Connect with us

Vijesti

TUŽILAČKI SAVJET: Muk te tuži, Muk ti sudi

Published

on

Muk i Kaluđerović

Kandidatura Steva Muka otvara pitanje konflikta interesa s obzirom na to da je on član Vladinog tijela, ali, predlagači, očito smatraju da zakonska odredba koja tretira sukob interesa u njegovom slučaju ne može da se tumači na taj način

Predsjednik Upravnog odbora Instituta alternativa i član Vladinog Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou Stevo Muk i viša pravna savjetnica u Centru za građansko obrazovanje Snežana Kaluđerović jedini su, prema informacijama Pobjede, predali kandidature za članstvo u Tužilačkom savjetu, na poziciji uglednog pravnika koje predlaže nevladin sektor.

Prema izmijenjenom Zakonu o državnom tužilaštvu u Savjetu će biti pet uglednih pravnika, a jedno mjesto predviđeno je za kandidata civilnog društva.

Pobjedi je u skupštinskom Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu rečeno da su stigle dvije prijave, ali da više detalja ne mogu da saopšte dok dokumentacija ne bude proslijeđena članovima Odbora.

Sukob interesa

Kandidatura Steva Muka otvara pitanje konflikta interesa s obzirom na to da je on član jednog Vladinog tijela, a u izmijenjenom Zakonu o državnom tužilaštvu navodi se da „za člana Tužilačkog savjeta ne može biti izabrano lice koje je: 1) bračni ili vanbračni supružnik ili srodnik poslanika, člana Vlade i Predsjednika Crne Gore ili lica kojeg bira, imenuje ili postavija Skupština, Predsjednik Crne Gore ili Vlada, u pravoj liniji bez obzira na stepen srodstva, u pobočnoj liniji do drugog stepena srodstva ili srodnik po tazbini do prvog stepena“…

– Ako se Zakon tumači ad literam on nije u konfliktu interesa, međutim, duh Zakona je takav da se mora tumačiti da je njegova vrsta angažovanja u zoni konflikta interesa i da se mora pribjeći klauzuli o nepodobnosti – objašnjava za Pobjedu nezvaničan sagovornik, ugledni pravnik i poznavalac Zakona o državnom tužilaštvu.

Jasno je, kaže više pravnika s kojima smo razgovarali, da nove vlasti „idu đonom i zakone, pa i one koje su izmijenili i upodobili svojim potrebama, tumače kako im odgovara“.

– Zar nije karikiranje Zakona činjenica da Muk ne bi mogao da bude izabran za člana Tužilačkog savjeta da mu je, na primjer, supruga članica Vladinog Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou, ali on kao dio tog tima može – ističu naši sagovornici.

Steva Muka za člana Vladinog Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou izabrao je potpredsjednik Vlade zadužen za sektor bezbjednosti Dritan Abazović koji tužilaštvo u kontinuitetu optužuje da je ključni „kamen spoticanja“ Crne Gore na putu EU integracije. Svoj savjet oformio je kako bi, preko ljudi kojima vjeruje, procesuirao „velike slučajeve“, a u više navrata je ponovio da to nije moguće sa aktuelnim sastavom tužilačke organizacije.

Tako će Stevo Muk, ako njemu pripadne stolica uglednog pravnika NVO sektora, postati i tužilac i sudija državnim tužiocima Crne Gore. Iz pozicije člana Abazovićevog savjeta donosiće zaključke o nepodobnim tužiocima, a onda će im sa pozicije člana Tužilačkog savjeta suditi: „Kadija te tuži, kadija ti sudi“.

– Ukoliko imate pokvaren automobil, a želite stići do određenog mjesta, imate dva izbora – da popravite automobil ili da kupite novi. Ista situacija je i sa našim Tužilaštvom – jedan je od komentara Mukovog šefa u Vladi na račun tužilaca.

Vlada će, ako kandidatura Muka prođe, tako imati dva predstavnika u Tužilačkom savjetu – njega sa pozicije uglednog pravnika i jednog iz Ministarstva pravde.

Uz to, čovjek nove vlasti biće i vršilac dužnosti vrhovnog državnog tužioca, koji je, takođe, član Tužilačkog savjeta, a izabraće ga članovi ovog tijela na prvoj sjednici koju budu imali.

Pravosudni ispit

I nije sa stanovišta konflikta interesa sporna samo kandidatura Muka, već i ostalih prijavljenih kandidata za mjesta uglednih pravnika, jer su se prijavili „listom“ advokati, 15 od 16 prijavljenih. Jedina kandidatkinja koja nije iz advokature povukla je prijavu.

Tužioci i advokati suprotstavljene su strane u postupcima i sada će advokati „suditi“ o karijerama tužilaca, s obzirom na to da Tužilački savjet, pored ostalog, bira i razrješava tužioce, odlučuje o njihovom napredovanju…

Druga kandidatkinja NVO sektora za Tužilački savjet je Snežana Kaluđerović, a nezvanični sagovornici Pobjede, tvrde da je i ona sporna, jer ne znaju na osnovu kojih referenci je kvalifikovana kao ugledna pravnica.

– Nije i ne može biti referenca rad na projektima u NVO sektoru, iza uglednog pravnika mora da stoji više stručnih preporuka i karijera pravnika – smatraju naši sagovornici.

Poručuju da je neophodno pokrenuti pitanje određivanja smjernica, kad Zakonom nije definisano, ko je ugledni pravnik, odnosno koji su to kriterijumi koje kandidat treba da zadovolji.

– Imaćemo politički Tužilački savjet, direktno konektovan na ovu Vladu – zaključuje jedan od naših sagovornika.

Značajno pitanje za kredibilitet članova Tužilačkog savjeta, kategorični su naši sagovornici, je i da li su kandidati položili pravosudni ispit.

– Rad tužilaca ocjenjivaće neko ko ni ne zna kako se piše optužnica, a kamoli da je umiju napisati. To tako ne bi trebalo da bude. Kako će da unaprijede tužilačku organizaciju ako ne razumiju elementarne stvari – ističu oni.

Novi Tužilački savjet biće ubrzo konstituisan s obzirom na to da je poslanik Demokratskog fronta Predrag Bulatović najavio da će predstavnici tog političkog saveza, iako bojkotuju rad parlamenta, doći na glasanje za članove ovog tijela.

Boris Marić će predstavljati Ministarstvo pravde

Državni sekretar u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava Boris Marić, kako je Pobjedi kazalo više izvora iz ovog resora, biće njihov predstavnik u Tužilačkom savjetu.

Marić dolazi iz civilnog sektora, a u više navrata kritikovao je rad tužilaca.

Prema nezvaničnim saznanjima, Marić je, pored zastupnice Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu Valentine Pavličić, jedan od koautora izmjena Zakona o državnom tužilaštvu.

Podrška organizacija bliskih Uri

Stevo Muk je, pošto se kandidovao za Tužilački savjet, u izjavi dostavljenoj medijima, istakao da je „državno tužilaštvo ključ za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, da je ono zarobljeno i kao takvo najodgovornije za zarobljavanje države“.

Njegovu kandidaturu podržale su Akcija za ljudska prava, Mreža za afirmaciju nevladinog sektora – MANS, Centar za građanske slobode (CEGAS), Politikon mreža, Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore, ADAMAS i Institut alternativa.

Muk je zajedno sa izvršnom direktoricom MANS-a Vanjom Ćalović-Marković angažovan u Vladinom Nacionalnom savjetu za borbu protiv korupcije na visokom nivou, a izabrao ih je potpredsjednik Vlade i lider Ure Dritan Abazović.

Uz Muka je stala i NVO Politikon mreža, čija je doskorašnja izvršna direktorica Jovana Marović od nedavno potpredsjednica Abazovićeve Ure. Još neke od NVO koje su stale uz Muka imaju bliske veze sa Urom.

Muk je glasno zagovarao promjene u Tužilaštvu, posebmo smjenu glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića koji je i ključna meta novih vlasti u Crnoj Gori.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije