Direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić kazao je na početku da je od početka drugog talasa urađen 120.561 PCR test.
Trenutno najteža situacija je kaže na Cetinju, u Podgorici i u Budvi.
“Situacija je vrlo ozbiljna. Mortalitet je trenutno 28 puta trenutno veći nego u Švedskoj”, kazao je on.
Zabilježena je visoka aktivnost virusa u svim gradovima u Crnoj Gori, naveo je on.
Na konferenciji će, kako je najavljeno, govoriti ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović, ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović, direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić i državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Borko Bajić.
On je, komentarišući nove mjere donesene juče, kazao da druge, mnogo razvijenije zemlje, imaju dosta restriktivnije mjere za praznike.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Borko Bajić je izjavio da je bilo veoma teško donijeti mjere, jer je “epidemiološka situacija “izmakla kontroli”.
Ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović tvrdi das u se u donošenju mjera rukovodili strogo medicinskim kriterijumima, dok je Institut tražio zaključavanje na 15 dana.
Odgovarajući na pitanje da li su mjere selektivne, budući da je dozvoljeno vjersko okupljanje u vrijeme vjerskih praznika, ona je kazala da su vjerska prava zagarantovana Ustavom, a da je crkva, i katolička i pravoslavna, obavezne da obrede organizuje u skladu sa mjerama.
Borovinić tvrdi da je bazar u Nikšiću događaj koji nosi veliki epidemiološki rizik.
“U samom centru Nikšića, na ovom događaju, imamo mogućnost bliskih kontakata. To upućuje na kontinuiranu proslavu na otvorenom koju je teško kontrolisati i da je povećana mogućnost transmisije. Ako bismo to okupljanje shvatili na bilo koji način onda bismo mogli očekivati da se takva okupljanja dese i u drugim gradovima”, naglasilaje Borovinić Bojović.
Govoreći o prikupljanju potpisa Peticijom povodom novih mjera, ona je kazala da su sve sugestije dobrodošle.
“Od početka drugog talasa epidemije u laboratorijama IJZ ukupno je urađeno 120.561 PCR test. Od 13. novembra 29.275 testova. Ukupan broj pozitivnih sa današnjim danom je 44.047 osoba, a oporavljenih 34.768. Ukupan broj pozitivnih je 9.279, a preminulih je 624. Najteža situacija je na Cetinju, u Podgorici i u Budvi”, kazao je direktor IJZ.
On je epidemiološku situaciju u Crnoj Gori ocijenio veoma složenom.
Prema njegovim riječima od ponašanja tokom praznika zavisiće i period nakon praznika, pa će se po tome vidjeti koliko su građani poštovali mjere tokom praznika.
Galić je ddao da je kompleteno zaključavanje jedina mjera koja može donijeti i kompletno obuzdati epidemiju, ali da je osam sedmica dug period koji nosi veliko opterećenje po ekonomiju.
Igor Galić kaže da su u okviru IJZ formirali stručnu grupu za imunizaciju koja ima šest članova. Crna Gora je kaže u sistemu kovaksa, i sve svoje obaveze je predugovorima ispunila.
U prvoj nabavci vakcina trebalo bi da ih primi 2-3 odsto građana, a to su medicinski radnici i starije osobe. Procjene su da bi nama trebalo 260 hiljada doza vakcina.