Connect with us

Društvo

CGO: Rasvjetljavanje zločina u Kaluđerskom lazu obaveza je nove Vlade

Published

on

Rasvjetljavanje zločina u Kaluđerskom lazu obaveza je nove Vlade, kazali su iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) i pozvali vladajuću većinu da doprinese raskidanju prakse neadekvatnog procesuiranja ratnih zločina i ohrabri konstruktivno suočavanje sa prošlošću.

Iz te nevladine organizacije (NVO) saopštili su da je 18. aprila 1999. godine u Kaluđerskom lazu prvo ubijeno šest, a ranjeno pet osoba kao i da je kasnije ubijeno još 11 osoba.

Iz CGO-a su podsjetili da je 1999.godine, tokom NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, sa prostora tada Autonomne pokrajine Kosova i Metohije na teritoriju Crne Gore ušlo oko 100 hiljada izbjeglica.

Navodi se da je Većina tih izbjeglica je sigurno ušla u Crnu Goru.

Kako su rekli iz CGO-a, u nekoliko slučajeva Vojska Jugoslavije pucala je na kolone izbjeglica u zoni odgovornosti Podgoričkog korpusa što je za posljedicu imalo više mrtvih.

“Vrhovno državno tužilaštvo (VDT) u optužnici, podignutoj 30. jula 2008.godine, navodi da je prilikom jednog takvog događaja, 18. aprila 1999.godina, ubijeno šest i ranjeno pet lica, a da je u drugim slučajevima koji su se odigrali od 18. aprila do 21. maja 1999.godine, na više lokacija, ubijeno još 11 lica”, navode iz CGO-a.

Cijeli slučaj je, kako su kazali, nazvan po selu Kaluđerski laz, gdje se odigrao i najtragičniji događaj, iako nijesu svi zločini, pa ni tog dana, počinjeni na toj lokaciji.

Iz CGO-a podsjećaju da je proces “Kaluđerski laz” počeo podizanjem optužnice 30. jula 2008.godine protiv osam pripadnika Vojske Jugoslavije, a da je završen presudom Apelacionog suda 8. decembra 2014.godine.

Navodi se da su nakon sedam godina postupka i odbacivanja dijela optužnice, svi optuženi oslobođeni.

“Crnogorski pravosudni sistem ima obavezu da ozbiljno preispita ovaj slučaj, posebno što su se tokom i nakon postupka pojavile različite informacije o broju žrtava, vremenu ubistava, ali i nezakonitom upravljanju sa dokazima”, rekli su iz CGO-a.

Oni smatraju da je zabrinjavajuće da je slučaj okončan bez utvrđivanja odgovornosti za strašna stradanja nevinog stanovništva koje je spas tražilo u Crnoj Gori, a koja im je uputila poziv za dobrodošlicu.

Ocjenjuje se da je nedopustivo da se i danas manipuliše žrtvama, izbjeglicama, porodicama nestalih radi sticanja političkih poena.

“Umjesto da se tim ljudima prizna status civilnih žrtava rata, da se donese sveobuhvatan i racionalan program raparacije, da se izgrađuje sjećanje i kroz spomenike na takve događaje, na čemu insistiraju i relevantne nevlaadine organizacije”, kazali su iz te NVO.

CGO je apelovao na Vladu Crne Gore da posvećeno radi na rješavanju slučajeve ratnih zločina i uspostavljanju pravde ove, ali i svake druge, oružane akcije koja je odnijela nevine žrtve i produkovala nestabilne odnose u regionu, umjesto da relativizuje neke od najstrašnijih zločina.

“U tom kontekstu, zabrinjavajući su i nedopustivi stavovi pojedinaca u Vladi Crne Gore, poput ministra pravde, jer se njima otežava već bremenit proces uspostavljanja pravde za žrtve, kulture sjećanja i evropeizacije države Crne Gore”, zaključili su iz CGO-a.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije