Connect with us

Društvo

KO JE SVE DOBIO CRNOGORSKO DRŽAVLJNASTVO: Od kontroverznih ličnosti do političara iz nove većine

Published

on

Na spisku osoba koje su dobile počasno crnogorsko državljanstvo  nalaze kontroverzne ličnosti, ali i ugledni pojedinci – ekonomisti, glumci, sportisti, ljekari, vidi se iz spiska koji je objavila nevladina organizacija Centar za gradjansko obrazovanje (CGO).

Počasni državljanin Crne Gore 2009. godine postao je Taksin Šinavatra, nekadašnji premijer Tajlanda koji je u svojoj državi bio osuđen za korupciju, a nekoliko godina kasnije i malezijski državljanin Vei Seng Pu, koji je bio hapšen u Las Vegasu zbog organizovanja ilegalnog klađenja.

Državljanstvo po privilegovanoj proceduri je dobio i Mohamed Dahlan, bivši palestinski ministar bezbjednosti koji je bio optužen za milionsku prevaru i kršenje ljudskih prava.

Državljanstvo je dobio i biznismen Petros Statis koji je izmedju ostalog vlasnik nekoliko medija u Crnoj Gori.

Na listi je egipatski biznismen i značajan investitor u Crnoj Gori Samih Saviris, Natanijel Rotšild, koji je investirao u tivatsku marinu za jahte Porto Montenegro.

Na listi je i pjevačica Merima Njegomir, glumac Lazar Ristovski i nekadašnji fudbaler Dragan Džajić.

Državljanstvo je dobio i sin pokojnog jugoslovenskog funkcionera Jova Kape – bivši košarkaš Dragan i njegov unuk, glumac, Stefan. Počasno državljanstvo je dobila i ugledna ljekarka Nadežda Basara koja radi u Njemačkoj i bavi se liječenjem najtežeg oblika kancera.

Državljanstvo je dobio o ekonomista Isak Adižiz.

Medju prvima su crnogorsko počasno državljanstvo dobili pokojni glumci Dragan Nikolić i Milena Dravić.

Iz spiska se može videti da su i neki političari iz nove parlamentarne većine dobili počasna državljanstva, poput ministarke prosvete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić i poslanika Vladimira Dobričanina.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) objavio je juče spisak svih dodijeljenih počasnih državljanstava od 2008. do 2020. godine i pozvao Vladu i Ministarstvo unutrašnjih poslova da to učine na svojim zvaničnim stranicima jer javnost ima pravo da zna ko po ovoj proceduri i zbog čega dobija crnogorsko državljanstvo.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije