Politika
PREDSTAVNICI DIJASPORE: Crnogorski iseljenici bi mogli biti uskraćeni za ustavom zagarantovana prava
Predstavnici crnogorske dijaspore i iseljenika iz svih krajeva svijeta ranije su zatražili da Vlada povuče izmjene zakona o registrima prebivališta i boravišta kojima se ukida biračko pravo građanima Crne Gore koji su na privremenom radu i boravku u inostranstvu.
Namjera Vlade da izmjenama zakona o registrima prebivališta i boravišta ukine biračko pravo građanima Crne Gore koji su na privremenom radu i boravku u inostranstvu razočarala je i uznemirila dijasporu, saglasni su predstavnici naših iseljenika. Ako se vladina namjera ostvari, crnogorski iseljenici će kažu biti uskraćeni za ustavom zagarantovana prava i isključeni iz političkog života Crne Gore.
“Ovo je atak na našu čitavu dijasporu koja predstavlja jednu od najznačajnijih grana industrije za Crnu Goru maltene. Ja se nadam da će vlada shvatiti da je ovo kontra produktivno i da ovim ruši i sebe i odnos prema dijaspori”, kazao je Mihailo Mandić, predsjednik crnogorske etničke zajednice Australije.
Zato svih 46 uduženja dijaspore iz cijelog svijeta jedinstveno je u stavu da se ove izmjene zakona kako poručuju ne smiju usvojiti. Osim jasne poruke imaju i jasna očekivanja.
“Treba povući taj zakon i pustiti da se prirodnim priraštajem te stvari razvijaju u smjeru poboljšanja naše perspektive našeg boljeg rada i života Nećemo dopustiti nikome da napravi fabrikaciju, naturalizovanih građana da bi se ostvarili ciljevi naših susjeda, komšija za tzv. srpskim svetom”, navodi Muamer Kalić, predsjednik Saveza dijaspore i iseljenika Crne Gore.
Do tada predstavnici crnogorske dijaspore i iseljenika najavljuju da neće sjedjeti skršenih ruku već će se kažu organizovati.
“U svojim sredinama prezenitraju putem okruglih stolova činjenično stanje odnosa Vlade Crne Gore i njene dijaspore. Jednako tako zakazaćemo i zakazujemo prijem kod ministarstava vanjskih poslova u zemljama prijema kako bi smo im odnos i namjere vlade crne gore prema Crnoj Gori, ali i dijaspori i iseljenicima”, kazao je Ljubo Radović, Savez Crnogoraca Hrvatske i član savjeta Vlade Crne Gore za saradnju sa dijasporom i iseljeništvom.
I to nije sve. Ukoliko Vlada ne odustane od usvajanja najavljenih izmjena predstavnici crnogorskih iseljenika kažu spremni su da svoja prava potraže i pred sudovima prvo u Crnoj Gori, a potom ako bude potrebno i u Strazburu.
-
Društvo3 days ago
Raoniću, himnu gasi, Mandićevo uho spasi
-
Svetosavska sekta5 days ago
SPC je bačva bez dna u koju se sipaju milioni
-
Politika4 days ago
Ofiranje ugroženog srpstva
-
Politika2 days ago
DON’T CRY BABY Kolaps već prežaljene vlasti
-
Komentar2 days ago
TRAMPOVA POLITIKA I ŽENE: Da li ograničavanje osnovnih ženskih prava može postati globalni trend