Connect with us

Ekonomija

SLUČAJ VELIKA PLAŽA (6): Alabar developer, a ko su investitori?

Published

on

Slučaj ulcinjske Velike plaže ne prestaje da zaokuplja pažnju javnosti. Portal Aktuelno je u više nastavaka počeo da razjašnjava sve nejasnoće oko ovog projekta, prijeko potrebnog Crnoj Gori, od kojeg će benefite imati svi građani, a posebno Ulcinjani. Ali u ovom slučaju takođe je nužno razobličiti sve pokušaje mahinacija i potencijalne korupcije u koje uglednog investitora pokušavaju da uvuku pojedini moćnici iz Crne Gore, ali i susjedne Srbije gdje Mohamed Alabar ima značajna ulaganja.

Kompanija Eagle Hills sa sjedištem u Abu Dabiju, koja je zakupac plaža u Ulcinju, specijalizovana je za građevinsku djelatnost i ulaganja u nekretnine, iza koje stoje veliki projekti poput nebodera „Burdž Kalifa“ u Dubaiju i „Beograda na vodi“ u Srbiji. Kompanija je prisutna sa svojim investicijama u oko 17 zemalja svijeta, od kojih i u susjednoj Albaniji, u kojoj planira izgradnju ekskluzivne marine u luci Drač.

Riječ je dakle o renomiranom investitoru, čiji ugled i finansijsku moć ne spori niko. Ono što je građanima sumnjivo od samog početka jeste ponašanje vlasti u Crnoj Gori, koja svojim postupcima dovodi u pitanje čitav projekat, ne samo u Ulcinju, već i kada su u pitanju projekti na sjeveru, za koje je Alabar iskazao interesovanje.

alabarMohamed Alabar

Portal Aktuelno je detaljno pisao o redu poteza koje po zakonima i u skladu sa dobrom praksom država treba da preduzme ukoliko želi da sačuva interesovanje ovako značajnih investitora kao što je Alabar.

Izrada master plana po ugledu na Plan posebne namjene za Bjelasicu i Komove, pa sve do detaljnih urbanističkih planova je red poteza koji ne bi smjeli da budu zaobiđeni, ukoliko se želi nastupiti ozbiljno prema investitoru i spriječliti mogućnost korupcije i pranja novca.

I upravo oko ovih tačaka dolazi do sporenja projekta koji je prijeko potreban Crnoj Gori. Portal Aktuelno je pisao šta predviđaju zakoni i dobra praksa da bi se ovako veliki projekat realizovao. Pojedinci u Crnoj Gori su, međutim, krenuli drugim putem, kroz Sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima koji je usvojen preko noći i za koji mnogi tvrde da ne predstavlja zaštitu interesa države, već pojedinaca.

Uzor za ovaj red poteza je Beograd na vodi, inače u srpskim medijima, sinonim visoke korupcije, netransparentnog ulaganja kapitala sumnjivog porijekla pojedinih balkanskih tajkuna i političara. Iza projekta Beograd na vodi stoji, po sopstvenom priznanju, lično predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, a od kraja 2020. svoj kapital u taj projekat prenio je i zakupac hotela na Svetom Stefanu, Petros Statis. Ono što je vidljivo je da mediji u Crnoj Gori, u vlasništvu ovog biznismena koji se, nakon promjene vlasti 2020. godine “fokusirao” na susjednu Srbiju, zalažu za projekat Velika plaža i promovišu ga.

Portal Aktuelno je pisao o izjavama Vanje Ćalović Marković, izvršne direktorice NVO MANS i bivšeg premijera Dritana Abazovića koji su pomenuli simptomatičnu okolnost da je „predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić bio ministar finansija kada je kompanija BEMAX švercovala cigarete iz Slobodne zone Luke Bar”.

bemax velika plažaĐe postoji mogućnost sumnjivih transakcija tu je i kontroverzna kompanija BEMAX

Ćalović Marković je podsjetila da je privremeno skladištenje cigareta zabranjeno odlukom Vlade.

“Ali ako usvojite ovaj sporazum, cigarete iz UAE će moći da se skladište jer će on biti iznad odluke Vlade”, kazala je.

Investitor – developer

Da li je šverc cigareta jedina sporna stvar u čitavom ovom poslu? Mnogi smatraju da niie, te da je mnogo opasnije to što država nema mehanizme za sprječavanje pranja novca, u skladu sa potpisanim Sporazumom sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Ono što građanima Crne Gore nije najjasnije je kako je moguće da se preko projekta čiji je investitor Alabar koji je prepoznat po ulaganjima širom svijeta kao renomirani partner, dođe do pranja novca?

„Trik“ je u činjenici da Alabar nije klasični investitor već, po sopstvenom priznanju, ono što se sada u svijetu zove developer. Da bi čitaocima bilo jasnije, developer je osoba ili firma koja preuzima aktivnu ulogu u stvaranju, dizajniranju i izgradnji projekta. U kontekstu nekretnina, developer je taj koji kupuje zemljište, razvija planove, gradi zgrade, upravlja timovima, dobijanjem potrebnih dozvola i sve ostale tehničke i logističke aspekte razvoja. U nekretninama, developer je, dakle, “kreativni” faktor koji pretvara ideje u stvarnost. Sa druge strane, investitor je osoba ili firma koja ulaže novac u projekte, ali nije nužno angažovana u svakodnevnom procesu razvoja. Investitori finansiraju projekte u zamjenu za udio u profitima, prinosima ili povratu investicije. U kontekstu nekretnina, investitor može kupiti zemljište ili zgrade u fazi koja je već razvijena ili može biti investitor u razvoju projekta, obezbjeđujući kapital, dok developer vodi izgradnju.

vladaAlabar nema obavezu, a ni zakonsku mogućnost da provjerava odakle dolazi novac kojim se kupuju nekretnine i kako je taj novac nastao. Tu ključnu ulogu kontrole treba da preduzme država

Dakle, Alabar kao developer ima dobre konekcije i može privući najbolju klijentelu da investira u projekat. Međutim, pored renomirane klijentele, u ovakvoj konstelaciji odnosa gdje međudržavnim Sporazumom nijesu predviđeni mehanizmi kontrole, vrlo je moguće da u projekat uđe i sumnjivi kapital pojedinaca, nastao švercom cigareta koje pominje Vanja Ćalović Marković. To je kapital za koji se sumnja da je iznijet iz Crne Gore na račune u Emiratima, za koje se tvrdi da imaju značajnu ulogu kao poreski raj i tranzitna tačka za nelegalne finansijske tokove iz Crne Gore. Ove aktivnosti uključuju offshore kompanije, luksuzne nekretnine i slabu regulatornu kontrolu, što stvara povoljan ambijent za izbjegavanje poreza i pranje novca.

Taj novac, a kako Portal Aktuelno saznaje, radi se o oko 50 miliona eura, sada može da uđe u projekat na Velikoj plaži preko Emirata i da se “opere” kroz investicije u Ulcinju. Kada uđe u legalne tokove kroz kupovinu nekretnina, gotovo će biti nemoguće dokazati njegovo nelegalno porijeklo.

Dakle, Alabar je developer koji ulaže u zemlju, marketing i prodaju. Sa dobrim konekcijama u svijetu biznisa i nekretnina, Alabar će privući svjetsku klijentelu da, kroz kupovinu nekretnina u budućem kompleksu, investiraju u projekat. Upravo u tom dijelu su moguće malverzacije kroz investiranje, jer Alabar nema obavezu a ni zakonsku mogućnost da provjerava odakle dolazi novac kojim se kupuju nekretnine, i kako je taj novac nastao. Tu ključnu ulogu kontrole treba da preduzme država, a sa ovakvim redom poteza očigledno da nema namjeru da se time bavi…

(NASTAVIĆE SE)

L.P.Đ.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije