Svijet
BAJDEN: Predstavljen novi paket pomoći, Amerikancima ček na 1.400 dolara
Novoizabrani predsjednik SAD Džozef Bajden predstavio je predlog stimulativnog paketa, navodeći da su smjele investicije neophodne da bi se pokrenula ekonomija i ubrzala distribucija vakcina, kako bi se koronavirus stavio pod kontrolu.
Bajden je tokom 2020. vodio kampanju koja se zasnivala na obećanju da će pandemiju shvatiti ozbiljnije nego odlazeći predsjednik Donald Tramp, a cilj paketa koji je predstavio jeste upravo da sa riječi pređe na djela, tako što će osigurati priliv sredstava za odgovor na Kovid 19 i ekonomski oporavak.
“Kriza duboke ljudske patnje nam je pred očima i nema vremena za gubljenje”, rekao je Bajden tokom obraćanja iz Delavera u udarnom televizijskom terminu. “Moramo da stupimo u akciju i to odmah”, dodao je.
Paket pomoći obuhvata 415 milijardi dolara za podršku odgovoru na virus i distribuciju vakcina protiv Kovida 19, oko 1.000 milijardi za direktne isplate američkim domaćinstvima i blizu 440 milijardi za mala i srednja preduzeća i zajednice koje su posebno teško pogođene pandemijom.
Čekovi za porodice trebalo bi da budu 1.400 dolara po osobi, pored već isporučenih 600 dolara po osobi koje su Amerikanci dobili iz prošlog paketa pomoći, koji je Kongres usvojio. Dodatno osiuguranje za nezaposlene takođe bi se povećalo sa 300 na 400 dolara nedjeljno i produžilo do septembra.
Zvaničnici tima za tranziciju naveli su da će Bajdenov plan biti paket pomoći, poslije kojeg će uslediti još jedan sličan paket za nekoliko nedjelja.
Prema Bajdenovom planu, moratorijumi na oduzimanje kuća i iseljavanje trebalo bi da se produže do septembra i obuhvate i sredstva za plaćanje stanarine i pomoć u plaćanju komunalija.
Novoizabrani predsjednik takođe je pozvao Kongres da podigne minimalnu cijenu rada na 15 dolara na sat, a paket bi trebalo da obuhvati i pomoć za borbu protiv gladi.
“Znam da sve ono što sam sad opisao nije jeftino, ali ukoliko to ne uradimo, koštaće nas i više”, rekao je Bajden dodajući da ekonomisti, finansijske institucije i banke na Vol stritu podržavaju potrebu za stimulusom.
“Ukoliko investiramo sada – smjelo, pametno, sa nepokolebljivim fokusom na američke radnike i porodice – ojačaćemo svoju ekonomiju, smanjiti nejednakost i povesti dugoročnu finansijsku stabilnost nacije najodrživijim putem”, rekao je Bajden.
100 miliona vakcina u prvih 100 dana
Novoizabrani predsjednik već je postavio cilj da se u prvih 100 dana nove administracije, poslije 20. januara kada preuzima položaj, distribuira 100 miliona doza vakcine, a očekuje se da će njegov plan obuhvatiti i finansijaka sredstva kako bi se proširila kampanja vakcinacije.
“Biće to jedna od najtežih operacija koje smo ikada preduzeli kao nacija”, rekao je Bajden sinoć i dodao:
“Moraćemo da pomjerimo nebo i zemlju da vakcinišemo više ljudi”.
Vlada SAD potvrdila je dvije različite vakcine za upotrebu u hitnim slučajevima. Obje zahtijevaju dvije doze i do sada je više od 10 miliona Amerikanaca dobilo prvu dozu.
Prethodni zakonski predlog o paketu pomoći za ugrožene koronavirusom, usvojen u decembru, kasnio je uslijed toga što zakonodavci nisu mogli da se dogovore koliko novca bi građani trebalo da dobiju.
Bajdenov ekonomski savjetnik Brajan Dis izjavio je na događaju koji je u srijedu organizovao Rojters da će predlog sadržati i pomoć za mala i srednja preduzeća.
Dis je dodao da će Bajden od Kongresa tražiti da se najprije fokusira na usvajanje ekonomskih stimulativnih mjera, a onda radi na oblastima koje su važne za dugoročni ekonomski oporavak, kao što su zdravstvena zaštita i infrastruktura.
Lider demokrata u Senatu Čak Šumer izjavio je da će usvajanje paketa pomoći za pogođene pandemijom biti prioritet kada demokrate preuzmu kontrolu u tom tijelu.
Opoziv odlazećeg predsjednika Donalda Trampa u Predstavničkom domu u srijedu prijeti da zgusne kalendar u Senatu, ali je Bajden je izrazio nadu da će Senat moći da napravi balans između takozvanog procesa “impičmenta” i drugih prioriteta.
Prvi američki predsjednik u istoriji koji je dva puta opozvan suočava se sa suđenjem u senatu, poslije Bajdenove inauguracije.
U SAD je do sada oko 385 hiljada ljudi stradalo od Kovida 19, a u posljednja dva mjeseca, zemlja se suočava sa najvećim porastom broja infekcija. Tokom prošle nedjelje, svakodnevno je u prosjeku bilo novih 245 hiljada slučajeva zaraze i 3.300 smrtnih slučajeva. Hospitalizacije u vezi sa Kovidom 19 takođe su na rekordnom nivou.
-
Društvo3 days ago
Raoniću, himnu gasi, Mandićevo uho spasi
-
Svetosavska sekta5 days ago
SPC je bačva bez dna u koju se sipaju milioni
-
Politika4 days ago
Ofiranje ugroženog srpstva
-
Politika2 days ago
DON’T CRY BABY Kolaps već prežaljene vlasti
-
Komentar2 days ago
TRAMPOVA POLITIKA I ŽENE: Da li ograničavanje osnovnih ženskih prava može postati globalni trend