Connect with us

Društvo

Godinu nakon gašenja, radnici Montenegro erlajnza ne odustaju od borbe: Najavili krivične prijave, ali još ne preciziraju protiv koga

Published

on

Godinu nakon gašenja i prizemljenja flote Montenegro erlajnza (MA) mi bezvrijedni radnici, kako nas je podsmješljivo nazvao ministar finansija Milojko Spajić, okupili smo se da podsjetimo javnost da je MA i dalje živ, nije odumro, kako je tvrdio naš dobri premijer Zdravko Krivokapić i da je uspio da sačuva sve svoje resurse i imovinu – kazao je Miljan Perović angažovan u Montenegro erlajnzu u stečaju na konferenciji za medije povodom godišnjice od prizemljenja aviona prva nacionalne avio kompanije.

Podsjetio je na izjave ministara Spajića i Mladena Bojanića da su im ruke vezane, da imovine nema, već da je „raščerupana“ i na navode premijera da MA nije prestao da funkcioniše odlukom njegove Vlade već da je „odumro zahvaljući nebrizi prethodne“.

Perović je ukazao da su tokom protekle godine trpjeli pritiske i opstrukcije, posebno od Bojanića, Spajića, ministra ekonomskog razvoja Jakova Milatovića, njihovog bivšeg kolege sada državnog sekretara Zorana Radunovića, kao i zaštitnice imovinsko pravnih interesa Crne Gore Bojane Ćirović. Podsjetio je i na „skrnavljenje loga, zatvaranja poslovnice, na avion foker koji leži u hangaru, dok To Montenegro održava svoje vazduhoplove po bijelom svijetu“.

Krivične prijave

Perović je najavio da će MA u stečaju uskoro podnijeti krivične prijave zbog organizovanih kriminalnih radnji u cilju „čerupanja“ imovine MA. Na pitanje Pobjede protiv koga će prijave biti podnijete, Perović još nije želio da precizira, osim što je naveo da će se među njima naći i neki od bivših zaposlenih.

Nela Marković, takođe angažovana u MA u stečaju, je kazala da su u cilju zaštite prava zaposlenih, pripremili socijalni program koji obuhvata sedam neisplaćenih zarada i poreza i doprinosa od 2017. do otvaranja stečaja, na osnovu kog će Vladi uputiti zahtjev za pregovore. Tim programom je, kako je navela, preciziran iznos koji radnici potražuju po osnovu zarada, poreza i doprinosa i otpremnina u iznosu od 12,9 miliona eura, od kojih bi, kako je navela, u budžet odmah bilo vraćeno 6,6 miliona eura. Navela je da je u momentu otvaranja stečaja u MA bilo 373 zaposlenih, od kojih je njih oko 80 prešlo u To Montenegro.

Podršku angažovanim u MA u stečaju dao je i predsjednik granskog sindikata saobraćaja Nikola Tatar koji je pozvao Vladu da pristupi pregovorima, nudeći da i oni u njima učestvuju, u nadi da će shvatiti potencijal radnika koji bi mogli biti angažovani u novoosnovanoj kompaniji.

-Ovi radnici nijesu krivi za sve što se desilo i sva dugovanja, već su samo radili svoj posao i to veoma stručno i odgovorno, stičući znanje i u zemlji i u inostranstvu. Šteta je da se njihov potencijal ne iskoristi i da se u dijalogu, na osnovu socijalnog programa koji su pripremili,

nađe model, jer se u momemtu odluke o stečaju, moralo računati na isplatu njihovih zarada- poručio je Tatar.

Niko ga, kako je naveo, ne može ubijediti da To Montenegro može naći bolje radnike od radnika MA u stečaju koji su 20 godina proveli u kompaniji.

Bez odgovora Vlade

Perović je naveo da su Vladi poslali sedam zahtjeva u vezi neisplaćenih plata, povezivanja radnog staža i kvalitetnog socijalnog programa za sve radnike koji ne nađu zaposlenje, ali da na nijedan nijesu dobili zvaničan odgovor.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije