Društvo
OBILJEŽENO 98 GODINA TERORA SRPSKE ŽANDARMERIJE: Zviceri, za nezaborav
Veliki broj građana danas se okupio u selu Priporci, između Cetinja i Nikšića, u spomen na stradanje Petra Zvicera i njegove porodice, tokom Bijelog terora.
Prije 98 godina, u noći između 24. i 25. aprila 1923. godine, zapaljena je porodica Petra Zvicera, crnogorskog komite i zelenaša.
Tada je u selu Rokoči u plemenu Cuce srpska žandarmerija, predvođena majorom Kecmanovićem i njegovim pomoćnikom Kolakovićem, mučila surovo i, na kraju, spalila u kući: Petrovu majku Anđu (60), ženu Zagorku (23), sestru Planu (20), brata Vidaka (13) i Petrovo troje maloljetne djece. Petrovu babu Đurđu (oko 80 godina) zavezali za drvo ispred kuće, da sluša i gleda kako u paklenim mukama umiru njeni najmiliji.
Premda su o ovom zločinu u parlamentu Kraljevine SHS izvijestili poslanici Crnogorske stranke dr. Sekula Drljević i Savo Vuletić, protiv odgovornih srpskih časnika nije pokrenuta istraga ili suđenje.

Foto: Pobjeda
Bijeli teror zavio je u crno hiljade crnogorskih domova. Ipak, zvjerstvo nad Zvicerima, je decenijama kasnije, postalo je simbol stradanja i žrtve borbe Za Pravo, Čast i Slobodu Crne Gore. Tek decenijama kasnije, jer je za bestijalni, krvavi pir u Rokočima javnost saznala tek pred kraj prošlog vijeka. Javnost, u smislu mogućnosti većine građana Crne Gore da čita o starozavjetnom zločinu oružane sile nove države, Kraljevine bez crnogorskog imena u nazivu.
Prijestonica Cetinje juče je saopštila da je dostavila Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta inicijativu za podizanje spomen – obilježja porodici Zvicer.
Predsjednik države Milo Đukanović je kazao da principijelno podržava inicijativu da Zviceri dobiju ulicu na Cetinju.

“U principu, podržavam svaki predlog kojim se borcima, herojima, stradalnicima za slobodu na bilo koji način odaje poštovanje, i podiže obilježje. Time pokazujemo da njihove žrtve nijesu bile uzaludne, i snažimo vjekovnu tradiciju crnogorskog slobodarstva. Za pamćenje, nauk i ponos generacijama, a ne za širenje novih omraza i podjela”, naveo je prije par dana Đukanović.
-
Društvo2 days agoDa Crna Gora bude država Crnogoraca i ostalih građana
-
Politika1 day ago‘Oće ga ka’ kucka štap
-
Svetosavska sekta5 days agoFRAKCIJE U CRNOGORSKOJ FILIJALI CRKVE SRBIJE: Ko će preuzeti Amfilohijev amanet, a ko ostati vjerni ćaci
-
Politika4 days agoMANDIĆ I TIHA KAMPANJA ZA 2027: Kontrola srpskog biračkog tijela po svaku cijenu
-
Društvo13 hours agoZID ĆUTANJA U SLUČAJU MAAG: Policijsko zataškavanje u praksi?
-
Ekonomija4 days agoGARAŽA KOJA KASNI, MILIONI KOJI RASTU: Od „ekonomski najpovoljnije“ do znatno skuplje ponude
-
Društvo3 days agoBez snažnih institucionalnih represivnih mjera, genocidna ideologija razara civilizacijske vrijednosti