Evropa
ODLAZAK PRINCA FILIPA: Ljubav sa kraljicom duga 81 godinu
Ljubavna priča Filipa i Elizabete započela je na Kraljevskom pomorskom koledžu 1939. godine, kada je 18-godišnji princ upoznao svoju 13-godišnju daleku rođaku princezu Elizabetu. Nakon upoznavanja par je započeo dopisivanje koje je kasnije preraslo u ozbiljnu vezu.
Kako je veza rasla, njih dvoje su počeli provoditi više vremena zajedno, zbog čega je Filip prihvatio posao u oficirskoj školi u Engleskoj, kako bi je mogao češće posjećivati.
“Provodio je vikende s nama, a kad je škola bila zatvorena, proveo je šest sedmica u Balmoralu”, napisala je Elizabeta u pismu autoriki Beti Šo 1947. godine, koje je objavljeno na aukciji u aprilu 2016.
Princ se zbog Elizabete odrekao svojih grčkih i danskih plemićkih titula, kao i svakog polaganja prava na prijesto, postao je britanski državljanin usvojivši prezime porodice svoje majke Mountbaten.
- novembra 1947. godine par se vjenčao na spektakularnoj ceremoniji u londonskoj Westminsterskoj opatiji, na istom mjestu gdje se princ Vilijam vjenčao s Kejt 2011. godine.
Nakon vjenčanja Elizabeta i Filip proveli su oko dvije godine, od 1949. do 1951., živeći na Malti, gdje je on bio smješten u mornarici.
Za sedam decenija, koliko su proveli u braku, kraljevski par je dobio četvero djece: princa Čarlsa 1948., princezu Anu 1950., princa Endrjua 1960. i princa Edvarda 1964. godine.
Rame uz rame, putovali su po cijelom svijetu, od Australije do Amerike, Afrike i Indije, noseći zastavu Comonwelta, na čijem je čelu bilo njeno veličanstvo.
Dijelili su potpunu posvećenost svojim dužnostima, kao i teret života pred očima javnosti. Princ je kraljicu privatno zvao nadimcima “Lilibet”, “Draga” i “Kobasica”.
Njihova ljubav je predstavljena i u seriji “The Crown”, koja prati političko rivalstvo i ljubavnu vezu kraljice Elizabete II i događaje koji su oblikovali drugu polovinu dvadesetog vijeka.
Princ se zdušno pridržavao kraljevskih pravila i ograničenja te je poštovao poziciju kraljice. Jedina zamjerka u njegovom ponašanju jesu bile često neprimjerene i uvredljive šale, po kojima je na kraju ostao prepoznatljiv.
Smrt muža britanske kraljice nije iznenađenje s obzirom na broj godina i njegovo ukupno zdravstveno stanje. Još početkom 2019. godine počeli su nagovještaji zdravstvenih problema vojvode od Edinburga.
Vojvoda je hospitalizovan 16. februara ove godine nakon što je odveden u Bolnicu kralja Edvarda VII u Londonu, po savjetu svog ljekara, nakon što se “osjećao loše”, prema izjavi iz Bekingamske palate.
Iz bolnice je izašao mjesec kasnije nakon liječenja infekcije i uspješnog zahvata na srcu. Vratio se u dvorac Vindsor, u kojem su on i kraljica boravili zbog pandemije Covida-19, gdje je na kraju i preminuo.
-
Društvo2 days ago
MITROPOLIT BORIS: Na Belvederu je pobijedila civilizovana Crna Gora, a dovijeka ostala bruka za crkvu Srbije, ”srpski svet” i odnarođenu vlast
-
Svetosavska sekta4 days ago
Ljubav svetosavlja i američke diplomatije ne poznaje granice
-
Politika3 days ago
Nepodnošljivi Vučićevi restlovi
-
Društvo3 days ago
Kulturni genocid nad crnogorskim jezikom
-
Politika2 hours ago
Budimir Aleksić – simptom velikosrpske bolesti Crne Gore
-
Sport1 day ago
OD VPSCG NAPRAVILI ISPOSTAVU ”SRPSKOG SVETA”: Ostavke Gojkovića i Marića nijesu dovoljne