Politika
PITANJA LEPOSAVIĆU: Priznaće genocid u Srebrenici “kad se to nedvosmisleno utvrdi”
Na dnevnom redu Skupštine Crne Gore danas su poslanička pitanja. Na pitanja odgovara ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić.
“Jasno je da političko raspravljanje i utvrđivanje zločina genocida između pojedinanaca koji nisu ni teritorijalno ni generacijski vezani za događaj predstavljaju sukobe produženog trajanja”, odgovorio je ministar na pitanje poslanika DPS-a, Andrije Nikolića, da li je spreman da prizna da se u Srebrenici dogodio genocid.
Leposavić je ocijenio da je srpskom i bošnjačkom narodu potrebno razumijevanje “da su i jedni i drugi žrtve”
“Ja nijesam bio ratni profiter i neću biti antiratni profiter, pa se neću koristiti kolektivnim osudama i stigmatizacijama. Ne mogu da priznam ili ne priznam nešto o čemu nemam saznanja. Spreman sam da priznam da je bilo genocida kad se to nedvosmisleno utvrdi. Svakako neću negirati pravnu važnost međunarodnih tijela i osjećaj Bošnjaka i muslimana koji doživljavaju ovaj zločin kao svoju, ali i patnju svih nas”, istakao je Leposavić.
Ministar je dodao da je spreman da se pokloni svim žrtvama i apelovao da “manje ispitujemo jedni druge o ovakvim temama”.
Nikolić je odgovorio da se ministar nevješto sakrio iza formulacija kojima negira da se dogodio genocid u Srebrenici.
Daliborka Pejović iz DPS-a pitala je o smanjenju budžeta za Agenciju za sprečavanje korupcije.
Leposavić je kazao da se zalaže da se ASK ne smanjuje budžet.
“Zalažem se da do toga ne dođe, a mislim da je to cilj i ministra finansija. Da bi se to postiglo mora se napraviti određena ušteda”, kazao je, između ostalog, Leposavić.
Slaven Radunović iz DF-a pitao je da li mišljenje Vencijanske komisije na bilo koji način pravno obavezuje poslanike Skupštine Crne Gore.
“Da li oni znaju ono što mi znamo, da mi čuvare kriminala i korupcije imamo u Specijalnom državnom tužilaštvu, kazao je Radunović.
Ministar je u odgovoru kazao da mišljenje VK nije pravno obavezujuće u formalnom smislu, ali da nije ni bez pravnog dejstva.
“Memorandum o razumijevanju o Venecijanskoj komisiji definisao je mišljenja komisije kao mjerilo potvrđivanja standarda vladavine prava. Ono ne može biti ignorisano, a da ne proizvede političke i pravne posljedice u odnosima Crne Gore i EU”, kazao je Leposavić.
Ministar je saopštio i da je Agencija za spječavanje korupcije trostruko prekršila njegova prava, te da mu nije dozvoljeno da iznese činjenice pred tim organom povodom njegovih stavova o sudskim presudama.
-
Politika2 days ago
Rađanje, razvoj i krah “srpskog sveta”
-
Ekonomija1 day ago
NASTAVLJA SE PAF PAF ZADUŽIVANJE: Kredit na kredit, investicije nula
-
Organizovana tužilačka grupa4 days ago
BEOGRAD I DOMAĆI POMAGAČI: „Srpskom svetu“ je prihvatljiva samo ekonomski razorena i „kriminalizovana“ Crna Gora
-
Društvo3 days ago
Slučaj Carević i posrnuće crnogorskog pravosuđa