Politika
VANREDNA SJEDNICA: Dio skupštinske većine odustao od zahtjeva za 18. februar

Poslanici parlamentarne većine iz redova Demokratske Crne Gore, URE, Socijalističke narodne partije i Prave Crne Gore odustali su od zahtjeva za vanrednom sjednicom koja je zakazana za 18. februar – potvrđeno je Pobjedi.
Na toj sjednici trebali su da se razmatraju Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Državnom tužilaštvu i Predlog zakona o Tužilaštvu za organizovani kriminal i korupciju.
Predložene izmjene dva tužilačka zakona izazvale su kritike Evropske komisije i dijela crnogorske javnosti.
Poslanici Demokrata, GP URA, SNP-a i Prave Crne Gore su, u dopisu Bečiću, kao razlog odustajanja naveli zahtjev Vlade da se na kraći rok odloži razmatranje predloženih zakona, kako bi mogla da obavi neophodne konsultacije sa evropskim partnerima saglasno Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju Crne Gore i EU, kao i drugim obavezama iz evropske agende.
“Kao podnosioci zahtjeva za vanredno zasijedanje Skupštine Crne Gore za 18. februar, obavještavamo da odustajemo od zahtjeva za navedeno vanredno zasijedanje Skupštine“, kaže se u dopisu u koji je agencija MINA imala uvid.
Oni su zamolili Bečića da obavijesti poslanike da sjednica Trećeg vanrednog zasijedanja u 2021. godini za 18. februar neće biti održana.
„Imajući u vidu da više ne postoje formalne pretpostavke, odnosno minimum 27 poslanika koji zahtijevaju vanredno zasijedanje Skupštine “, navodi se u dopisu.
Dodaje se da se predloženi zakoni ne povlače, i da ostaju u skupštinskoj proceduri.
“Ali neophodnost konsultuacija sa evropskim partnerima, nameće potrebu odlaganja razmatranja predloženih zakona za redovno zasijedanje Skupštine u primjerenom roku”, naveli su potpisnici dopisa.
Kako su kazali, niko od njih nema dilemu da su organizacione i kadrovske promjene u tužilaštvu neophodnost i neminovnost, odnosno da je tim institucijama potrebna korjenita reforma.
“Ali te reforme moramo izvršiti nakon konsultacija sa evropskim partnerima, saglasno potpisanim sporazumima sa EU i preuzetim obavezama u integracionim procesima”, zaključuje se u dopisu.
Na dnevnom redu sjednice bili su, između ostalog, i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom vaspitanju i obrazovanju, Predlog zakona o izmjeni Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju, Predlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o radu, Predlog zakona o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju i Predlog odluke o izmjenama Poslovnika Skupštine Crne Gore.

-
Politika4 days ago
Ibrahim u „srpskom svetu“
-
Ekonomija3 days ago
PR SPINOVI VLADE CRNE GORE: Kreditni rejting pokazuje visok javni dug, političku nestabilnost, nepovjerenje investitora…
-
Politika2 days ago
Nije lako, sestro Kajo…
-
Društvo1 day ago
SLUČAJ GURMAN KROZ JEZIK ČINJENICA: Laži, manipulacije, medijska hajka i pritvor koji se pretvorio u kaznu prije presude
-
Politika6 hours ago
EU prijeti urušavanje pod teretom euroskepticizma koji sama generiše