Ekonomija
MINISTARSTVO: Lani bespravno posječeno 4.160 kubika šume
U prošloj godini bespravno je posječeno 4.160 kubika šume, pokazuju podaci Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede za 2020. godinu. Od toga su 3.332 kubika posječena u državnim šumama, a 828 kubika u šumama u privatnoj svojini, piše Dan.
To se navodi u izvještaju o zdravstvenom stanju šuma u 2020. godini, koji je juče na sjednici, kojom je predsjedavao premijer Zdravko Krivokapić, usvojila Vlada.
Tokom prošle godine je bilo 220 požara, koji su zahvatili površinu od 39 hiljada kubika šume i zbog čega je pričinjena šteta od 1,43 miliona eura. Troškovi gašenja za te požare su iznosili 1.220 eura.
U državnim šumama lani je bilo 146 požara koji su zahvatili površinu od 36 hiljada kubika šume i pričinjena je šteta od 1,33 miliona eura.
U šumama u privatnoj svojini su bila 74 požara koji su zahvatili tri hiljade kubika šume i pričinili štetu od 106,2 hiljade eura.
Troškovi gašenja požara u državnim šumama iznosili su 1.020 eura, a u privatnim 200 eura.
Nije precizirano kako su obračunati troškovi gašenja požara.
“Zdravstveno stanje šuma u 2020. godini nije bilo na zadovoljavajućem nivou, ali vitalnost, dugoročna stabilnost i otpornost šuma nijesu ugroženi. Konstatuje se da je obim evidentiranih i procesuiranih bespravnih sječa i drugih bespravnih aktivnosti niži u odnosu na prethodnu godinu, dok je u porastu broj podnesenih krivičnih prijava protiv počinilaca bespravnih radnji u određenim područnim jedinicama. Generalno, za 2020. godinu se može konstatovati značajno postojanje bespravnih aktivnosti u šumarstvu”, ističe se u izvještaju.
Isto tako se može konstatovati da postoje dva značajna problema koji uslovljavaju hitnu reakciju nadležnih službi, korisnika šuma u državnoj svojini i vlasnika privatnih šuma, a odnose se na pojavu sušenja šuma na prostoru opštine Pljevlja, kao i na činjenicu da postoji znatan dio opožarenih šumskih površina na kojima nijesu sprovedene mjere sanacije do kraja.
“Shodno tome, nameće se kao neophodno podrediti redovne m jere na gazdovanju šumama u područnoj jedinici Pljevlja sprovođenju sanitarnih mjera koje su u prethodnom periodu izostajale, a koje će unaprijediti zdravstveno stanje šuma, posebno na bivšem koncesionom području Vektre „Jakić“ Pljevlja. Takođe, kroz sanacione mjere u šumama degradiranim šumskim požarima od 2012. do2020. godine nije uklonjena značajna količina opožarene drvne mase. Procjenjuje se da se oko 20 odsto šumskih sastojina u Crnoj Gori nalazi u raznim fazama degradacije, pa je prioritetan zadatak eliminisanje ključnih uzročnika degradacije”, piše u informaciji.
Vlada je juče donijela odluku da produži odluku o privremenom ograničenju izvoza određenih drvnih sortimenata do 1. maja 2023. godine. .
-
Društvo4 days ago
Raoniću, himnu gasi, Mandićevo uho spasi
-
Politika5 days ago
Ofiranje ugroženog srpstva
-
Politika3 days ago
DON’T CRY BABY Kolaps već prežaljene vlasti
-
Komentar2 days ago
TRAMPOVA POLITIKA I ŽENE: Da li ograničavanje osnovnih ženskih prava može postati globalni trend
-
Politika16 hours ago
Spavaš li mirno Ron Džeremi?
-
Svetosavska sekta16 hours ago
MEGAEKSKLUZIVNO Rajo i Joanikije nemaju muda da sprovedu Amfilohijev model na Lovćenu!