Politika
PODSJEĆANJE: Nepoželjni ambasadori

Jučerašnje otkazivanje gostoprimstva ambasadoru Republike Srbije u Crnoj Gori Vladimiru Božoviću te, odmah nakon toga, kao “recipročna mjera” i ambasadoru Crne Gore u Srbiji, Tarzanu Miloševiću, nije prvo diplomatsko zahlađenje u odnosima dvije zemlje.
To se desilo i 2008. godine, kada je Vlada Srbije uskratila gostoprimstvo ambasadorki Crne Gore u Beogradu, Anki Vojvodić.
Ona je proglašenona personom non grata nakon što je Crna Gora priznala Kosovo.
Beograd to nije učinio samo za crnogorsku ambasadorku već, iz istog razloga, uskraćeno je gostoprimstvo i makedonskom ambasadoru Acu Vasilevskom. Vojvodić je notu dobila 9. a makedonski ambasador 10. novembra 2008.
Crna Gora i Makedonija priznale su nezavisnost Kosova dan pošto je Generalna skupština Ujedinjenih nacija odlučila da se pred Međunarodnim sudom pravde razmatra legalnost jednostranog proglašenja.
U zajedničkoj izjavi dviju zemalja tada je navedeno da je odluka o priznanju Kosova Crne Gore i Makedonije rezultat iscrpne političke procjene, ali da te dvije zemlje ostaju posvećene daljem unaprjeđenju i produbljenju odnosa sa Srbijom.
Vlade dviju zemalja navele su i da će dosljedno nastaviti da podržavaju Srbiju na njenom putu ka evropskoj integraciji i da su opredijeljene za trajnu stabilnost, mir, bezbjednost i napredak svih zemalja regiona, sa jasnom evropskom i evroatlantskom perspektivom.
(Luča)

-
Društvo4 days ago
Zašto Bulajić nije bio potreban Crnoj Gori?
-
Politika2 days ago
Dritanov Sputnjik i niskoleteći Prle
-
Politika24 hours ago
RADOMAN: Crnu Goru su izdali Crnogorci, partitokratija bivše vlasti samo je pripremila teren
-
Ekonomija3 days ago
ZAŠTO AUSTRIJSKA SKI DATA NE FUNKCIONIŠE SAMO U KOLAŠINU: Sumnjivo lice koči Kolašince
-
Ekonomija4 days ago
MOŽE SVUDA U SVIJETU OSIM U CRNOJ GORI: Ski Data u Kolašinu pada
-
Politika2 days ago
Ko bira budućeg Predsjednika Crne Gore: Podgorica i Cetinje ili Moskva i Beograd?
-
Medijsko reketiranje1 hour ago
Raonićka vremena