Connect with us

Društvo

SZO: Nemamo ništa protiv donacija vakcina

Published

on

Svjetska zdravstvena organizacija ima pozitivan stav prema donaciji vakcina u pandemiji korona virusa, a ta organizacija i UNICEF su čak 2010. godine objavile Globalne smjernice zemljama kako da regulišu pitanje prijema i upravljanja doniranim vakcinama, uključujući i doniranje vakcina u okolnostima epidemija i pandemija, rekla je Pobjedi šefica Kancelarije SZO u Crnoj Gori Mina Brajović.

U strategiji SZO piše da ako se pravilno upravlja donacijama vakcina, one mogu biti korisne za programe imunizacije ili u hitnim slučajevima, kao što je odgovor na epidemiju ili neku drugu vanrednu situaciju.

Mina Brajović za Pobjedu je pojasnila da zemlje imaju suvereno pravo da odlučuju o modalitetu nabavki vakcina.

”Saglasnost nacionalnih regulatornih vlasti predstavlja imperativ za „ulazak“ vakcine na nacionalno tržište. Takođe, smjernicama je predviđeno da aspekti koji se tiču kvaliteta i uslova skladištenja vakcina moraju da budu ispoštovani. Smjernicama se ističe da, kao i ostale donacije, vakcine podliježu procedurama propisanim za izdavanje dozvola i kontrolu od strane regulatornih vlasti”, precizirala je Brajović.

U tom dokumetnu se napominje da „ako ne postoji kontrola nad specifikacijama vakcine ili ako donirana vakcina ne zadovoljava potrebe vladinog programa imunizacije, donacija bi mogla imati negativan uticaj.“

Prve vakcine su u Crnu Goru, koja je prva u svijetu po broju zaraženih na milion stanovnika, došle tek sredinom prošle sedmice, kada je Vlada Srbije avionom isporučila 2.000 doza vakcina ,,sputnjik V“. Tek danas treba da stigne još 5.000 ,,sputnjik V“ a iz Pekinga u subotu kreće 30.000 Sinofarmovih vakcina.

Prema objašnjenjima iz strategije SZO, da je svaka nabavka vakcina, ali koje su kontrolisane bezbjedna i efikasna, izgleda da su građani naše države mnogo ranije imali priliku da se vakcinišu: grčki biznismen Petros Statis je 21. januara saopštio da je spreman da donira 10.000 vakcina građanima Crne Gore kineskog proizvođača Sinofarm i od tada su iz Ministarstva zdravlja nekoliko puta saopštavali da donacija ne može da bude prihvaćena, a državni sekretar Ministarstva zdravlja Borko Bajić je kazao da nema potrebe da se bilo što donira jer su sa proizvođačima dogovorili dovoljan broj vakcina.

Donaciju 100.000 vakcina ,,sputnik V“ ponudio je i ruski biznismen Oleg Deripaska, ali ni ta vakcina nije prihvaćena. Iz Ministarstva zdravlja, nekoliko puta su rekli da nijednu donaciju nijesu odbili, a ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović je kazala da je „dogovoreno da svaka nabavka vakcine ide direktnim bilateralnim odnosima sa proizvođačima, odnosno sa zemljama iz koje dolaze vakcine“, te da je to i zvaničan stav SZO.

Vakcine kao biološki preparati kojima se indukuje imuni odgovor kod čovjeka podliježu vrlo rigoroznim procedurama ne samo u fazi razvijanja i ispitivanja, već moraju zadovoljiti visoke standarde u smislu ispunjenja uslova dobre proizvođačke prakse – kazala je Brajović za Pobjedu.

“Jednako je važno da se poštuju propisani uslovi koji se odnose na logistički lanac, transport, skladištenje i administriranje. Samo bezbjedne, djelotvrodne i efikasne vakcine mogu biti put očuvanja zdravlja građana i oporavka od kovid-19 pandemije. Da li vakcina nosi ove atribute ili ne, predstavlja zadatak regulatornih vlasti poput američke Agencije za hranu i lijekove, Evropske agencije za lijekove za zemlje EU odnosno Instituta za lijekove i medicinska sredstva Crne Gore. Kada je riječ o vakcinama koje će biti distribuirane kroz Kovaks mehanizam, „zeleno svijetlo“ u smislu saglasnosti za hitnu upotrebu ili sprovođenja procedure prekvalifikacije daje SZO”, podsjetila je Brajović.

Kaže da je SZO isticao da zemlje imaju suvereno pravo da odlučuju o modalitetu nabavki vakcina, ali da su ponovili da globalni problemi traže globalna rešenja – a Kovaks inicijativa je važan segment tog globalnog rješenja.

“U više navrata do sada, SZO je apelovala na države sa bilateralnim aranžmanima sa prozivođačima, kao i na prozivođače da vakcine usmjeravaju kroz kovaks platformu kao garanciju da će vakcina, kao kolektivno, globalno dobro biti pravično distribuirana. Put vakcine ne smije da bude put resursa, već da prati čovjeka i njegove potrebe. Ovo je ne samo moralni, već i epidemiloški i ekonomski imperativ, ukoliko želimo da stanemo na kraj pandemiji i zaustavimo je u svim zemljama širom svijeta”,navodi Brajović.

Borba protiv pandemije, ističe ona, ne završava se dolaskom vakcina.

“Vakcina nije čarobno rješenje, već samo dopuna postojećem arsenalu mjera. Neophodno je da nastavimo sa dosljednom primjenom mjera, a posebo u kontekstu novih sojeva SAR CoV 2 virusa, koji su bez sumnje razlog za brigu”, saopštila je Brajović.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije