Connect with us

Ekonomija

SLUČAJ VELIKA PLAŽA (3): Spriječiti korupciju da bi sačuvali investicije

Published

on

Skupština Crne Gore usvojila je u noći između utorka i srijede zakone o potvrđivanju sporazuma o ekonomskoj saradnji i potvrđivanju sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Ovi sporazumi direktno su povezani sa slučajem ulcinjske Velike plaže, koja je prethodnih sedmica zaokupila pažnju javnosti.

Portal Aktuelno će u više nastavaka razjasniti sve nejasnoće oko ovog projekta, prijeko potrebnog Crnoj Gori, od koga će benefite imati svi građani, a posebno Ulcinjani. Ali ćemo takođe razobličiti sve pokušaje mahinacija i potencijalne korupcije u koje ovog važnog investitora pokušavaju da uvuku pojedini moćnici iz Crne Gore, ali i susjedne Srbije gdje Mohamed Alabarima ima značajna ulaganja

Kompanija Eagle Hills sa sjedištem u Abu Dabiju, koja je zakupac plaža u Ulcinju, specijalizovana je za građevinsku djelatnost i ulaganja u nekretnine, iza koje stoje veliki projekti poput nebodera „Burdž Kalifa“ u Dubaiju i „Beograda na vodi“ u Srbiji. Kompanija je prisutna sa svojim investicijama u oko 17 zemalja svijeta, od kojih i u susjednoj Albaniji, u kojoj planira izgradnju ekskluzivne marine u luci Drač.

Riječ je dakle o renomiranom investitoru, čiji ugled i finansijsku moć ne spori niko. Ono što je građanima sumnjivo od samog početka jeste ponašanje vlasti u Crnoj Gori, koja svojim postupcima dovodi u pitanje čitav projekat, ne samo u Ulcinju, već i kada su u pitanju projekti na sjeveru, za koje je Alabar iskazao interesovanje.

Red poteza koji se mora ispoštovati

Portal Aktuelno je detaljno pisao o redu poteza koje po zakonima i u skladu sa dobrom praksom država treba da preduzme ukoliko želi da sačuva interesovanje ovako značajnog investitora kao što je Mohamed Alabar. Izrada master plana po ugledu na Plan posebne namjene za Bjelasicu i Komove, pa sve do detaljnih urbanistčkih planova je red poteza koji ne bi smjeli da budu zaobiđeni, ukoliko se želi nastupiti ozbiljno prema investitoru i spriječiti mogućnost korupcije i pranja novca.

alabarDa li će Crna Gora uspjeti da zadrži renomirane investitore kakav je Mohamed Alabar

Međutim, ukoliko prostorni plan i planska dokumenta rade domaći projektanti to je najgora opcija, jer se uvijek crta za samo jednog investitora tako da ostali neće učestvovati. Zato je prvi korak tender za izradu master planova ovakvih rezorta sa referencom već izvedenih i profitabilnih projekata u svijetu.

Master planom je potrebno definisati šta je bolje ograničiti – spratnost ili praviti mali Dubai na Velikoj plaži. To će predložiti svjetski dokazani projektant.

Da bi čitaocima Portala Aktuelno bilo jasnije – ako se radi o 220 hektara kao što se spekuliše u javnosti, to je 2.200.000 metara kvadratnih zemlje. U skladu sa našim zakonima, zauzetost teriorije je moguća na maksimalnih 30 odsto za gradnju pa se može graditi na maksimalno 660.000 metara kvadratnih od ukupnih 2.200.000 kvadrata a ostalo je rezervisano za zelene površine, saobraćajnice, sportske objekte i druge sadržaje, privremene objekte tako da zaštićeni dio neće biti ugrožen, naprotiv, biće još više zaštićen. Zauzetost teritorije gradnjom (futprint) je maksimalno 660.000 metara kvadratnih.Prizemlja su u ovakvim projektima u svijetu uglavnom za iznajmljivanje – prodavnica, kafići, restorana…

