Connect with us

Politika

Bivši

Published

on

Piše: Goran Popović

Predsjednica parlamenta Danijela Đurović proglasila je neustavno “konstatovanog” mandatara Miodraga Ćakija Lekića. Ćaki je, inače, bivši Milov ministar, bivši Slobov ambasador i bivši lider Demokratskog fronta, bivši… Ovaj čovjek, sa svojih 75 godina, prihvatio je zadatak da sastavlja neustavnu vladu Crne Gore. U međuvremenu je izjavio  da je Eskobar irelevantan, a da će njegova vlada biti “crnogorska i da će evropske integracije biti imperativ, kao i saradnja sa međunarodnom zajednicom”.

“Irelevantna” Amerika je, međutim, zvanično saopštila da ne zna kako bi mogla sarađivati sa tom Ćakijevom neustavnom vladom, a Tanja Fajon je najavila, krajem januara, ili početkom februara, da će EU prekinuti pristupne pregovore sa Crnom Gorom ako dobijemo neustavnu vladu, bez izbora. Tako ostaje veliko pitanje na koje integracije i na kakvu saradnju misli Ćaki. Imajući u vidu stavove  Vašingtona i Brisela, izgleda da mu za “integracije  i saradnju” preostaje samo tzv. Otvoreni Balkan, kao zatvorsko dvorište za redovnu šetnju balkanskih nepodobnih kandidata za članstvo u EU i sabotiranje sankcija protiv agresorske Rusije.

Andrija Mandić, koji je Ćakija svojevremeno poćerao iz DF-a, objavio je, pak, da će ta vlada biti napravljena do 19. januara, a da će dan kasnije biti raspisani predsjednički izbori. Mada nije jasno što će nam ti izbori kad povremena parlamentarna većina, sa sve Boženom Jelušić koju “obuzima stid”, može ‘ladno da donese neki zakon kojim će propisati da se predsjednik države bira, recimo, na kolegijumu predsjednika parlamenta, ili u najboljem slučaju u skupštinskom odboru kojim predsjedava, recimo, Momo Koprivica.

Zašto da ne? Ionako gaze Ustav skoro svakoga dana, a najnovija epizoda te prljave političke igre je i donošenje izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi, protiv čega je par dana prije bio i Slaven Radunović, plašeći se da će tim potezom “ući u rizik protivustavnog djelovanja”. Brzo je, međutim, promijenio mišljenje i digao ruku “za”, kao i Božena Jelušić koju “obuzim stid”.

Dritan je, međutim, juče najavio da će 20. januara biti raspisani i vanredni parlamentarni izbori, što izgleda prilično nesinhronizovano sa Mandićevim očekivanjima da bi Ćakijeva vlada mogla da pretekne sve do 2024. godine.

Tako dolazimo na teren trgovine sa resorima i ministarskim mjestima u neustavnoj Ćakijevoj vladi. Nebojša Medojević hoće da bude potpredsjednik i koordinator službi bezbjednosti, jer veli – u suprotnom “te vlade neće biti”. Džaba će u tom slučaju biti i glas Božene Jelušić koju “obuzima stid”.

Medojević je, da podsjetimo, još ranije preporučivao tužilaštvu kako bi trebalo hapsiti bivšeg ministra eksperta Milojka Spajića, lidera “Evrope sad”, zbog državnog šverca cigareta. Dritan i njegovi iz Ure, međutim, i dalje insisitiraju na tome da zadrže kontrolu nad službama bezbjednosti i nad, podrazumijeva se, švercom cigareta, u čemu njegovi Uraši, pokazalo se, imaju kreativan pristup – malo spali, malo skrajni!

Medojević je takođe saopštio kako on neće, kao što je to činio Dritan, da direktno ili putem skajpa i kriptovanog telefona održava veze sa kriminalcima, već će da napravi “ozbiljnu reformu bezbjednosnih službi”.

Kako je počelo, a još nije ni počelo, teško da ćemo gledati tu Ćakijevu vladu 19. januara. Još kad se tu umiješaju Joković i ostali ispodcenzusni sa svojim željama skovanim na  novogodišnjim i slavskim januarskim trpezama, ko zna što nas čeka. Ako je kojim slučajem i izaberu, a Božena Jelušić koju “obuzima stid” sigurno hoće, jer ona glasa za sve “što nije dobro, ali je neophodno”, biće to jedina moguća vlada sa manje legitimiteta od ove Dritanove, koju, da podsjetimo na istraživanja, trenutno podržava 2,8 odsto građana.

Zato će prije biti da će Ćakijeva biografija, uz sve bivše što je bio, postati bogatija za jedno vrlo raritetno zvanje – bivši mandatar!

Pa, srećna vam Nova godina! Bez Ćakija, naravno… Ho, ho, ho…

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije