Region
BISERKO: SAD i EU žele da stave tačku na destabilizaciju Balkana
Zemlje Zapadnog Balkana su zajednički prioritet Amerike i Evrope, što pokazuje i odluka predsjednika SAD-a Džozefa Bajdena o proširivanju opsega uredbe, kojom se definišu sankcije za pojedince i organizacije iz regiona, čije djelovanje ugrožava mir stabilnost na ovim prostorima, ocijenila je za Gradski radio Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji.
„Predsednik SAD-a Džozef Bajden i nemačka kancelarka Angela Merkel ponovili su, u više navrata, da treba završiti započeti posao na Balkanu i staviti tačku na sve destabilizirajuće aktivnosti bilo koga u regionu.Njihova pažnja biće usmerena na sve države regiona, posebno na Srbiju, kao najrelevantnijeg faktora destabilizacije”, kazala je Biserko u emisiji „Pogled u dvorište”.
Na pitanje koji lider bi se mogao naći na američkoj „crnoj listi”, Biserko je mišljenja da će predsjednik Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik sigurno biti jedan od njih, s obzirom na sve njegove aktivnosti koje kontinuirano razaraju tkivo Bosne i Hercegovine.
„Nije Dodik jedini! Spisak onih, koji iz BiH, Srbije, čak i iz Crne Gore, podrivaju stabilnost i teritorijalni integritet zemalja Zapadnog Balkana, biće dugačak“, ocjenjuje Biserko.
Od projekta Velike Srbije, ističe, nije se odustalo, a „srpski svet“ je njegova modifikacija.
„Reč je o imperijalnim težnjama koje državni vrh Srbije ne želi da prizna. Oni recikliraju stare termine da bi izbegli termin Velike Srbije koji je cirkulisao devedesetih”, smatra Biserko i dodaje da je Amerika odlučna u namjeri da riješi sve bezbjednosne izazove u regionu: terorizam, organizovani kriminal, korupciju, ali i problem migranata.
Predsjednik Amerike se,putem pisama, obratio regionalnim liderima, tražeći od njih kooperativnost u domenu demokratizacije, reformi, poštovanju ljudskih prava, slobode medija, kao najvećih dometa civilizacije.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić se suočava s gubitkom podrške Zapada, naglašava Biserko, zbog svog netransparentnog odnosa sa Rusijom i Kinom.
„Saradnja s Kinom ili Rusijom ne predstavlja kamen spoticanja, već je problem na koji način i u kojim sferama se ta saradnja ostvaruje”, naglašava Biserko.
Ona se nada da će ključnu ulogu u konsolidaciji Zapadnog Balkana imati NATO, koji će nastojati da se Kosovo i Bosna i Hercegovina uključe u okvir Alijanse. Srbija, kako kaže, ukoliko ne bude išla u tom pravcu, ostaće izolovana.
Zvanični Beograd, bosanskohercegovački entitet Republika Srpska i parlamentarna većina u Crnoj Gori računaju na podršku Rusije i Kine, ali su ta očekivanja pretjerana, smatra Biserko, budući da ove države gledaju svoj interes.
„Rusija radi na tome da spreči integracije Srbije u EU. S druge strane, Srbija je neaktivna u dinamici pregovora sa EU, budući da u poslednje dve godine nije otvorila nijedno poglavlje”, objašnjava predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava.
Biserko je mišljenja da je Rusija tako daleko prodrla zato što je Srbija okrenula leđa i regionu i Zapadu, jer ne prihvata vrijednosti koje su imperativ za članstvo u EU.
„Mediji su pod kontrolom države, svaki kritički glas se ućutka ili je stalno na meti, standard građana stagnira ili se urušava“, ističe Biserko.
Da li će SAD i Evropska unija zbilja izdržati u tom pravcu, o kojem svakodnevno govore, zavisi od dometa američkih sankcija na pojedince koji pokušavaju da sruše arhitekturu koju su uspostavili devedesetih godina na ovim prostorima, zaključuje Biserko.
-
Društvo3 days ago
Raoniću, himnu gasi, Mandićevo uho spasi
-
Svetosavska sekta5 days ago
SPC je bačva bez dna u koju se sipaju milioni
-
Politika4 days ago
Ofiranje ugroženog srpstva
-
Politika2 days ago
DON’T CRY BABY Kolaps već prežaljene vlasti
-
Komentar1 day ago
TRAMPOVA POLITIKA I ŽENE: Da li ograničavanje osnovnih ženskih prava može postati globalni trend