Ekonomija
SLUČAJ VELIKA PLAŽA (8): Ulcinj, posljedica promašaja izvršne vlasti

Slučaj ulcinjske Velike plaže ne prestaje da zaokuplja pažnju javnosti. Portal Aktuelno je u više nastavaka počeo da razjašnjava sve nejasnoće oko ovog projekta, prijeko potrebnog Crnoj Gori, od koga su benefite mogli da imaju svi građani, a posebno Ulcinjani. Vlasnik kompanije “Eagle Hills” Mohamed Alabar kazao je u intervjuu za Newsmax Balkans televiziju da je nakon negodovanja lokalne zajednice u Crnoj Gori odustao od mogućeg projekta na ulcinjskoj Velikoj plaži.
Međutim, u ovom slučaju takođe je i dalje nužno razobličiti sve pokušaje mahinacija i potencijalne korupcije u koje uglednog investitora pokušavaju da uvuku pojedini moćnici iz Crne Gore, ali i susjedne Srbije gdje Mohamed Alabar ima značajna ulaganja.
Kompanija Eagle Hills sa sjedištem u Abu Dabiju specijalizovana je za građevinsku djelatnost i ulaganja u nekretnine, iza koje stoje veliki projekti poput nebodera „Burdž Kalifa“ u Dubaiju i „Beograda na vodi“ u Srbiji. Kompanija je prisutna sa svojim investicijama u oko 17 zemalja svijeta, od kojih i u susjednoj Albaniji, u kojoj planira izgradnju ekskluzivne marine u luci Drač.
Mohamed Alabar
Riječ je dakle o renomiranom investitoru, čiji ugled i finansijsku moć ne spori niko. Ono što je građanima sumnjivo od samog početka jeste ponašanje vlasti u Crnoj Gori, koja svojim postupcima dovodi u pitanje čitav projekat, ne samo u Ulcinju, već i kada su u pitanju projekti na sjeveru, za koje je Alabar iskazao interesovanje.
Direktna šteta koju je Vlada napravila
Odustajanje Alabara od Ulcinja prva je direktna šteta koju je Vlada Crne Gore nanijela građanima Ulcinja, ali i cijele države. Ovaj grad je propustio šansu da postane novi Porto Montenegro, novi centar elitnog turizma na Jadranu sa milijardama ulaganja. Prije svega zbog stepena neozbiljnosti koju su vlasti pokazali kada su velike investicije u pitanju, što će se sigurno odraziti na ugled države, ako je još nešto od njega ostalo, u očima investitora.
Portal Aktuelno je detaljno pisao da su Crnoj Gori invesiticije prijeko potrebne. To je potvrdio i šef poslaničkog kluba SD-a u Skupštini Crne Gore i predstavnik Evropskog saveza, Boris Mugoša koji ukazao je na veoma zabrinjavajući trend pada kvaliteta stranih ulaganja u Crnoj Gori.
On je komentarisao podatke iz najnovije analize Savjeta stranih investitora o stranim ulaganjima u proteklih šest godina.
Mugoša je istakao da duži vremenski period upozorava na veoma ozbiljno pogoršanje strukture stranih ulaganja, odnosno drastični pad produktivnih investicija u poslednjih pet godina (u preduzeća i realnu privredu) a rast u nekretnine (koje dugoročno ne doprinose stvaranju novih vrijednosti i ekonomskom rastu).
Kad diletanti i mrzitelji Crne Gore dođu na vlast to ima katastrofalne posljedice po državu
Naime, kako navodi, 2018. gotovo 40 odsto ulaganja je bilo u produktivne investicije a 21 odsto u nekretnine, dok je u 2024. situacija gotovo obrnuta jer se 51 odsto svih stranih investicija odnosilo na nekretnine a samo 12,8 odsto u produktivne investicije. U prošloj godini su, ističe Mugoša, produktivne investicije niže čak 70 odsto nego u 2018. godini.
“Neprevidiv poslovni ambijent – česte izmjene propisa, njihova selektivna primjena; slaba vladavina prava i institucionalna i politička nestabilnost; nedostatak strateškog pristupa; neefikasnost javne administracije su razlozi koji utiču na pad povjerenja i smanjenje produktivnih investicija”, zaključuje Mugoša.
Zaduživanje za potrošnju
Navodi Mugoše su upozoravajući jer se država posljednih pet godina kontinurano zadužuje za potrošnju, umjesto za investicije. Kredit na kredit koji vlade od 2020. godine podižu ozbiljno ugrožava javne finansije, dovodi do inflacije I pada kupovne moći građana.
Bjelasica, nova šansa: Sjeverne opštine su mnogo spremnije ušle u pregovore sa Alabarom
Investicije poput Alabarovih su nasušna potreba države. Zbog toga i čudi način na koji je premijer Milojko Spajić ušao u projekat -netransparentno, preko noći, sa morem nepoznanica koje je sručio na ulcinjske plaže. Portal Aktuelno je od početka upozoravao da takav red poteza može da obeshrabri Alabara, na koga se negativno reflektuju loši potezi izvršne vlasti. Ulcinj je prva žrtva neznanja a mnogi tvrde i potencijalne korupcije.
Ipak, sjeverne opštine su mnogo spremnije ušle u pregovore sa Alabarom, upravo jer je red poteza bio spreman, posebno kada je u pitanju Plan posebne namjene za Bjelasicu i Komove. Taj plan čije je idejno rješenje radio najbolji svjetski planer u oblasti ski rizorta, kanadski Eko sign, omogućava razvoj Bjelasice sa svih strana, što su opštine maksimalno iskoristile. Sada postoji velika šansa za sjever, ako bude upornosti i snage od strane izvršne vlasti da se projekti sprovode u skladu sa zakonima i uz poštovanje transparentnosti i inkluzije. I prije svega, uz sprečavanje potencijalne korupcije i ulaska prljavog kapitala kroz investicije trećih lica, posebno kada su u pitanju najpoznatiji “lokalni investitori” sa sumnjivim novcem u Emiratima.
L.P.Đ.
