležištu Međeđe kod Nikšića u istoj opštini, kompaniji “UNIPROM WHITE BAUXITE” d.o.o. iz Podgorice.

Gazdić je to učinio samo dan nakon što je Komisija za ocjenu Elaborata dala prijedlog o odbijanju zahtjeva za davanje saglasnosti na predmetni Elaborat. Naime, Komisija za ocjenu Elaborata, je u svom izvještaju koji je uputila Agenciji za zaštitu životne sredine (br.03-UPI-1478/25 od 30.12.2024 godine), predložila da se odbije zahtjev za davanje saglasnosti na predmetni Elaborat, iz razloga što “nosilac projekta nije oklonio sve nedostatke koji su navedeni u prethodnom izveštaju Komisije za ocjenu Elaborata”.

Dok su se svi spremali za najluđu noć, Gazdić je vrijedno radio, i u jednom danu, donio rješenje suprotno stavu Komisije koju je obrazovala Agencija na čijem je čelu, tvrdeći da “smatra da komentar Komisije nije adekvatan”.

Fotografija 1: DIREKTOR AGENCIJE NASTAVLJA DA SPROVODI SAMOVOLJU: Gazdić suprotno mišljenju Komisije dao saglasnost na eksploataciju boksitaMilan Gazdić postaje sinomim za kontroverzu

Tako je Gazdić u pretprazničnom raspoloženju, za samo jedan dan uspio ono što Komisija nije za više od godinu dana, od 27.10.2023. kada je dostavljen prvi elaborat, pa do 30.12. 2024. godine kada je Komisija predložila da se Elaborat odbije – riješio je problem “investitoru”, nazivajući Komisiju, kolokvijalno rečeno “sitničavom” kada je u pitanju oblast zaštite životne sredine.

Tako Gazdić navodi da “kako ne postoje literaturni podaci, kao i rezultati dosadašnjih istraživanja na predmetnom području koja bi mogla potkrijepiti predikciju pojave bujičnih tokova koji bi mogli ugroziti magistralni put, smatramo da komentar komisije nije adekvatan. S obzirom da je zakonska regulativa jasna, i da nosilac projekta za miniranje mora da dobije saglasnost drugog organa u čijoj je to nadležnosti, komisija je izašla van granica svojih nadležnosti i ingerencija, pa navedeni komentar ne možemo uzeti kao relevantan”.

I tako je Gazdić Komisiji pokazao ko je gazda, odbio njihov predlog i pečatirao rješenje. 

Ova odluka Gazdića je još interesantnija kada se pogleda ko je “investitor”- UNIPROM WHITE BAUXITE Podgorica. U Centralnom registru privrednih subjekata (CRPS) ova kompanija ima zabilježbu: “Rješenjem Višeg suda u Podgorici kris. Br 145/23 od 18.12.2023. godine određena je privremena mjera obezbjeđenja, zabrana otuđenja i opterećenja akcija ili udjela u privrednom društvu”, što očigledno govori da je “kompanija” pod sporom. Kao osnivač, navodi se d.o.o. Central European Investments Podgorica, a izvršni direktor je Izraelac Lior Dragan. Upisani kapital kompanije je nenovčani 281.056,20 eura.

Fotografija 2: DIREKTOR AGENCIJE NASTAVLJA DA SPROVODI SAMOVOLJU: Gazdić suprotno mišljenju Komisije dao saglasnost na eksploataciju boksitaLior Dragan – Gazdić mu izgleda “izašao u susret”

Uvidom u CRPS, d.o.o. Central European Investments Podgorica vidi se da je osnivač ove kompanije niko drugi do Lior Dragan, koji je i izvršni direktor kao i ovlašteni zastupnik. Upisani kapital je jedan euro.

Samo ovi podaci ne ulivaju povjerenje u čitav proces, i povećavaju sumnju da nijesu u pitanju čista posla. Da je Gazdić sklon “neobičnim” odlukama, kojima raspolaže crnogorskom prirodom, Portal Aktuelno je pisao više puta. Tako je naš portal objavio da je Gazdić umiješan u potencijalno koruptivne radnje u slučaju gdje je kao direktor Agencije izdao Rješenja kojim se Carine oslobađaju obaveze izrade elaborata procjene uticja na životnu sredinu za izgradnju hotela Carine u Baošićima, na osnovu zahtjeva i analize koju je sam Gazdić uradio. Kako je moguće da je projekat izgradnje hotel Carine oslobođen od izrade procjene uticaja na životnu sredinu kada se radi o hotelu bruto korisne površine od preko 55.000m2 što je ogromna površina, čak veća i od Splendida, pitanje je na koje mjesecima ne odgovaraju ni iz Agencije, ali ni Carina i resornog Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.

“Do sada se nije desilo da se oslobode ni hoteli od 20 000 m2 korisne površine koji se nalaze u drugoj ili trećoj liniji morske obale, a ne ovolika gromada uz samu obalu mora. Oslobađanjem od izrade elaborata se preskače javna raspava i uskraćuje rasprava sa mještanima koji su pod velikim uticajem buke, prašine i vibracija. Na ovaj način se skraćuje postupak dobijanja saglasnosti za tri do četiri mjeseca. Ovo ne baca samo sumnju u zakonitost postupka već dovodi ostale investitore u nepravedan položaj” naveo je ranije naš izvor iz Agencije koji je želio da ostane anoniman.

Fotografija 3: DIREKTOR AGENCIJE NASTAVLJA DA SPROVODI SAMOVOLJU: Gazdić suprotno mišljenju Komisije dao saglasnost na eksploataciju boksitaHotel Carine može bez elaborata iako ima 55.000 m2

U Rješenju kojim se Carine oslobađaju izrade elaborata o uticaju na životnu sredinu se navodi:

Razmatranjem predmetnog zahjeva Nosioca projekta i podataka o predmetnoj lokaciji, karakteristikama i mogućim uticajima navedenog projekta na životnu sredinu, Agencija za zaštitu životne sredine je utvrdila razloge za donošenje ovog rešenja: lokacija na kojoj se planira izgradnja Hotel “Carine”, 5 zvjezdica Turizam T1 se nalazi na teritoriji opžtine Herceg Novi, u okviru KO Baošići na katastarskim parcelama 414/2, 414/3, 415/1, 416/1 1420/1. Hotel se sastoji od pet lamela, koje se kaskadno spuštaju i prilagođavaju konfiguraciji terena, međusobno su sve povezane toplom vezom u suterenskim ili prizemnim etažama. Lamele: Lamela A max. spratnost 3Po+Sut+Pr+5; Lamela B max. spratnost Po+Sut+Pr; Lamela C 2Po+Sut+Pr+5; Lamela D Po+ Pr+6; Lamela E 2Po+Sut+Pr+5. 

Da li Gazdić više “voli” gazde poput Liora Dragana i Čeda Popovića iz Carina, ili prirodu, očigledno je iz ova dva primjera. Zaposleni u Agenciji sve otvorenije sumnjaju u korupciju, a ova dva primjera su, kako tvrde, samo vrh ledenog brijega. Nadležni organi od Ministarstva ekologije pa do istražnih, žmure na Gazdićevo gazdovanje. Naš narod je, međutim, davno rekao da ničija nije do zore gorela…

L.P.Đ.

Advertisement

Najčitanije