Novi standardi

Ako plan dozvoljava četiri sprata plus prizemlje to je 660.000 puta pet, dakle 3.300.000 kvadrata ukupne gradnje. Ukoliko je komunalna taksa za gradnju 200 eura po metru kvadratnom to je 660 miliona eura samo za ove svrhe. Za tu sumu će izgraditi infrastrukturu, i mnogo puta pominjani aerodrom. Ako se podigne spratnost i sve prebaci u vlasništvo države onda država neće ulagati u infrastrukturu. Ukoliko se podigne spratnost na deset etaža to je milijardu i 320 miliona za komunalnu taksu, što je više nego dovoljno sredstava za izgradnju čitave infrastrukture. Sve su nekretnine apartmani, kondo hoteli i ostali sadržaji. Nema više klasičnih stanova kako to želi da se predstavi. To su novi koncepti turističkih savremenih kompleksa, gdje polako nestaju tradicionalni hoteli.

velika plažaVelika plaža

Strani investitori će donijeti nove standarde, svjetska pravila i nabolju svjetsku klijentelu. Sa Alabarom Crna Gora postaje novi Monte Karlo. Najviše benefita će imati Ulcinjani kojima sada plaže služe za najsiromašnije goste iz Srbije, BiH, Kosova i Albanije. Alabar bi doveo najplatežnije goste iz čitavog svijeta, a Ulcinj bi postao novi Dubai u Evropi. Tek tada bi građani Ulcinja imali maksimlane benefite od plaža bolje uređenim i skupljim, sa bogatom klijentelom koja bi zamijenila dosadašnju koja ne troši na ljetovanja više od onog osnovnog…

Ovo je jedini način da se sačuva investitor, u ovom slučaju Alabar, omogući konkurentnost, spriječi korupcia i pranje novca za koji se sumnja da je stečen nezakonitim poslovima prvenstveno u Crnoj Gori, a koji su, kako se u javnosti sve glasnije spominje, na računima u Emiratima.

Važniji lični interesi

Očigledno je, međutim, da je pojedincima u Crnoj Gori važniji lični interes od interesa države. To se pokazalo u startu, kroz uvođenje Alabara na „mala vrata“, kroz zakup plaža u Ulcinju – kompanija je licitirala za čak 18 kupališta, od čega je, kao najbolji ponuđač dobila devet popularnih ulcinjskih plaža kojima će gazdovati u naredne četiri godine, po cijeni zakupa u ukupnom iznosu od 1,9 miliona eura na godišnjem nivou.

Fotografija 3: SLUČAJ VELIKA PLAŽA (3): Spriječiti korupciju da bi sačuvali investicijeAleksandar Vučić i Milojko Spajić

To je prvo što je probudilo sumnju kod građana – zašto se ovako veliki investitor prijavio kao zakupac plaža? Mnogi iz struke smatraju da su pojedinci iz državnog vrha Crne Gore savjetovani od pojedinaca iz Srbije koji, kako se spekuliše u srbijanskim medijima, imaju udjela u Beogradu na vodi. Potvrda za to je i podatak da, umjesto angažovanja najboljih projektanata svijeta za projektovanje master planova resorta da urade master plan, kao što je to u slučaju Jelovica u opštinama Berane i Andrijevici koji imaju najbolji planski dokument u državi – Plan posebne namjene za Bjelasaicu i Komove koji je radio kanadski Eco Sign, planski dokument za Veliki plažu je radio beogradski arhitekta-planer Aleksandar Vučićević, autor Prostornog plana „Beograd na vodi“. Kao razlog za izradu tog plana navodi se – Belgrade Waterfront Concept Masterplan Eagle Hills, iz jula 2016. godine.

Isti planer koji je rukovodio izradom urbanističko-prostornog plana za Beograd na vodi, angažovan je od strane crnogorskih vlasti za izradu Državne studije lokacije za djelove Velike plaže. Po pisanju medija, kontroverzan projekat Beograd na vodi, oštro kritikovan od strane stručne javnosti u tom gradu, je postao sinonim visoke korupcije, netransparentnog ulaganja kapitala sumnjivog porijekla pojedinih balkanskih tajkuna i političara. Iza projekta Beograd na vodi stoji, po sopstvenom priznanju, lično predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

(NASTAVIĆE SE)

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije