Ekonomija
KAD SE MINISTAR I PREMIJER NE DRŽE „SLOVA ZAKONA“: Još jedna nezakonita pomoć Željezari
Nedavna posjeta ministra energetike Saše Mujovića Željezari Nikšić pokazala je svo neznanje i amaterizam izvršne vlasti, ali i potencijalno kršenje zakona još jednom državnom intervencijom koja bi se mogla protumačiti kao nezakonita državna pomoć. Naime, ministar Mujović je tokom posjete istakao da Željezara Nikšić ima veliki problem sa nagomilanim poreskim dugom, te da on u ovom momentu iznosi preko milion i po eura.
„Kako bi to po slovu zakona bilo, trebale bi slijediti blokade, odnosno uvođenje stečaja u kompaniji Željezara. Naravno, to bi se negativno odrazilo na zaposlene Železare Nikšić, tako da smo posredstvom premijera Spajića i njegovim zaista velikim angažmanom imali izuzetno uspješan sastanak sa direktorom Poreske uprave, gospodinom Laketićem, i potrudili se da pronađemo jedno kompromisno rješenje kako bi radnicima u budućem periodu bili isplaćivani lični dohoci“, kazao je Mujović nakon sastanka.
Ova direktna intervencija države u prevodu znači državna pomoć, a pitanje za Mujovića i Spajića je da li i ostale kompanije u Crnoj Gori imaju sada pravo da traže da im se „nađe kompromisno rješenje“ za plaćanje poreza?
Pored toga, posjeta je pokazala da Vlada Crne Gore, kao i Elektroprivreda koja je vlasnik Željezare, lutaju u planovima za ovu kompaniju, koja je trebalo da bude solarna elektrana, pa da proizvodi solarne panele, pa je data u zakup a još se ne zna tačno šta se dešava sa tim procesom, da bi ministar Mujović najavio proizvodnju eloksirane bravarije, pa sve do posljednjeg sastanka gdje je ministar izjavio da je zadatak radnika Željezare da intenziviraju svoje aktivnosti na izradi konstrukcija za solarne panele i betonskih blokova.
Saša Mujović – simbol neznanja i amaterizma izvršne vlasti
„To će biti osnova kako bi se mogu ući kasnije u reprogram poreskog druga i kako bi jednostavno radnici i svi zaposleni bili zadovoljni i ostvarivali svoje pravo na lični dohodak“, poručio je on.
Ovo nije prvi put da Željezara, po nalazu nadležnih organa, dobija nezakonitu državnu pomoć. Podsjećamo da je Agencija za zaštitu konkurencije ocijenila da je Elektroprivreda Crne Gore nezakonito dala državnu pomoć nikšićkoj željezari, odnosno 6,5 miliona eura za pokretanje proizvodnje čelika. Državna pomoć koja je nezakonito dodijeljena privrednim subjektima Toščelik, koje je osnovano i posluje u skladu sa zakonima i propisima Turske, od strane Elektroprivrede Crne Gore od 19. januara 2023. godine, nije usklađena sa Zakonom o kontroli državne pomoći.
Željezara Nikšić je primjer neznanja i populizma vlasti od 2020. godine. Da podsjetimo da je Željezaru turski Tosjali platio 15 miliona eura kroz bankrot, a prodao EPCG za 25 miliona direktnom pogodbom i to sa nagomilanim dugovima. I laicima je jasno da takva trgovina ne samo da nije opravdana i zakonita, nego je i finansijski neobjašnjiva – kako je plaćeno mnogo više za kompaniju u lošijem stanju i ko je to „ispregovarao“?
Nakon spektakularne i nelegalne kupovine, EPCG nije znala šta će sa Željezarom. Dugi proces traženja partnera završio se u julu ove godine, kada je potpisan ugovor sa predstavnikom švajcarske firme 8B Capital o zakupu proizvodnih pogona nikšićke Željezare.
8B Capital pogone Željezare zakupljuje na period od 50 godina, a mjesečno će EPCG na ime zakupnine plaćati 31.000 eura. Obavezala se da će za prvih šest mjeseci od potpisivanja ugovora preuzeti 152 radnika Željezare, a u ponudi su naveli da će za prvih pet godina u nikšićku fabriku investirati 36 miliona i 850.000 eura, od čega preko sedam miliona u prvoj godini.
Ekonomska politika vlade zasnovana je na zaduživanju i čistom populizmu
Šta se dešava sa tim procesom, nije poznato. Nedavna posjeta ministra energetike Mujovića nikšićkoj Željezari pokazala je da je njena sudbina i dalje neizvjesna.
On je, kako je saopšteno nakon sastanka, radnicima predočio da je situacija veoma teška i složena.
„Pozvao sam ih da zbijemo redove i da jednostavno na mjesečnom nivou radnici proizvode otprilike 3 MW odnosno konstrukcija i betonskih stubova za potrebe instalacije 3 MW solarnih panela“, kazao je Mujović.
Oni su to prihvatili i zaista se nadam da će rješenje biti kvalitetno i održivo na duže staze, zaključio je.
Očigledno je da saga sa nikšićkom kompanijom nije završena a da ni u EPCG ni u Vladi nemaju predstavu šta će sa Željezarom. U međuvremenu, nižu ne nezakonite pomoći države, a kompanija nastavlja da opterećuje majku firmu EPCG i utiče na njene bilanse stanja. Nemaju puno sreće ni sa menadžmetnom, koji se često mijenja što samo komplikuje i onako teško stanje.
L.P.Đ.
-
Društvo2 days ago
Raoniću, himnu gasi, Mandićevo uho spasi
-
Svetosavska sekta4 days ago
SPC je bačva bez dna u koju se sipaju milioni
-
Politika3 days ago
Ofiranje ugroženog srpstva
-
Politika1 day ago
DON’T CRY BABY Kolaps već prežaljene vlasti
-
Komentar19 hours ago
TRAMPOVA POLITIKA I ŽENE: Da li ograničavanje osnovnih ženskih prava može postati globalni trend