Društvo
CGO: Istopolnim partnerima omogućiti ostvarivanje prava
Uoči 17. maja Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transofbije – Centar za građansko obrazovanje (CGO) poziva nadležne institucije da omoguće ostvarivanje prava LGBTIQ osoba iz Zakona o životnom partnerstvu lica istog pola i da LGBTIQ zajednicu stavi među grupe koje su najpogođenije kovid 19 pandemijom, a kako bi se položaj ove zajednice unaprijedio i štetne posljedice sanirale, saopštila je koordinatorka programa Željka Ćetković.
Crnogorsko društvo je, kako smatraju u CGO, 2020. godine napravilo ljudskopravaški iskorak ka omogućavanju punopravnog dostojanstvenog života LGBTIQ osoba usvajanjem Zakona o životnom partnerstvu lica istog pola.
“Mnogo nade, prije svega LGBTIQ osoba, njihovih porodica, ali i aktivista za ljudska prava i međunarodne zajednice, položeno je u ovaj zakon i njegovu primjenu. Međutim, COVID19 pandemija, uz narativ određenih dijelova vladajuće strukture – učinili su da je LGBTIQ zajednica u strahu da ne samo da ovaj Zakon neće zaživjeti, nego da će i neka osnovna prava ponovo biti ugrožena”, navodi se u saopštenju.
Prošlogodišnji Montenegro Prajd imao je snažnu poruku i kampanju koja je nastavljena uokviravajući i Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije.
“CGO je, kroz članstvo u Koaliciji „Zajedno za LGBT prava“ ali i samostalnim učešćem dijela tima, dao doprinos ovoj kampanji kako bi osnažili simbole otpora diskriminaciji, nasilju, predrasudama i stereotipima, govoru mržnje, neprihvatanju LGBTIQ osoba”, kazala je Ćetković-
Međutim, upečatljive kampanje, plemeniti gestovi i deklarativne izjave neće donijeti poboljšanje položaja jedne od najdiskriminisanijih grupa u Crnoj Gori.
“CGO ocjenjuje da ima razloga za posebnu zabrinutost zbog zapaljive retorike i govora mržnje prema ženama i LGBTIQ osobama u prvom redu, koja dolazi sa adrese pojedinaca, ali i grupacija koje su u sastavu koalicija koje su odnijele pobjedu na parlamentarnim izborima. Zabrinjavajuće i što Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava u svojoj novoj sistematizaciji ne prepoznaje LGBTIQ populaciju kao onu na koju treba da ima fokus”, kaže Ćetković.
CGO poziva nadležne institucije da preduzmu akcije koje će LGBTIQ osobe u Crnoj Gori zaštititi od opasne retorike koja već inspiriše dio radikalno nastrojene javnosti u pravcu omalovažavanja, vrijeđanja i diskriminisanja LGBTIQ osoba.
“To zahtijeva proaktivniji pristup skupštinskog Odbora za ljudska prava i slobode u adresiranju prava LGBTIQ osoba i njihovom snažnom i sadržajnom zagovaranju u Skupštini. Pozivamo i Ministarstvo unutrašnjih poslova, odnosno Upravu policije, da promptno reaguje na sve slučajeve nasilja nad LGBTIQ osobama, a Tužilaštvo da iste slučajeve adekvatno i hitno procesuira”, navodi se u saopštenju.
Pozivaju takođe, sve nadležne institucije da u zajedničkom naporu izrade plan oporavka LGBTIQ zajednice od posljedica kovid19 pandemije, a zbog koje je ova populacija dodatno izložena diskriminaciji i nasilju što joj ograničava mogućnosti da ostvare osnovne životne potrebe.
“CGO smatra da više nego ikad moramo biti solidarni i podržavajući prema različitostima, ne samo zato nas one obogaćuju kao društvo, nego zato što svako treba da ima jednake šanse u ostvarenju prava i sloboda”, kazala je Ćetković.
Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije (IDAHOT) obilježava se 17. maja u cilju podizanja svijesti o LGBTI pravima i predstavlja simboličan dan LGBTIQ osoba, jer je 17. maja 1990. godine Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) skinula homoseksualnost sa liste mentalnih poremećaja.
-
Politika2 days ago
PROPAGANDNA MATRICA „SRPSKOG SVETA“: Crnogorcima imputiraju nepočinstva svojih ideoloških predaka
-
Medijsko reketiranje5 days ago
Pravda u službi medijsko-reketaške NVO klike
-
Ekonomija3 days ago
STRUKA JEDINSTVENA: Primijeniti zakone protiv vandalizma na Skijalištu Kolašin
-
Politika19 hours ago
Pusti političari, puste želje