Connect with us

Globus

NA METI KRITIKA SVIH: Kosovo, jedina evropska i većinski musimanska zemlja sa ambasadomu u Jerusalimu

Published

on

Foto: Gabi Aškenazi/Tviter

Kosovo je prva evropska i prva država s većinski muslimanskim stanovništvom koja će otvoriti ambasadu u Jerusalemu. Kosovo će biti treća zemlja na svijetu koja će time priznati Jerusalem kao glavni grad Izraela, nakon SAD-a i Gvatemale.

Ovaj potez, koji je dogovoren ranije uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država, a formaliziran u ponedjeljak, u protivnosti je sa stavom Evropske unije čiji član Kosovo želi postati, kao i muslimanskih zemalja koje su odmah kritikovale potez Prištine.

Izrael i Kosovo potpisali su u ponedjeljak sporazum kojim su formalizovani puni diplomatski odnosi, što je ishod sporazuma postignutog uz pomoć administracije bivšeg predsjednika SAD-a Donalda Trumpa.

Nakon što su izraelski ministar vanjskih poslova Gabi Aškenazi i njegova kosovska kolegica Meliza Haradinaj potpisali sporazum uz direktnu vezu putem Zooma, Ashkenazi je otkrio ploču koja će stajati na ulazu u Ambasadu Kosova u Jerusalemu.

Natpis je na engleskom, albanskom i hebrejskom i glasi: “Ambasada Republike Kosovo u Jerusalemu, Izrael.”

Većina zemalja koje imaju diplomatske odnose s Izraelom imaju ambasade u Tel Avivu, jer ne priznaju Jerusalem kao glavni grad Izraela.

Podsjetimo, početkom septembra prošle godine Srbija i Kosovo su se u odvojenim bilateralnim sporazumima sa SAD-om, tokom pregovora o normalizaciji međusobnih donosa, obavezali da će otvoriti ambasade u Jerusalemu do 1. jula 2021. godine.

Evropska unija se tome odmah usprotivila i pozvala je Srbiju i Kosovo da to ne čine. Stav EU je da nijedna država članica Unije ne trebada ima ambasadu u Jerusalemu, što je u skladu s Rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN-a iz 1980. godine.

Organizacija islamske saradnje (OIC) također se protivi otvaranju ambasada u Jerusalemu, nazivajući taj potez “nezakonitom radnjom koja predstavlja kršenje međunarodnog prava i svih relevantnih rezolucija Ujedinjenih nacija”.

Turska je među državama koje su odmah kritikovale potez Kosova.

“Potez Kosova predstavlja kršenje međunarodnog prava, naročito rezolucije UN-a”, rekao je glasnogovorik turskog ministarstva vanjskih poslova Hami Aksoy.

Uspostavljanju odnosa između Kosova i Izraela prethodili su sporazumi o normalizaciji odnosa postignuti posljednjih mjeseci između jevrejske države i četiri arapske zemlje – Ujedinjenih Arapskih Emirata, Bahreina, Sudana i Maroka. No, ove države će imati ambasade u Tel Avivu.

Predsjednik Trump je 2018. godine, uprkos međunarodnom protivljenju, preselio Američku ambasadu u Jerusalem, a nakon SAD-a to je učinila samo još Gvatemala.

 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije