Connect with us

Društvo

Milovac: Crna Gora godinama ima epitet sigurne mafijaške kuće, nema pravde ni poslije 30. avgusta 2020.

Published

on

Govoreći o pranju novca, nelegalnim migracijama, švercu droge…, Mejdini je kazala da je istraživanje nezakonitih tokova novca pokazalo da se novac stečen kriminalon najčešće u legalne tokovo ubacuje uz pomoć kockarnica, ali i u građevinskom biznisu

Heroin koji se vodenim putevima transportuje iz Turske ka Zapadnoj Evropi, prolazi pored Albanije, ali koristi i crnogorske vode, kazala je Fatjona Mejdini, koordinatorka za Balkan Globalbe inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala.

Ona govori na konferenciji “Nacionalni dijalog o otpornosti na organizovani kriminal u Crnoj Gori” koju su organizovali GI TOC i Društvo profesionalnih novinara Crne Gore.

Govoreći o pranju novca, nelegalnim migracijama, švercu droge…, Mejdini je kazala da je istraživanje nezakonitih tokova novca pokazalo da se novac stečen kriminalon najčešće u legalne tokovo ubacuje uz pomoć kockarnica, ali i u građevinskom biznisu.

Koordinator GI -TOC za Srbiju i Crnu Goru, Saša Đorđević, rekao je da se, među zemljama regiona, na prvom i drugom mjestu po stopi kriminaliteta nalaze Srbija i Crna Gora.

“U Crnoj Gori u posljednje dvije godine došlo je do porasta konzumiranja kokaina, a dvije glavne opasnosti su krijumčarenje droge i šverc oružja, rekao je Đorđević.

Direktor Istraživačkog centra nevladine organizacije (NVO) Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Dejan Milovac kazao je da Crna Gora godinama ima epitet sigurne mafijaške kuće i da je taj “nesrećni epitet” stavljan uz Crnu Goru u izvještajima mnogih ozbiljnih organizacija.

Milovac je ocijenio da bi i Darko Šarić mnogo bolje prošao da mu je suđeno u Crnoj Gori, navodeći primjere suđenja njegovom bratu Dušku i Safetu Kaliću.

Te postupke nazvao je “pranjem biografije” navodeći da oni sada imaju status slobodnih građana i mogućnost da od građana naplate obeštećenje.

Istakao je da niko zbog toga nije odgovarao.

Milovac je rekao da u Crnoj Gori ni poslije 30. avgusta 2020. godine nema pravde, a naveo je i primjer lošeg postupanja tužilaštva u budvanskim predmetima, u kom je sporazum o priznanju krivice potpisan i sa šefom te krimi-grupe Svetozara Marovića.

“Borba protiv korupcije i organizovanog kriminala sada je zarobljena političkim interesima koji ne dozvoljavaju da imamo reformu koja nam je potrebna”, kazao je Milovac.

Akciju zapljene 1,4 tone kokaina nazvao je “običnim marketingom”, obrazlažući da niko danas ne može da kaže gdje je taj kokain trebalo da završi.

Vujović: Ulazak u zavisnost ne košta puno, dok zavisnost košta

Ivana Vujović iz nevladine organizacije (NVO) Juventas kazala je da je sada u Crnoj Gori cijena grama heroina između 15 i 20 eura, objasnivši da sam “ulazak u zavisnost ne košta puno, dok zavisnost košta”.

Ona je kazala da je upravo to supstanca koja najviše komplikuje lični i porodični život.

“Gram kokaina u Crnoj Gori košta između 50 i 60 eura”, kazala je Vujović.

Vujović je iznijela kritike i na problem resocijalizacije zatvorenika, obrazovni sistem i korupciju u njemu, partijsko zapošljavanje u prosvjeti “koje traje 30 godina i koje je nastavljeno”…

Tvrdi da se u svakoj školi može “pritisnuti” određeni profesor ili profesorica da popravi ocjenu, dodajući da to niko ne želi da riješi.

Jonica: Jedina poruka koju sada vidimo je da se borba protiv kriminala ne isplati

Predsjednica Socijalista, Snežana Jonica pitala je koliko će vremena ili koraka trebati, sa ovom tendencijom, da Crna Gora pošalje poruku da se kriminal ne isplati.

“Jedina poruka koju sada vidimo je da se borba protiv kriminala ne isplati”, rekla je ona, navodeći primjer plaćanja obeštećenja za neuspjele sudske postupke vođene protiv Kalića.

“Ispašće da su štete od te borbe jako veće”, kazala je ona, dodajući da ima utisak da u ovom trenutku niko u državi ne traži rješenje.

U drugom dijelu konferencije, planirano je da o borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije u Crnoj Gori govore potpredsjednik Vlade i koordinator službi bezbjednosti Dritan Abazović, glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, direktor Uprave policije Zoran Brđanin i advokatica Maja Živković.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije