Connect with us

Društvo

ZABRANOM SAOBRAĆAJA KA CETINJU 4. SEPTEMBRA: Policija povrijedila pravo građana na slobodu kretanja

Published

on

Interesantno je da je direktor Uprave policije Zoran Brđanin ignorisao Savjet duže od dva mjeseca, iako su mu oni, kako piše u zaključcima, uputili više urgencija i odgovorio im je tek 15. novembra, i to „kroz odgovor načelnika Centra bezbjednosti Podgorica gospodina Gorana Jokića“

Savjet za građansku kontrolu rada policije ocijenio je da ograničavanje slobode kretanja 4. septembra, kroz policijsku blokadu, na više lokacija, saobraćajnica u Podgorici predstavlja arbiternu ad hok odluku koja nije zadovoljila zahtjeve legaliteta, legitimiteta i proporcionalnosti.

Ovo je jedan od zaključaka nezavisnog tijela koje brine o postupanju policije, a kojem se pritužbom obratio nekadašnji diplomata, aktuelni predsjednik Crnogorskog helsinškog odbora Miodrag Vlahović zbog postupanja policije tokom građanskih protesta na Cetinju 4. i 5. septembra, u susret i na dan ustoličenja mitropolita Crkve Srbije Joanikija Mićovića.

PROTEST

– Savjet ocjenjuje da je u konkretnom slučaju došlo do povrede prava gospodina Vlahovića i ostalih građana koji su se zatekli u policijskoj blokadi saobraćajnica – još je jedan od zaključaka Savjeta.

Odluka o blokadi saobraćajnica, kako dalje navode, za koju Savjetu nije obrazloženo ko je zapravo donio, nije javno objelodanjena niti je iskomunicirana sa javnošću. Oni su preporučili Upravi policije da u sličnim situacija javnost o blokadi obavijesti 24 sata prije planirane akcije.

Cetinjanke i Cetinjani organizvali su proteste 4. i 5. septembra u Prijestonici zbog odluke crnogorskih vlasti i Crkve Srbije da Mićovića ustoliče u Cetinjskom manastiru. Iako su službe bezbjednosti, kako javna tako i tajna policija, procijenile da ovaj čin može izazavati nesagledive posljedice po mir u Crnoj Gori, vlast se oglušila i naložila da Mićović pošto-poto mora biti hirotonisan u Cetinjskom manastiru.

S obzirom na to da su građani iz svih krajeva Crne Gore u Prijestonicu počeli da stižu još 3. septembra, policija je odlučila 4. septembra popodne da potpuno zabrani saobraćaj prema Cetinju, tako da je hiljade ljudi, bez ikakvog obrazloženja, ostalo zarobljeno u kolonama automobila na izlazima iz svojih gradova.

Jedan od njih bio je i Vlahović koji se poslije nekolio dana obratio Savjetu i zatražio da utvrde zakonitost postupanja policije, odnosno da li su „policijski službenici postupali u skladu sa pozitivnim propisima i svojim ovlašćenjima, te da li je došlo do povrede prava građana u smislu nezakonitog ograničavanja slobode kretanja, slobode izražavanja i prava na mirno okupljanje“.

Vlahović je objasnio da je 4. septembra ostao zaglavljen u koloni na izlazu iz Podgorice prema Cetinju i Primorju, u Donjoj Gorici i interesovalo ga je „da li je odluka Uprava policije o oduzimanju, to jeste ograničavanju slobode kretanja osnovana i opravdana“.

On je zatražio od Savjeta da posebno cijene „okolnost da službenici Uprave policije prisutnim građanima nijesu pružili nikakvo usmeno obrazloženje, niti predočili pisanu odluku o ograničavanju kretanja“.

Goran Jokić

BRĐANIN ĆUTAO DUŽE OD DVA MJESECA

U zakljičcima Savjeta, u koje Pobjeda ima uvid, navedeno je da je ovo tijelo od Uprave policije odmah zatražilo da se izjasni o primjedbama Vlahovića, a od direktora Uprave policije Zorana Brđanina da precizira „ko je donio odluku o totalnom zatvaranju saobraćaja prema Cetinju, na osnovu kojih propisa i posebno da li je ta mjera bila proporcionalna cilju koji se želio postići“.

Interesantno je da je Brđanin ignorisao Savjet duže od dva mjeseca, iako su mu oni, kako piše u zaključcima, uputili više urgencija i odgovorio im je tek 15. novembra, i to „kroz odgovor načelnika Centra bezbjednosti Podgorica gospodina Gorana Jokića“.

U izjašnjenju on prvo nabraja kako su građani 4. septembra blokirali prilaze Cetinju, da bi onemogućili Mićovića i njegovu procesiju da iz Podgorice uđu u Prijestonicu, a onda saopštava – neistinu.

– U skladu sa Zakonom o bezbjednosti saobraćaja na putevima službenici Uprave policije su povremeno zaustavljali saobraćaj iz razloga otkanjanja opasnosti za učesnike u saobraćaju, kao i iz razloga održavanja javnog reda i mira i nesmetanog odvijanja saobraćaja na putnom pravcu Podgorica – Cetinje – navedeno je u odgovoru Savjetu.

Jokić je saopštio i kako je saobraćaj otvoren „odmah nakon što su se stekli uslovi za bezbjedno odvijanje“, kao i da su o blokadi saobraćaja „obavještavali svi pisani i elektronski mediji“, te da je policija „u skladu sa mogućnostima“ i „u granici mogućeg“, obavještavala građane koji su se zatekli u kolonama vozila.

