Connect with us

Ekonomija

SLUČAJ VELIKA PLAŽA (4): Uzor da budu uspješne, a ne kontroverzne investicije

Published

on

Slučaj ulcinjske Velike plaže ne prestaje da zaokuplja pažnju javnosti. Portal Aktuelno je u više nastavaka počeo da razjašnjava sve nejasnoće oko ovog projekta, prijeko potrebnog Crnoj Gori, od koga će benefite imati svi građani, a posebno Ulcinjani. Ali u ovom slučaju takođe je nužno razobličiti sve pokušaje mahinacija i potencijalne korupcije u koje uglednog investitora pokušavaju da uvuku pojedini moćnici iz Crne Gore, ali i susjedne Srbije gdje Mohamed Alabar ima značajna ulaganja.

Kompanija Eagle Hills sa sjedištem u Abu Dabiju, koja je zakupac plaža u Ulcinju, specijalizovana je za građevinsku djelatnost i ulaganja u nekretnine, iza koje stoje veliki projekti poput nebodera „Burdž Kalifa“ u Dubaiju i „Beograda na vodi“ u Srbiji. Kompanija je prisutna sa svojim investicijama u oko 17 zemalja svijeta, od kojih i u susjednoj Albaniji, u kojoj planira izgradnju ekskluzivne marine u luci Drač.

Riječ je dakle o renomiranom investitoru, čiji ugled i finansijsku moć ne spori niko. Ono što je građanima sumnjivo od samog početka jeste ponašanje vlasti u Crnoj Gori, koja svojim postupcima dovodi u pitanje čitav projekat, ne samo u Ulcinju, već i kada su u pitanju projekti na sjeveru, za koje je Alabar iskazao interesovanje. 

Portal Aktuelno je detaljno pisao o redu poteza koje po zakonima i u skladu sa dobrom praksom država treba da preduzme ukoliko želi da sačuva interesovanje ovako značajnih investitora kao što je Alabar.

Izrada master plana po ugledu na Plan posebne najmjene za Bjelasicu i Komove, pa sve do detaljnih urbanističkih planova je red poteza koji ne bi smjeli da budu zaobiđeni, ukoliko se želi nastupiti ozbiljno prema investitoru i spriječiti mogućnost korupcije i pranja novca.

alabarMohamed Alabar

Nove investicije prijeko potrebne

Kroz tekstove Portala Aktuelno nedvosmisleno je dokazano da je Crnoj Gori nova investicija prijeko neophodna, posebno ako se ima u vidu, što smo detaljno objasnili, da posljednjih pet godina nije realizovan nijedan infrasrukturni projekat. Takođe je nedvosmislno dokazano da je Mohamed Alabar ugledni investitor koji dokazao da želi da ulaže u projekte koji su bez mrlja, u skladu sa zakonima i važećom legislativom.

Očigledno je da niko u Crnoj Gori, kolokvijalno rečeno, nema problem sa Alabarom. Naprotiv. Problem se javlja kada je u pitanju realizacija projekta sa crnogorske strane. Metodologija je jasna kada su u pitanju bitni resursi zemlje, najbolji arhitekti, ekolozi naprave koncept i kada imate koncept raspišete međunarodni konkurs. Umjesto toga imamo planski dokument, koji, kao rukovodilac tima,potpisuje beogradski arhitekta-planer Aleksandar Vučićević, autor Prostornog plana „Beograd na vodi“. Kao razlog za izradu tog plana navodi se – Belgrade Waterfront Concept Masterplan Eagle Hills, iz jula 2016. godine. Isti planer koji je rukovodio izradom urbanističko-prostornog plana za Beograd na vodi, angažovan je od strane crnogorskih vlasti za izradu Državne studije lokacije za djelove Velike plaže.

Kontroverzan projekat Beograd na vodi, oštro kritikovan od strane stručne javnosti u tom gradu, ne može biti dobra preporuka za nekog investitora. On je postao sinonim visoke korupcije, netransparentnog ulaganja kapitala sumnjivog porijekla pojedinih balkanskih tajkuna i političara. Iza projekta Beograd na vodi stoji, po sopstvenom priznanju, lično predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, a od kraja 2020. svoj kapital u taj projekat prenio je i zakupac hotela na Svetom Stefanu, Petros Statis.

vucic statis

Ono što je vidljivo jeste da mediji u Crnoj Gori, u vlasništvu ovog biznismena koji se, nakon promjene vlasti 2020. godine “fokusirao” na susjednu Srbiju, zalažu za projekat Velika plaža i promovišu ga.

Princip „ulaganja“ stvara sumnje u korupciju

Prema informacijama Portala Aktuelno, upravo su njih dvojica idejni tvorci projekta kojeg pokušava da progura Milojko Spajić, po istom principu – da država ulaže zemljište i tako dobije udio u budućem projektu. Mimo svih zakona, i do sada nepoznato u crnogorskoj praksi, koja se posljednih godina nagledala raznih sumnjivih privatizacija.

Država Crna Gora, HTP Ulcinjska rivijera, Prva banka i kompanije Zetagradnja, bivši Normal Company, HoldCo East i HTP Vile Oliva posjeduju oko 25 odsto zemljišta u zaleđu Velike plaže koje Vlada planira da ustupi investitorima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, a navodno će za ta “ulaganja” tražiti udio u zajedničkoj kompaniji, po principu Beograda na vodi gdje država Srbija ima 33 odsto akcija a investitor 67 odsto.

Ada Bojana, Ulcinj, Foto: PexelsBenefiti od projekta Velika plaža ne mjere se direktnim uplatama u budžet, već indirektnim koristima 

Upravo ovaj prinicip “ulaganja” stvara sumnju u potencijalnu korupciju, posebno ako se ima u vidu da beogradski mediji odavno spekulišu da u Beogradu na vodi, u dijelu koji pripada Alabaru, svoje akcije kriju i neki zvaničnici Srbije, posebno predsjednik države Aleksandar Vučić. Prema tim navodima, Vučić ima 11 odsto akcija od Alabarovih 67 odsto. Da je takav „dil“ neisplativ za Crnu Goru, a povoljan za pojedince na vlasti, pokazuje i podatak da je Beograd na vodi 3. aprila ove godine u budžet Srbije uplatio jednu i po milijardu dinara ili oko 12,8 miliona eura na ime dividende, kao dio neto dobiti ostvarene u prošloj godini, kako prenose srpski mediji. Time se od te kompanije, u kojoj je Srbija manjinski suvlasnik sa udjelom od 33 odsto, u državnu kasu po tom osnovu u posljednje četiri godine slilo ukupno oko 32,6 miliona eura. S druge strane, kako pišu beogradski mediji, vlast prećutno toleriše dugove Beograda na vodi prema državi, odnosno Gradu Beogradu, za uređenje građevinskog zemljišta i oni su do kraja prošle godine dostigli nevjerovatnih 150 miliona eura.

Portal Aktuelno je pisao da se benefiti od projekta Velika plaža ne mjere direktnim uplatama u budžet, već indirektnim koristima kroz povećanje turističkih kapaciteta, privlačenje strane visokoplatežne klijentele, jačanjem turističke ponude i infrastrukture. Sve ovo je moguće samo ako se prati red poteza predviđen zakonom a mogućnost korupcije svede na minimum. Dosadašnje aktivnosti vlasti su upravo suprotne ovim potezima.

(NASTAVIĆE SE)

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije