Politika
ZAKON O TUŽILAŠTVU: Za vlast oslobađanje, za opoziciju ucjena
Poslanici crnogorskog parlamenta počeli su raspravu o izmjenama i dopunama Zakona o državnom tužilaštvu, koje je predložila parlamentarna većina. Sjednica je počela sa dva sata zakašnjenja. Predsjednik Skupštine Aleksa Bečić kazao je da je sjednica kasnila zbog sjednice Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranja. Sjednici prisustvuje i potpredsjednik Vlade Dritan Abazović.
Poslanik DF-a Slaven Radunović, u uvodnom izlaganju, kazao je da bi tim zakonom točak pravde u Crnoj Gori prebalo da počne da se okreće u pravom smjeru.
On je saopštio da je to pitanje politička stvar, da je cilj da se pokrenu neminovni procesi, koje je, kako je naveo, “sadašnja opozicija zaustavljala”.
“Zakon je dobar, samo ako je primjenjiv”, naveo je Radunović i dodao da dosadašni zakon nije bio dobar.
“Biće bolje, tužioci će početi da rade, svoj posao”, naveo je poslanik DF-a.
“Ovo je oslobađanje tužilaštva, omogućavanje tužilaštvu da radi”, kazao je Radunović i dodao da je ovo važan dan za crnogorsku demokratiju.
“Svi oni lopovluci koji su otkriveni ne bi mogli da budu procesuirani bez ovog zakona”, poručio je Radunović.
Popović: Razbijanje pravosuđa u paramparčad
Poslanik LP Andrija Popović saopštio je da bi eventualno usvajanje Zakona o državnom tužilaštvu značilo razbijanje pravosuđa u paramparčad.
“I svaka buduća vlast bi pravila partijsko tužilaštvo”, poručio je Popović i dodao da smo svi mi postali taoci tog zakona. Kazao je i da je cilj zakona da bude smijenjen Milivoje Katnić.
“Abazović je postao i tužilac i sudija i dželat”, naveo je Popović i dodao da će predložiti zakon da se Abazoviću dodijeli bar 10-ak plata.
“LP neće podržati Zakon o državnom tužilaštvu, jer je katastrofalan”, poručio je lider LP.
Abazović: Otvoriće vrata za politički dijalog i izbor VDT-a
Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović kazao je da se došlo do rješenja koje se usaglašeno sa EU praksom, koja nije u Uniji nije jedinstvena. On je saopštio da mišljenje VK nije negativno.
Kada Zakon bude usvoje mandata Tužilaškog savjeta biće, kako kaže, skraćen za oko četiri mjeseca, a članovi će za taj dio dobijati nadoknadu kao da su članovi savjeta.
“Usvajanjem ovog zakona otvoriće se velika vrata za politički dijalog da se konačno izabere profesionalaca da dobije mandata i bude VDT”, poručio je Abazović.
“Smiješno je tragično da ne želite da unaprijedite vladavinu prava u svojoj zemlji”, naveo je Abazović.
Na početku sjednice, dnevni red četvrte sjednice prvog redovnog zasijedanja Skupštine Crne Gore dopunjen je predlozima opozicije.
Živković: Hoćete VD da dovedete sa ulice
Poslanik DPS-a Danijel Živković kazao je da je Zakon o državnom tužilaštvu ucjenjivački zakon. On je saopštio da vlast nastavlja da praksom da predlaže zakone koje su suprotni Ustavu i EU praksi.
“Hoćete VD da dovedete sa ulice, da to bude pravnik koji ima položen pravosudni ispit i da se nađe na čelnoj poziciji u VDT”, kazao je Živković i dodao da ohrabruje većinu u borbi protiv korupcije i kriminala.
“Ali to ne možete da radite vi to radi tužilaštvo”, naveo je Živković i dodao da su se očigledno poklopili politički interesi među vladajućim partijama.
“Ovo je jedan vrlo opasan naum u koji ulazite, jer ćete uniziti ovakvu instituciju”, naveo je Živković i dodao da će vlast dobiti opomenu EK.
“Nemojte da mislite da se neko sa ove strane boji ruke pravde, vrlo relaksirano sjedimo u svojim domovima i nemamo problem da preduzimate radnje. Suština ovog zakona je da se stavi pod političku kontrolu tužilaštvo sa ciljem da se targetiraju politički neistomišljenici”, poručio je Živković.
Bulatović: Problem je što ne mogu svi mirno da spavaju
Poslanik DF-a Predrag Bulatović je naveo da nema riječi o ocjeni, već o partnerskom odnosu unutar vlasti, ali i sa VK.
“Problem je što u redovima bivšeg režima ne mogu svi mirno da spavaju i zato se napada ovaj zakon i odgađa usvajanje”, poručio je Bulatović i dodao da i DF poziva na dijalog oko izbora VDT.
Poslanik Demokrata Boris Bogdanović kaže da je cilj zakona da se uvede red u tužilaštvo.
Radulović: Zašto nema hapšenja, pitajte Dritana, on je kriv
Poslanik PzP-a Branko Radulović je poručio da je nezadovoljan dosadašnjim učinkom Vlade, ali kako kaže i učinkom svih u parlamentu.
On je saopštio i da predloženi Zakon o tužilaštvu za njega nije dovoljno reformski, pa ga zbog toga i nije želio da potpiše.
“Nemojte me više pitati zašto nema hapšenja građani, pitajte Dritana, on je kriv. Ovo nije dovoljno zato sam podnio sedam amandmana i od toga će zavisiti da li ću glasati za taj zakon”, naveo je Radulović.
Ivanović: Bivša vlast zarobila institucije
Da je bivša vlast zarobila institucije, smatra poslanik SNP-a Dragan Ivanović.
“Sve ovo što radimo radimo u cilju oslobađanja institucija, tužilaštva, sudstva, policije. Znam da se to mnogima ne sviđa”, naveo je Ivanović i dodao da je cilj da se izbjegne politički uticaj na tužilaštvo.
Ivanović je saopštio i da će SNP glasati za izmene Zakona.
“Mislimo da je ovo pravi put da se oslobađaju institucije i da se počne događati ono što građani žele”, naveo je Ivanović.
Konatar: Hoćemo Crnu Goru u EU 2025.
Poslanik GP URA Miloš Konatar saopštio je da su građani 30. avgusta jasno poručili da žele Crnu Goru bez korupcije i kriminala.
“Danas je pred Skupštinom jedan od ključnih zakona u borbi protiv korupcije i kriminala. Ovim izmjenama mi oslobađamo tužilaštvo”, kazao je Konotar i dodao da je cilj da se depolitizuje Tužilaški savjet.
Pozvao je opoziciju da se krene u politički dogovor oko izbora VDT sa punim mandatom.
“Cilj je da se ostvare vidljivi rezultati u borbi protiv organizovanog kiriminala i korupcije, jer hoćemo Crnu Goru u EU 2025. i zbog toga smo predložili ove izmjene tužilačkog zakona, ne zbog bilo kakve ucjene”, kazao je Konatar i poručio da su cilj rezultati, a Zakon je korak ka tome.
Brajović: Vlada ni na nebu, ni na zemlji
Poslanik i lider SD-a Ivan Brajović saopštio je da pod pritiscim Vlada tumara, te da do sada nije našao nijedan razlog zbog kojeg bi mogao da pohvali njen rad.
“Mi imamo Vladu koja je ni na nebu, ni na zemlji”, kazao je Brajović i podsjetio da još uvijek nemamo ni budžet.
On je saopštio i da će se izmjene Zakona omogućiti neprimjeren politički uticaj na tužilaštvo.
“Pozivam vas da povučete ovaj predlog Zakona i da krenemo da razgovaramo”, naveo je Brajović i podsjetio da će za izbor VDT-a biti potrebno bar osam poslanika opozicije.
“Crna Gora nije bila ni zarobljenja, ni spržena zemlja i naravno nećemo dozvoliti ni da to bude”, saopštio je Brajović.
Ibrahimović: Stvaraju uslove za direktan uticaj vlasti na tužilaštvo
BS je spremna da podrži reforme u tužilaštvu koje će omogućiti samostalnost i nezavisnost, kazao je poslanik BS Ervin Ibrahimović.
“Smatram da predložena rješenja stvaraju uslove za direktan uticaj vlasti na tužilaštvo”, kazao je Ibrahivović i dodao da to nije dobar put.
Saopštio je i da nijesu ispoštovane preporuke VK.
“Ne idemo u smjeru EU integracija, već naprotiv”, poručio je Ibrahimović i poručio da neće podržati izmjene Zakona o tužilaštvu.
Vuksanović Stanković: Ne smijemo da rušimo Ustav CG
Poslanica SDP-a Draginja Vuksanović Stanković saopštila je da ta partija smatra da su promjene u tužilaštvu neophodne i potrebe, zbog VD stanja, ali i zbog rezultata, koji su, kako je kazala mogli biti bolji.
“To ne znači da mi ovdje treba da rušimo Ustav CG”, poručila je Vuksanović Stanković.
Predloženim izmjenama, kako kaže, predviđeno je da imamo politički, a ne Tužilaški savjet.
“Ovaj zakon je protiv nacionalnih interesa Crne Gore i usporava put Crne Gore ka EU”, kazala je poslanica SDP-a i dodala da ona nikada nije glasala za zakone koji su protivni Ustavu CG.
Mišljenje VK
Venecijanska komisija (VK) je u novom, drugom, mišljenju o izmjenama tužilačkih zakona u Crnoj Gori ocijenila da je neophodno osigurati da Tužilački savjet ne bude politizovan, a da bi novi vršilac dužnosti Vrhovnog državnog tužioca trebalo da bude izabran iz reda državnih tužilaca, a ne van tužilaštva.
Izmijenjeni nacrt tužilačkih zakona je drugi po redu pokušaj nove vlasti predvođene Demokratskim frontom (DF), Demokratama i građanskim pokretom URA da izmijene zakone donesene u vrijeme prethodne vlasti predvođene Demokratskom partijom socijalista (DPS), koja je smijenjena na izborima 30. avgusta 2020. godine.
Nekoliko ključnih preporuka sadržanih u mišljenju iz marta usvojeno je u potpunosti, dok su neke djelimično, navodi se u mišljenju Venecijanske komisije objavljenom 10. maja povodom korigovanog Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnom tužilaštvu.
VK je prethodno 22. marta objavila negativno mišljenje o predloženim izmjenama.
Dnevni red:
Na dnevnom redu sjednice je i Predlog zakona o budžetu za ovu godinu, Predlog odluke o zaduživanje Crne Gore za 2021. godinu, kao i izmjene Zakona o porezu na dodatnu vrijednost.
Poslanici će, na četvrtoj sjednici Prvog redovnog zasijedanja u ovoj godini, između ostalog, raspravljati i o izmjenama Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, kao i Zakona o osnovnom vaspitanju i obrazovanju.
Kako je objavljeno na sajtu Skupštine, na dnevnom redu su i Predlog zakona o unutrašnjim poslovima, izmjene Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranju terorizma, kao i dopune Zakona o državnoj upravi.
Poslanici bi, u okviru tačke dnevnog reda – izbori, imenovanja i razrješenja, trebalo da se izjasne o zahtjevu premijera Zdravka Krivokapića za smjenu ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića.
-
Društvo5 days ago
Raoniću, himnu gasi, Mandićevo uho spasi
-
Politika4 days ago
DON’T CRY BABY Kolaps već prežaljene vlasti
-
Komentar12 hours ago
MOĆ LAŽI JE ZARAZNA I RAZORNA: Paf paf budžet, za paf paf ekonomiju
-
Komentar3 days ago
TRAMPOVA POLITIKA I ŽENE: Da li ograničavanje osnovnih ženskih prava može postati globalni trend
-
Politika2 days ago
Spavaš li mirno Ron Džeremi?
-
Svetosavska sekta2 days ago
MEGAEKSKLUZIVNO Rajo i Joanikije nemaju muda da sprovedu Amfilohijev model na Lovćenu!