Načelnik podgoričke policije, koji je bio i rukovodalac akcije obezbjeđivanja ustoličenja Mićovića, ocijenio je i kako su građani „za sva dodatna obavještenja mogli kontaktirati dežurni operativni centar Uprave policije – MUP-a, kao i dežurnu službu CB Podgorica i Odeljenja bezbjednosti Cetinje“.

Zaključio je i kako su „preduzete mjere bile nužne i opravdane, da su bile privremenog karaktera i sprovedene u skladu sa Zakonom i u funkciji opšte bezbjednosti građana“.

NEUVJERLJIVO IZJAŠNJENJE

Savjet je zaključio da Uprava policije, kroz izjašnjenje CB Podgorica, nije pružila dovoljno uvjerljivo i argumentovano obrazloženje svoje odluke da ograniči slobodu kretanja.

– Posebno nedostaju pojašnjenja u pogledu legitimnosti, proporcionalnosti, ali i otklanjanja sumnji o postojanju diskriminacije pri postupanju policije prema određenim kategorijama/grupama stanovništva – ističe se u zaključcima.

Naglašavaju i da razumiju brigu policije o javnom zdravlju, jer „masovna javna okupljanja u tom pogledu imaju i nose poseban rizik“, ali i registruju „da su, u skladu sa tim, izostale aktivnosti Uprave policije istog dana u Podgorici, povodom dočeka patrijarha Srpske pravoslavne crkve u Podgorici (4. septembra 2021. godine) kao i prilikom ustoličenja u Beranama novog episkopa Budimljansko – nikšićke eparhije Srpske pravoslavne crkve (25. septembra 2021. godine)“.

Upozoravaju i da je Uprava policije morala obavijestiti janost o zabrani saobraćaja prema Cetinju i razlozima te odluke.

 

Kad policija sebe uhvati u laži! 

Crnogorske vlasti i policija u kontinuitetu obmanjuju javnost o odlukama koje su donijeli 4. i 5. septembra i brutalnoj akciji razbijanja građanskog protesta tokom koje je povrijeđeno desetine muškaraca i žena. Policija je prekoračenjem ovlašćenja, u zoru 5. septembra, krenula na demonstrante, a Prijestonica je duže od četiri sata zasipana hemijskim oružjem – suzavcima, šok i „fleš“ bombama, a koristuli su i zabranjene gumene metke.

Svjesni da će protest 5. septembra biti masovan, a kako bi stvorili uslove da Joanikije Mićović bude ustoličen u Cetinjskom manastiru, u policiji su već 4. septembra popodne odlučili da zatvore sve prilaze Prijestonici i uskrate građanima pravo na slobodu kretanja.

U odgovoru Savjetu prećutali su ko je i zašto donio tu odluku, ali su zaboravili da su se tim pitanjem bavili i u takozvanom „Posebnom izvještaju sa analizom postupanja policijskih službenika Uprave policije, u cilju obezbjeđenja i uspostavljanja narušenog javnog reda i mira na Cetinju 04-05. 09. 2021. godine“.

U ovom dokumentu, čiji je jedan od autora Goran Jokić, urađenom 14. septembra, a u koji je Pobjeda imala uvid, precizno su naveli ko je i zašto odlučio da građanima Cne Gore uskrati pravo na slobodu kretanja.

– Prikupljena operativna saznanja su ukazivala da će značajan broj pristalica koji ne podržavaju ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog krenuti u pravcu Cetinja, te je Štab, odnosno rukovodilac obezbjeđenja (Goran Jokić prim. aut.) u 15:00 časova, shodno unaprijed planiranim aktivnostima, donio odluku i izdao naređenje načelnicima centara bezbjednosti Herceg Novi, Nikšić, Budva, Bar i nadležnim službenicima centara bezbjednosti Podgorica i Bar da zabrane i ograniče saobraćaj svih kategorija vozila – jasno piše, pored ostalog, u policijskom dokumentu.

Navodi se i da je odluka donijeta „u cilju otklanjanja opasnosti po učesnike u saobraćaju, posebno, jer su to nalagali razlozi bezbjednosti i očuvanja javnog reda i mira“.

U sljedećoj rečenici ovog dokumenta sadržan je glavni razlog „zatvaranja“ Prijestonice.

– Navedene aktivnosti sprovedene su uspješno, što je uslovilo onemogućavanje dolaska većeg broja lica i omasovljavanje već okupljenih građana na Cetinju – citat je iz policijskog dokumenta, koji se nalazi na stranici sedam.

I na stranici 11 ističe se da je odluka „bila blagovremena i ispravna, jer je na taj način onemogućeno omasovljavanje protestnih skupova“.

Stoga bi Brđanin i Jokić javnosti trebalo da objasne zašto sada kriju ko je zvanično donio odluku, kada je tačno donešena, kao i činjenicu da je donešena samo zato da bi se onemogućila masovnost garađnskog bunta. Policija je, znači, osim uskraćivanja prava građanima na slobodu kretanja, svjesno uskratila i pravo na slobodu izražavanja, odnosno okupljanja.

I zato možda nije čudno što o blokadi saobraćaja danas postoje dvije zvanične verzije, koje se međusobno potiru. Tačnije: policija je sebe uhvatila u laži!

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije