Društvo
ISTRAŽIVANJE: Pozitivno mišljenje o migracijama ima 11 odsto građana
Neutralan stav o povećanom broju migranata koji ulaze u Crnu Goru ima polovina crnogorskih građana, a dvije trećine njih nije sigurno da je država u stanju da se adekvatno pobrine za migrante, pokazalo je istraživanje Centra za monitoring i istraživanje (CeMI).
Koordinatorka projekta CeMI-ja Milica Zrnović kazala je da je istraživanje javnog mnjenja o stavovima građana u odnosu na položaj migranata u crnogorskom društvu pokazalo da tek 11 odsto njih ima pozitivno mišljenje kada su migracije u pitanju.
“Oko dvije trećine građana nije uvjereno da je država u stanju da se adekvatno pobrine za migrante. Kada se govori o uticaju migranata na određene društvene aspekte, 41 odsto građana ima negativno mišljenje o uticaju migranata na nacionalnu i lokalnu kulture”, navela je Zrnović.
Ona je rekla da šest od deset građana Crne Gore smatra da prisustvo migranata povećava kriminalitet u društvu, prenosi PR centar.
Zrnović je kazala da, kada je u pitanju ekonomija, skoro 60 odsto građana zauzima negativan stav.
Prema njenim riječima, 28 odsto smatra da uticaja nema, a samo šest odsto ispitanika vjeruje da prisustvo migranata doprinosi ekonomiji zemlje.
Zrnović je kazala da čak 85 odsto građana nije upoznato sa pravima migranata.
“Oko 80 odsto građana smatra da broj migranata u njihovom okruženju nije prevelik, a tri četvrtine građana smatra da treba ograničiti broj migranata koji ulaze u državu”, navela je Zrnović.
Kako je kazala, 91 odsto građana bi pomoglo toj ranjivoj grupi, posebno kada su u pitanju maloljetnici.
Zrnović je rekla da 56 odsto građana smatra da bi poslodavci u Crnoj Gori trebalo da zapošljavaju migrante kojima je odobren status azilanata, ili data međunarodna zaštita, a 33 odsto smatra da migranti treba da imaju ista prava kao i crnogorski građani.
Projektni asistent Međunarodne organizacije za migracije (IOM) Crna Gora, Bojana Tomović, poručila je da su vladavina prava, jake institucije i dobro zakonodavstvo temelj za adekvatno, humano i uredno upravljanje migracijama.
“Jako je važno da su politike i projekti i incijative zasnovane na podacima, da imaju ljudski aspekt i zaštitu ljudskih prava”, istakla je Tomović.
Načelnica Direkcije za prihvat stranaca koji traže međunarodnu zaštitu u Ministarstvu unutrašnjih poslova, Irena Rakočević, smatra da su svi dužni da izbjegavaju provizornost i da je važno da u svakom trenutku postoji humanitarni aspekt migracija.
Ona je kazala da je u Crnoj Gori u potpunosti uređen sistem migracija.
Rakočević je rekla da je imperativ da se strancima koji borave u Crnoj Gori omogući uživanje osnovnih ljudskih prava u punom kapacitetu.
“Činjenice, nažalost, govore da je ostvarivanje tih prava mnogo teže za ovu kategoriju lica. Ova lica, za razliku od svih drugih, samim rođenjem su vrlo često uskraćena za svoje osnovno ljudsko pravo, a to je pravo slobode izbora”, rekla je Rakočević.
Istraživanje CEMI-ja predstavljeno je na konferenciji “Migracije, ljudska prava i društvena inkluzija”, koja je organizovana u okviru projekta “Društvo bez predrasuda: Solidarnošću do jednakosti i inkluzije”.
-
Društvo3 days ago
Raoniću, himnu gasi, Mandićevo uho spasi
-
Politika4 days ago
Ofiranje ugroženog srpstva
-
Politika2 days ago
DON’T CRY BABY Kolaps već prežaljene vlasti
-
Komentar2 days ago
TRAMPOVA POLITIKA I ŽENE: Da li ograničavanje osnovnih ženskih prava može postati globalni trend
-
Politika8 hours ago
Spavaš li mirno Ron Džeremi?
-
Svetosavska sekta8 hours ago
MEGAEKSKLUZIVNO Rajo i Joanikije nemaju muda da sprovedu Amfilohijev model na Lovćenu!