Connect with us

Politika

VLADA: “DPS sprovodio eksperiment zarobljene države”

Published

on

Jedini eksperiment koji je sprovođen u Crnoj Gori bio je onaj DPS-ov, eksperiment zarobljene države i familijarno-partnersko-kumovskih pljački, saopšteno je iz Vlade Crne Gore

Vlada je reagovala na saopštenje DPS-a u kojem je poručeno da je premijer Zdravko Krivokapić jedini čovjek koji i dalje misli da je ova Vlada ekspertska.

Na drugoj strani Vlada u reagovanju DPS optužuje za, kako kažu, najveću poharu Crne Gore u njenoj istoriji.

Pored toga, Vlada DPS optužuje i za kriminal, a kako kažu, DPS optužuje premijera, časnog čovjeka i univerzitetskog profesora, bez ijedne hipoteke u profesionalnoj karijeri, da je „urnisao državu za manje od godinu”.

“Pritom, to saopštava partija čiji je predsjednik glavni akter najvećih afera koje su potresale Crnu Goru u njenoj istoriji („Telekom”, „Snimak”, „Limenka”, „Pireus Banka”, „Koverta”, itd.). Podsjećamo javnost da je to ona ista partija čiji su funkcioneri i poslanici – osuđeni kriminalci, te glavni protagonisti brojnih tužilačkih istraga od Možure, preko Budve do Abu Dabija. „Znavena” gospoda (rebrendirana u pokušaju) očigledno ne razumiju da sve pobrojane afere, uključujući i one koje će uskoro biti obznanjene, ostaju kao trajni biljezi u njihovoj političkoj biografiji”, navodi Vlada Crne Gore u reagovanju.

Kažu i da ništa ne može sakriti DPS-ove zamjene teza.

“Premijer Krivokapić nije zaboravio da je javni dug od 103% BDP-a 2020. godine nastao nakon zaduženja nove Vlade. Ali je DPS očigledno zaboravio da je nova Vlada u decembru prošle godine zatekla – praznu kasu. Da se nova Vlada nije zadužila, Crna Gora bi bankrotirala i ne bi bila u mogućnosti da servisira svoje obaveze, uključujući isplate plata i penzija. Zahvaljujući odgovornoj politici Vlade, javni dug je saniran i u roku od nepunih 10 mjeseci doveden do nivoa od 88% BDP-a, sa tendencijom da na kraju godine bude na nivou od 78% BDP-a”, kažu u Vladi CG.

Ističu i da za vrijeme posljednje vlade DPS-a, javni dug je od 2018. do 2020. godine narastao za 20% BDP-a, nakon čega smo, kako kažu u Vladi, dovedeni pred bankrot.

“Porazno zvuči i nevješta argumentacija DPS-a kako Crna Gora 2020. godine nije imala turističku sezonu „jer je čovječanstvo čekalo vakcinu”. Kako to da su susjedne Hrvatska i Albanija, bez vakcine, iste godine ostvarile preko 50% prihoda od turizma u odnosu na 2019. godinu, a naša država samo 13%? Ili „znavena” gospoda iz DPS-a pak smatraju da je prošlogodišnje otvaranje granica predstavljalo samoubilačku grešku naših prijatelja u Zagrebu i Tirani?”, stoji u reagovanju Vlade.

Kažu i da je prethodna Vlada nekadašnju nacionalnu aviokompaniju Montenegro Airlines ostavila sa 160 miliona eura duga.

“Apropo zaplijene narkotika i načela podjele vlasti: pretpostavljamo da su pojedinci u DPS-u skrhani zbog ove efikasne akcije Uprave policije, koja se (podsjećamo) nalazi u ingerenciji Vlade Crne Gore. Sa druge strane, uzvraćamo sa preporukom da „znavene” kolege detaljnije izuče podjelu vlasti, sa naglaskom na sudsku. Zlu ne trebalo”, ističu u Vladi CG.

Kažu i da niko nije sahranio crnogorski sport.

“Već je svjesno napuštena DPS-ova praksa zataškavanja i prećutkivanja problema koji se javljaju, sa ciljem povećanja transparentnosti rada svih ministarstava”, kažu u Vladi CG.

Ističu i da ova Vlada nije eksperiment.

“Jedini eksperiment koji je sprovođen u Crnoj Gori bio je onaj DPS-ov. Bio je to eksperiment zarobljene države i familijarno-partnersko-kumovskih pljački. Dakle, zločin u trajanju od 30 godina, koji je doživio sopstveni krah. I koji će doživjeti svoj sudski epilog. I još jednom zbog građana, opredjeljenje ove Vlade je racionalizacija potrošnje na svim nivoima osim za kapitalne projekte. Zato ćemo Budžetom za 2022. predložiti najveći kapitalni budžet kako bi dali zamajac našem ekonomskom rastu kako bi on bio održiv, a ne zasnovan isključivo na jednoj privrednoj grani”, kaže se u reagovanju.

Istuču i da je Crna Gora je u posljednih 10 godina u svakoj godini zabilježila deficit budžeta.

“Svake godine za finansiranje Budžeta zadužili smo se u prosjeku 500 miliona eura. Javni dug rastao je u svim godinama u posljednjih 10 godina do nivoa od preko 100% BDP-a u 2020. godini. Znamo ko je u posljednjih 10 godina bio na vlasti”, navodi se u reagovanju Vlade Crne Gore.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije