Connect with us

Politika

Sujeta, loše procjene i diletantizam doveli do političkog debakla Saše Mujovića

Published

on

Nakon 537 dana vladajuća večina u Podgorici koju čine Pokret Evropa sad (PES), Nova srpska demokratija (NSD), Demokrate, Pokret za Podgoricu (koji vodi Jakov Milatović) i SNP, a personifikuje gradonačelnik Saša Mujović, nema više kontrolu nad Skupštinom Glavnog grada. 

Do toga je došlo nakon što je bivša predsjednica Skupštine Jelena Borovinić Bojović neočekivano u maju podnijela ostavku. Plan Mujovića i saboraca bio je da, zbog nemogućnosti održavanja sjednice lokalne skupštine, Vlada bude primorana da po zakonu uvede prinudnu upravu i tako u godini pred izbore upravlja Podgoricom bukvalno bez ikakve kontrole. 

Međutim, taj plan se izjalovio. Opozicija, odnosno Demokratska partija socijalista (DPS), Evropski savez, Stranka evropskog progresa (SEP) i Preokret, uz podršku Demokratske narodne partije (DNP) Milana Kneževića, koji je i napustio vlast zbog gradnje kolektora u Botunu, ipak su napravili dogovor. Na sjednici lokalnog parlamenta prošle nedjelje izabrali su odbornika Srđana Perića za novog predsjednika Skupštine Podgorice. Tim potezom su bukvalno “svezali ruke” Mujoviću i njegovoj vlasti jer sada je većina kod njih.

perićSrđan Perić novi predsjednik SO Podgorica

Međutim, nije isključeno da se trenutna većina i proširi jer signali iz Pokreta za Podgoricu su prilično indikativni, kao i iz URA-e koja, iako nije podržala Perića, ne znači da neće iskoristiti situaciju. Jer ipak, riječ je o dvije partije kojima držanje riječi i principijelnost nijesu jača strana. 

Propast

Podgorička lokalna uprava još od formiranja u decembra 2024. godine bila je prilično nestabilna. Tek pred sam kraj roka za formiranje vlasti, napravljen je savez sa Pokretom za Podgoricu, pa je Mujović izabran za gradonačelnika. Međutim, u tom savezu od starta se vidjelo da odnosi nijesu na zadovoljavajućem nivou i da se mir čuva samo zbog funkcija u lokalnim javnim preduzećima i sekretarijatima, kao i drugim službama. 

I sve je kako-tako funkcionisalo dok se Mujović nije konfrontirao Kneževićevom DNP-u i krenuo u gradnju kolektora u Botunu što je dovelo do sukoba sa tom partijom. Odbornici DNP su napustili većinu, ali su njihovi kadrovi po dubini ostali na funkcijama. Međutim, u februaru situacija se zaoštrila, kada je Mujović nakon prozivki od strane lidera DNP-a Milana Kneževića, javno pozvao kadrove te partije da podnesu ostvake.

spajić mujović bečićVećina u Podgorici od starta bila na staklenim nogama

I baš je to čini se i uzrok političkog debakla Mujovića. Sujeta. Na klasične političke provokacije, kakvim Knežević sad već duže od decenije zabavlja ili truje crnogorsku javnost, reagovao je prilično nepromišljeno. 

To je otvorilo jaz, a onda je pokušaj manevra sa ostavkom Borovinić Bojović samo iskorišten da se pokaže ko je politički vještiji. DNP je dočekao svojih pet minuta i iskoristio situaciju podržavši Perića za predsjednika SO. Na kraju, čini se da su sujeta i loše procjene razlog zbog kojeg Mujović sada nema većinu i što se za sve pitaju partije dosadašnje opozicije u lokalnom parlamentu.

Dokaz da je Mujović politički diletant koji nema “takta” su prije svega njegove izjave koje su često jako dramatične bez ikakvog realnog pokrića. Da nema neko političko znanje pokazalo je i njegovo ponašanje od januara do juna.

U momentu kada je bilo jasno da nema većinu u lokalnom parlamentu, Mujović se nije sjetio da kao član PES-a povuče tipični “evropski potez”. Mujović je imao opciju da sjedne sa svim strankama i da dogovori funkcionisanje u parlamentu godinu uoči izbora i tako pokaže, za prostore Crne Gore, netipičnu širinu i razoruža sve.

Mogao je da podijeli odgovornost i ako je potrebno prepusti i dio funkcija opoziciji u lokalnoj vlasti, ako je već toliko siguran da je njegova administracija sve radila zakonito i u skladu sa propisima.Takav potez bi svakako bio bar dobar politički marketing, jer bi građanima odgovarao neki vid “konsenzusa” koji bi spriječio prinudnu upravu i blokadu grada. Uostalom, bilo bi to dobro prihvaćeno od međunarodnih partnera koje svi pominju. 

kneževićPipun ipak dočekao svojih pet minuta u Podgorici

Umjesto toga, Mujović je izabrao model sličan onom koji najčešće koristi srpski autokrata Aleksandar Vučić koji kada nema sigurnu većinu ili je manjina, vještački izaziva krize i onda to koristi da vlada bez ikakve kontrole. Upravo je to bio plan Mujovića, ali on ipak nije Vučić pa je njegov plan očekivano propao.

Jadan, jadniji, Saša Mujović

Mujović je i na dan kada se birao Perić za novog predsjednika Skupštine Glavnog grada pokazao ono što u Crnoj Gori niko ne voli.

Pokušao je da se “jeftino ulizuje” DNP-u kroz riječi da je “ljut na premijera Spajića što nije nagradio Predraga Bulatovića funkcionera DNP”. Te riječi je govorio jer je odbornik DNP Vladimir Bulatović sinovac Predraga Bulatovića, pa je valjda htio da se dodvori.

Međutim, odgovor na jeftini poltronizam dobio je vrlo brzo od samog Predraga Bulatovića.  

“Kao vođa bloka za očuvanje borio sam se pošteno i svom snagom za očuvanje zajedničke države, a protiv privatne države. Što je Crna Gora bila donedavno. Reagujem da adresiram da iza ovih smiješnih i bijednih podmetanja, koja je nekad radila ANB, danas radi Saša Mujović i još neko sa njim”, istakao je Bulatović.

A rat se vodio i na društvenim mrežama. Danima prije sjednice na mrežama se pojavila prava struktura botova koja je napadala DNP, DPS, a u superlativima govorila o Mujoviću. 

Kako je riječ o nalozima koji su odavno prepoznati kao botovi, njihove objave su sada predmet sprdnje, jer ih niko ne doživljava ozbiljno, a sama terminologija koja se koristila više je ličila na ĆACI retoriku i takav način razmišljanjima. Možda Mujović nije imao veze sa tim što se dešava na mrežama, ali je morao da reaguje, jer je čitava ta akcija u konačnom izgledala kao VAPAJ za foteljom. 

To su primijetili i korisnici na društvenim mrežama.

Mujoviću se mora zamjeriti i to što je, nakon šest sati rasprave kada je trebalo da se glasa i izabere Perić za novog predsjednika SO, on napustio salu. To nije odlika dostojanstvenih osoba, niti je evropski manir. 

Ogovara ga zamjenica Nađa Ljiljanić?

Iako su se u javnosti predstavljali kao prilično skladna lokalna uprava, sjednica je otkrila da to baš i nije slučaj. 

Odbornik Vladan Arsović (DPS) pustio je tokom sjednice audio snimak na kojem se čuje glas zamjenice gradonačelnika Nađe Ljiljanić.

“Čovjek koji se nikad nije zalagao za Podgoricu, kojem nikad nijesmo čuli glas u Podgorici, sada bi želio da bude gradonačelnik. I to pazite – on bi želio da bude samo gradonačelnik, a ne odbornik, da pomogne u radu gradske uprave. Mislim, sa tim vam je sve jasno. To su ljudi koji samo žele sa fotelje na fotelju”, navodi se na snimku.

Arsović je kazao kako je u pitanju izjava Nađe Ljiljanić o Mujoviću od prije godinu, te da misli na PES kada kaže da su to ljudi koji samo žele sa fotelje na fotelju.

Fotelja se sada klima, a ovo je bila samo politička epizoda koja je ogolila bogojavljenskog kupača Sašu Mujovića. Pored toga još nijesu otvorena najspornija pitanja povezana sa aferama u FK Budućnost, kamenolomom, stagnacijom radova, funkcionisanjem javnih preduzeća, političkim zapošljavanjem…

Ali i to uskoro dolazi na red i Mujoviću neće biti nimalo prijatno u susret predstojećim izborima.

D.G.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije