Connect with us

KOLUMNE

Trampland: Američki civilizacijski sunovrat

Published

on

Piše: Tijana Lopičić

Od kada je Crna Gora 2020. godine dobila apostolsko-ekspertsku Vladu, vjerovala sam da je to dno civilizacijskog sunovrata, nedostižno čak i za najneuređenije sisteme. Međutim, Donald Krasnov Tramp uspio je da prevaziđe i taj nivo, primjenjujući istu ideološku matricu – onu koja u temelju razara Crnu Goru – ali sa još brutalnijom dosljednošću i sa globalnim konsekvencama. Od zemlje koja je nekada bila simbol demokratije, stvorio je uporište fašizma, a da može da hoda, i Kip slobode bi pobjegao nazad kod Francuza.

Već u prvim danima svog predsjedničkog mandata narušio je odnose s brojnim zemljama, demonstrirajući bahatost kao političku strategiju. Baš kao što Srbija, vođena ideologijom Velike Srbije, destabilizuje suverene države na Balkanu, tako se i Tramp zanio megalomanskim snovima o Velikoj Americi. Provokativno je predlagao da Kanada postane 51. savezna država SAD-a, a kao gest „velikodušnosti“, iznio je i ideju o kupovini Grenlanda, kao da svijet postoji na prodajnom katalogu njegove ambicije.

Danski političar Anders Vistisen je u Evropskom parlamentu uputio apsolutno opravdanu poruku gospodinu Trampu, jer sljedbenici ovakvih ideologija zaista treba da od*ebu od teritorija suverenih država. Iz ovog razloga, danas Danci prodaju kolače pod nazivom “Donald Trump – moron”, kao način da se izrazi njihov stav prema njegovoj politici i ideologijama.

Tokom predsedničke kampanje, Donald Trump je trgovinske takse koristio kao ključnu tačku svoje strategije, predstavljajući ih kao koristan korak za jačanje američke ekonomije. Tvrdio je da će takse na uvoznu robu, naročito iz Kine, pomoći da se zaštite američka radna mjesta i proizvođači, ali je prećutao krucijalnu informaciju da su te takse na teret američkih uvoznaika i na kraju američkih građana. Američki trgovinski rat, vođen visinama taksi prema Kanadi, Meksiku i Kini, koje su adekvatno odgovorile svojim taksama i maestralno nadigrale Trampa, izazvao je visoku inflaciju koja, čini se, neizbežno vodi američku ekonomiju ka recesiji. 

Koliko god suludo zvučalo, Trampova administracija je ipak uspjela da prebaci krivicu na Bajdena, iako su oni bili pokretači ovog trgovinskog rata koji je, između ostalog, doveo do i  devalvacije vrijednosti dolara.

Trampova administracija ima vrlo restriktivnu politiku prema migrantima, koju sprovodi Imigraciona i carinska služba (ICE). Pored deportacije nezakonitih migranata, sprovedene su i deportacije osoba kojima su, iz raznih razloga, ukinute važeće vize. 

Na sljedećem videu možete čuti šta su govorili Trampovi glasači prije i sada, kako bi dokazali da su zloupotrijebljeni tokom predsjedničke  kampanje, te da se sada suočavaju sa izvjensom deportacijom.

Zbog kontinuiranog ugrožavanja ljudskih prava i sloboda, SAD su dodate na listu zemalja u bazi CIVICUS Monitor Watchlist, a na toj listi se nalazi i Srbija.

Trampova administracija, koja ispoljava problematične stavove prema LGBTQ+ zajednici, nedavno je donijela kontroverznu odluku da se izbriše 26.000 dokumenata iz vladinih baza podataka, jer su u njima korišćeni termini poput “gay”.

Tako je “natprosječno” inteligentna Trampova administracija, u pokušaju da eliminiše svaku upotrebu riječi “gay”, naredila brisanje iz vladinih baza podataka, među ostalim, i slike aviona Enola Gay, koji je 6. avgusta 1945. godine bacio prvu atomsku bombu na Hirošimu. Takođe je Ministartvo odbrane naređeno brisanje fotografije narednika major A.C. Gay.

Fotografija 1: Trampland: Američki civilizacijski sunovratTrampova administracija u DEI čistki proglasila i avion homoseksualcem


Trampovoj administraciji treba odati priznanje za unapređenje protokola bezbjedne komunikacije Ministarstva odbrane, budući da su se planovi napada na Jemen dogovarali preko Signal grupe, u kojoj je greškom bio uključen i glavni urednik časopisa AtlantikDžefri Goldberg. Čini se izvjesnim da će sljedeći put plan napada poslati i protivnicima.

Tako danas izgleda Trampland, mjesto američkog civilizacijskog sunovrata, koji predstavlja školski primjer što se desi kada vlast povjerite u ruke pogrešnih ljudi, čije djelovanje, nažalost, ima posljednice i na globalnom nivou. Ovu tragikomediju preostalo nam je jedino da pokušamo zasladiti danskim kolačićem.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije