Connect with us

Društvo

ZA DVIJE GODINE: Samo u Podgorici izmješteno 66 djece iz porodica

Published

on

Razlozi za oduzimanje djece roditeljima su brojni/ Ilustracija: pixabay

Četvoro djece iz Bara čiji su roditelji zbog teškog porodičnog nasilja završili u zatvoru poslato je u prihvatilište u Bijeloj. Sve se odigralo početkom decembra, bez podataka koliko je sličnih slučajeva zabilježeno tokom ove godine, piše Pobjeda. Takve precizne podatke nijesu mogli dobiti od Ministarstva finansija i socijalnog staranja.

Zabrinjava, međutim, podatak Centra za socijalni rad u Podgorici da je samo na području glavnog grada prošle i ove godine iz porodica izmješteno čak 66 djece. Prema podacima Osnovnog suda u Podgorici, u posljednje dvije godine donijeta su dva rješenja o trajnom oduzimanju djece.

Razlozi za oduzimanje djece roditeljima, kako objašnjavaju iz podgoričkog Centra za socijalni rad, brojni su. Kada roditelji nijesu u mogućnosti da se brinu o djetetu i potrebno ga je izmjestiti iz porodice, pomoć pružaju hranitelji koji su obučeni i licencirani za rad.

“Hraniteljstvo predstavlja privremeni oblik zaštite djeteta bez adekvatnog roditeljskog staranja i jačanje biološke porodice dok se ne steknu uslovi da se dijete vrati u svoju porodicu. Nekada se desi da dijete boravi u hraniteljskoj porodici do usvojenja ili do osamostaljivanja”, navode iz Centra za socijalni rad.

Centar za socijalni rad, kako objašnjavaju, hitno postupa u slučaju prijave nasilja u porodici shodno Protokolu o postupanju, prevenciji i zaštiti od nasilja u porodici.

“Dijete se privremeno izmješta iz porodice, dok se biološka porodica ne rehabilituje, dok se trajno izdvaja jedino u slučaju da nema izgleda da se dijete ikada može povratiti u svoju biološku porodicu. U tom slučaju djetetu se može tražiti usvojiteljska porodica. “

Sa aspekta pravne struke i porodičnog zakona, organi pravosuđa, drugi organi, medicinska, obrazovna i druga ustanova, nevladina organizacija i građani dužni su da obavijeste organ starateljstva čim saznaju da roditelj nije u mogućnosti da vrši roditeljsko pravo.

Advokatica Milena Jovović za Pobjedu objašnjava da treba da znaju da roditeljsko pravo sačinjavaju prava i dužnosti roditelja.

“Roditelji su dužni da se brinu o ličnosti, pravima i interesima svoje djece i odgovorni su za njihovo podizanje, vaspitanje i osposobljavanje djece za samostalan život, zaštitu njihovih interesa i dobrobiti. Roditeljsko pravo pripada majci i ocu zajedno”, navodi Jovović.

Jovović navodi da roditelj može biti lišen roditeljskog prava u pogledu sve djece, a ako to posebne okolnosti zahtijevaju može i samo prema pojedinom djetetu.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije